bugün

yanında bir adet cookie ve davidoff ile mükemmel giden evlerde rahatlıkla yapılabilecek çay.
damar sertliğine sebep olduğu ispatlanmış ingiliz çayı.
fethiye de ingilizlerin ikramı ile tadılmış, çaydan ziyade süt tadı alınmış * tır. devekuşu misali, ne deve ne ördek.
insanın ilk duyduğunda iğrenç o da nedir öyle demesine sebebiyet veren çay. gerçi ben çok duydum ama hala iğrenç diyorum.
iğrençtir o ya. denememiş insan olarak söylüyorum ki içilmez o arkadaş. boşverin ingilizleri bi acayip zaten onlar.
tuzda eklenirse ingiliz usulu çay olacaktır.
özentiliktir. sağ kulağı sol el ile kaşımaktır.
denedim. afedersin de tadı sik gibi oluyor.
iğrenç ötesidir.
hakiki seylan çayından başkasıyla olmaz. sütünün de bi özelliği vardı ama unuttum şimdi.
soğuk çayı limonataya benzettik sevdik. ama bu kadarı bize ters. biz derken sözlük yazarlarından bahsetmiyorum; çekirdek ailemiz adına konuşuyorum ki bunun bir de soğuk sütlü çayı var. onu hiç kaldıramayız.
ortamda güzel güzel demlenmiş, içmeye hazır tavşan kanı diye tabir ettiğimiz bir çay varsa bu karışımı yapan insan katildir.

çok merak edip çayın içine süt karıştırmışlığım vardır. zaten ben alkol konusunda da özenti bir kişiliğim. diziler de ellerinde 4 te 1 i içkiyle doldurulmuş bardaklarla dolaşan insanlar yüzünden özellikle viski ve şarabı sever oldum. ha bulsam içeceğim 2 yudum ama o bardak ya da kadeh neyse elimde duracak hacı.

konu dağıldı. velhasıl; canınız sütlü bir şey içmek istiyorsa gidin nescafe için ya da direk süt için. böyle garip atraksiyonlara girmeye gerek yok. ille de içeceğim ben seviyorum diyorsanız... için.
bir ingiliz geleneğidir.bizi bozar aseln, alışmadık şeyde şey durmaz hesabı. türkiye'de ise özentiden ibarettir.
-ben çayımı sütlü alıyorum biliyo musuannn!
ingiliz kültürüne ait, bizim pek alışık olmadığımız içecek.
tatar kültürüne aittir. tatar çayı kara biber ve süt karışımıyla enfes bir tada sahip anadolu da tatarlar sık sık içer.
--spoiler--

londra'da çay saatinde evsahibi herkese şu soruyu sorar: 'önce çay mı yoksa süt mü?' sonunda her ikisi de aynı kapıya çıksa, çayla süt aynı fincanda karışsa bile ingilizler hangisinin önce doldurulmasının yeğlendiğine büyük önem verirler. onlar için bu olay, son hükümet bunalımından da büyük önem taşır.

--spoiler--
entrylerin hepsini okuduktan sonra gercekten merak ettigim bir icecek haline geldi. sanirsam az sonra deneyecegim.
Caylarin krali.
Genelde ingilizlerin tükettiği çay türüdür. Çaya az miktarda süt eklenerek içilir.
kazak kültüründe de yeri olan içecektir. üstelik az çay ve çok sütten oluşur.
iş yerinde yaptığınızda hele ki çaycı teyzeniz karadenizliyse binbir küfür yeme şansınız olabilir. çaya yapılan saygısızlıktan tutup, nasıl bir mide var sende gavur musun kızım diyene kadar... *
(bkz: ingiliz çayı)
klas çaydır. ağzının tadını bilen sever bilmeyen laf eder.
Türk milleti için özentiden başka bişey değildir.
Nogay çayı, çayın sütte kaynatılmasıyla yapılan bir içecektir. Tatar çayı olarak da anılır.

http://http://tr.wikipedia.org/wiki/Nogay_çayı
çayın tadını şekerle bile bozmak istemeyenlerin tercih etmeyeceği çeşit.

özellikle bu başlıkta övenler için; türk kaşığıyla yabancı çayı kaşıkla... ay pardon karıştırmak.

anladık kahveyi sertliğini alsın diye süt/krema ile yumuşatıyorsun...

billur gibi tavşan kanı çayı 'bulaşık suyu' kıvamına getirmeye hiç gerek yok.

edipli not: bu yaz; özentilikten geberen çakma bir kokoşla aynı masada otururken çayına süt katmasıyla yüzümün ekşimesine mani olamadım.
bazı gıdalar asılları gibi tüketildiğinde lezzetlidir. özellikle de çay!
ayrıca sütlü çay/ingiliz çayı içince asil olunmuyor.
varoşluk dibine kadar baki kalıyor. *