bugün

gurbetteki kimse icin dogup buyudugu, ozledigi yer, anavatan*
aynı zamanda bir kız ismi.
cansu dere, mehmet akif alakurt, hümeyra'nın rol aldığı, Yapımcılığını FM Yapım'ın üstlendiği, senaryosunu Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat'ın yazdığı, yönetmenliğini ise Gül Oğuz'un yaptığı dizi. Sıla'nın oyuncu kadrosunda ayrıca Zeynep Eronat, Menderes Samancılar, Kartal Balaban ve Fatoş Sezer gibi isimler de yer alıyor. Törelerin zoruyla bir araya gelen Boran ve Sıla'nın hikayesinin anlatıldığı dizinin çekimleri Midyat'ta yapılıyor. Töre cinayetlerinin anlatıldığı "Sıla" atv'de yayınlanacak. Sıla dizisinde insanlara törelerin olumsuz etkileri anlatılacak ve bunlara alternatif çözümlerin neler olabileceği gösterilmeye çalışılacak.
Bir ayağı istanbul'da, diğeri Midyat'ta gelişen öykü, kanun tanımaz töreyi ve töreye rağmen filizlenen bir aşkı anlatıyor. Giderek daha çok can alan töre cinayetleri ve berdel denilen uygulamaya keskin bir bakış ve karşı çıkışı anlatan Sıla, önemli bir toplumsal misyon da üstleniyor.
Cansu Dere, öz annesi ve babasının bazı sebeplerden dolayı istanbul'daki aileden kızlarını istemesiyle Sıla'nın hikâyesi başlıyor. Sıla, istanbul'da yanında kaldığı aile tarafından çok iyi yetiştirilmiş, çok iyi eğitim alan şımarık olmayan bir karakteri canlandıracak.
Hacı adlı dizide ailenin militan oğlunu canlandıran Mehmet Akif Alakurt, önceki rolünden çok farklı bir karakterle 'Aşiret Ağası Boran' olarak izleyicilerin karşısına çıkıyor.
cansu dere ve mehmet akif alakurt'un dansı;

http://www.youtube.com/watch?v=Kn-dxA69Wqk

işlediği konu, olayların geçtiği mekanın şehir hikayelerinden sıkılanlara ilaç gibi geldiği söylenen dizi.
29 EYLÜL 2006 CUMA
NO PROGRAM ADı KANAL RATING (%) SHARE (%)
1 SILA [NET] ATV 9,2 26,6
2 YABANCI DAMAT [NET] KAND 7,5 22,6
3 IHLAMURLAR ALTINDA [NET] KAND 7,5 22,0
4 YALANCI YARIM [NET] STAR 6,5 18,1
5 STAR ANA HABER BULTENI [NET] STAR 5,2 17,8
6 ATV ANA HABER BULTENI [NET] ATV 5,1 17,0
7 REHINE (Y.S) [NET] SHOW 4,9 16,0
8 SURVIVOR [NET] SHOW 4,5 13,4
9 SHOW TV ANA HABER BULTENI [NET] SHOW 4,4 15,4
10 EN SON BABALAR DUYAR [NET] STAR 4,3 13,1
HEDEF KiTLE : A/B
29 EYLÜL 2006 CUMA
NO PROGRAM ADı KANAL RATING (%) SHARE (%)
1 IHLAMURLAR ALTINDA [NET] KAND 8,9 27,9
2 YABANCI DAMAT [NET] KAND 8,0 26,0
3 SILA [NET] ATV 7,3 22,9
4 YALANCI YARIM [NET] STAR 6,5 19,7
5 SURVIVOR [NET] SHOW 5,1 16,2
6 ATV ANA HABER BULTENI [NET] ATV 4,6 18,5
7 REHINE (Y.S) [NET] SHOW 4,5 15,6
8 BEYAZ SHOW [NET] KAND 4,0 24,7
9 STAR ANA HABER BULTENI [NET] STAR 4,0 16,8
10 YABANCI DAMAT (TKR) [NET] KAND 3,5 18,7
perşembe günleri saat 22:10'da, atv ekranlarında tekrarı olan dizi.
görüntü kalitesi ve renkleri çok iyi olan dizi. başroldeki mehmet akif alakurt ve cansu dere'nin mankenlikten gelme oyuncu oldukları düşünülürse beklenenin üstünde iş çıkarttıkları dizidir.
(bkz: töreleri kaldırma yöntemleri)
jenerik müziğinin ve görüntü kalitesinin çok iyi oldugu yeni sezon atv dizisi. mankenlikten gelme başrol oyuncularınında baya iyi biiş çıkardığını söylemeden geçemiyceğimiz,sadece boran ağa karakterinin her cümleden önce ''sılaaaaaaa'' demesinin bokunun çıkarıldığını gözlemlediğimiz dizidir.şuanda ülkemizdeki dizi piyasasının kalitesi göz öznünde bulundurulursa , eşe dosta izlenmesi tavsiye edilmesinin hiçbir sakıncası yoktur.
doğuda karısı 1 aylık bebeğini düşürünce ağlayan erkekler olduğunu öğrenmemize vesile olan dizi.
yenı asmalı konak adayı, bu gıdıslede asmalı konagın yerını tutcaga benzer.
iyiden iyiye töre den bımışken yurdum insanı, töre yi aşk içerikli gereksiz sahnelerle boyayıp makul bir şeymiş gibi insanlara dikte ettiren dizi çalışmasıdır.
dizi ilk başladığında, berdelin ne kadar çağdışı, kadınlar başta olmak üzere her iki ailenin de bu durum karşısında çok büyük acılar çektiğini anlatan bir senaryo bekliyorduk, yine yanıldık dizi tamamen masaldan ibaret, güzel genç bir kadın, yakışıklı odtü mezunu, karısının bir dediğini iki etmeyen bir erkek ve sonuçta birbirine deli gibi aşık olan berdelle evlendirilmiş bir çift.
şimdi g.doğuda bu şekilde evlenecek olan her kıza aslında çocukta diyebilirim, bu dizi gösterilip evlen bak sen de aşık olur, seversin kocanı, bir kötülük yok bunda demezler mi?
oralarda hangi kadın sıla' nın yaptıklarının onda birini yapsa kabul görür?
onbeş yaşında, dedesi yaşındaki adamlara karılık yapmaya giderler.
demek istediğim dizi yapılrken sosyal sorumluluk taşıyormuş, törelere başkaldırıyormuş havalarına giren bu yapımcılar, dürüstçe masal bu kardeşim deseler, yaptıklarının daha bir anlamı olabilirdi, buna kaş yapayım derken göz çıkarmak denir.
doğuda "berder usulü"evlenmeyi anlatan dizi...metropol şehirlerde yaşayan insanlara her ne kadar saçma gelse de bizlere böyle bir yaşamın da varolduğunu ve süregeldiğini anlatan bir yapıt aslında..
dizide de zengin bir aileye evlatlık verilen kızın yıllar sonra kendi öz toprağına töre uğruna yalanla dolanla getirilmesi ile olaylar başlıyor..haktan hukuktan apayrı bir yaşam..bambaşka usullerle yıllarca süregelmiş olan törenin varlığına kimse karşı koyamıyor...
bu anlamda doğu topraklarını ve kültürünü acı tatlı her anıyla dile getiren,bizlere hayal gibi gelen şeylerin aslında varolduğunu gözler önüne koyan dizi..
aşiret ve töreyi aşk çerçevesi içinde insanlara yutturmaya, güzel bir şeymiş gibi göstermeye çalışan bir başka dizi.
şu sıralar berdel olayını meşrulaştırmaya çalıştığını düşündüğüm dizi. türkiye bu günlerde tecavüz ettiği kadının kocasına kız veren adam ı tartışırken hatta ona belki de lanet yağdırırken dizide sıla karekterinin ağa dan başka tutunacak dalı kalmayacak gibi görünüyor. önce anne ve babası öldü. sonra akrabaları onu dışladı. anne babanın bütün mirası ona kalınca biraz düzelir gibi oldu. ardından güvendiği adama vekalet verip bütün parayı kaptıracak gibi görünüyor. zira bir türk yapımında başka yol düşünülmesi fotoğraf çekmeyen japon kadar imkansız bir şeydir. daha kötüsü olur mu derken bir de baktık ki sabah uyandıklarında ağa sıla ya tecavüz etmiş. konu bir özürle resmen kapandı. eh bir de o evden neredeyse hiç çıkamaması olayı da var. anlayacağınız var da var.

yani özetle bütün gelişmeler sıla nın ağa yı kabul etmek zorunda kalması üzerine kurulmuş. yoksa ben mi abartıyorum diye soruyorum kendime fakat hayır abartmadığımı görüyorum sonra.

halbu ki böyle mi olması gerekiyordu. daha fazla izlenme oranı, daha fazla rant uğruna (ve türk insanının acı veren olayları sevdiğini hesaba katarak) yavaş yavaş raydan çıkması mı gerekiyordu? tartışmasız hayır.

bu konu güzel bir bakınız hakediyor.
bunun için (bkz: hayat türküsü). dizide olan olaylar şimdilik türkiye için hayal olsa da verilen mesaj bakımından şükela yı haketmektedir.

konuya dönüp toparlayalım:
yarın birgün diziyi takip edenler sıla ya "eh sen de kabul et ertık ağayı. bak hem yakışıklı hem vefalı. daha ne istiyorsun" demezler mi? peki bu yanlış değil midir? eleştirmeleri gereken bir konuyu milletin zaaflarından yararlanarak normalmiş gibi göstermek abesle iştigal olmaz mı?

peşinen dipnot: sen nereden biliyorsun diyenleri duyar gibiyim. dizi furyası öyle bir noktaya geldi ki izlememek mümkün değil. bir tek onu izliyordum ama son olaylardan sonra bıraktım. beni anlayın ama yanlış anlamayın. esen kalın.
saçma sapan bi dizi daha,koskoca ağa madara oldu 2 bölümde insan biraz tutarlı olur her sözünü geri almaz kardeşim 2 ağanın durumu Arhan ailesine külliyen veren esma'nın durumuyla aynıdır,ha sözünden döndün ha....
resmi sitesi http://www.siladizisi.info olan atv'de yayınlanan dizi.
Ağalı dizi furyasının son halkası.

Fan sitesi için ; http://www.siladizisi.gen.tr
gencecik kizlarimiza yakinda "berdel isterim" dedirtecek olan..her berdel evliligi yapanlarin boran aga gibi zengin,yakisikli,kulturlu kisilerle evlendiginin dusunulmesi sonucu patlayacak bu berdel olayi..musebbebi bu dizidir..evet..
Gün bitti;
Akşam serinliğiyle başlıyor memleketim.
Doğduğum köy göründü;
Sakin yıldızlariyle gittikçe yakınlaşan sema,
Dört nala kalktı atım sevincinden;
Uçaraktan gidiyorum sılaya.
Çocukluğumda uçurttuğum uçurtmalar olacak
Bacalara takılan şu beyaz bulutlar;
Belki de rüzgârda namaz bezidir.
Yüzüne hasret kaldığım anacığınım!
Herhalde beni bekleyenler var. *
(bkz: cadi sila)
izledikçe eger bütün ağalar böyleyse bende ağa bulmak istiyorum dedirten... özellikle bu hafta inanılmaz heyecanla izledigim müziklerininde süper oldugu atv'nin bu sezon dizilerinden.
atvnin yeni aşk-ağa-mafya üçgenli dizisi.
dizinin ilginç yanı ise hafatda ortalama reklamlar dahil 2 saat sürmesine rağmen hafta boyu önemli sahnelerinin magazin programlarında saatlerce irdelenmesidir.
sanki biz salakmışız izlediğimizi anlamıyoruz da onlar anlamamıza yardım ediyormuş gibi geliyor.
(bkz: sıla istanbula uçaklamı kaçtı)
(bkz: az sora)