bugün

başımıza taşlar yağmamasını sağlayan kuvvettir.
fizik problemlerinde sürekli kullanılan ve eklenen bir kuvvet olup hoca ne zaman enerji kaybı dese sürtünme kuvveti hocammm sürtünme kuvvetiii hocammm denilir.
mekanikte basınç kaybı.
harekete ters yonde olusan kuvvettir. herseyimizi borclu oldugumuz kuvvettir ayrica , bugun yuruyorsak ayagimizla yer arasinda surtunme dolayisiyla surtunme kuvvetinin varligindandir efendim.
zemine dik olmayan kuvvetlerin, etki ettiği yönün tam tersine zeminin uyguladığı kuvvete sürtünme kuvveti denir efendim..
basit bir örnek vermek gerekirse düz bir zeminde ileriye yuvarlanan topun durmasının altında yatan sebeptir.
hepimiz ona bir özür borçluyuz. onu çok ihmal ettik.
kuvvetin uygulandığı cismin temas ettiği yüzeyin pürüzlülüğü ile doğru orantılı olarak artan kuvvettir. statik ve kinetik olarak 2 ye ayrılır. statik sürtünme kuvveti her zaman kinetik sürtünme kuvvetinden büyüktür.
olmasaydı olmazdık.
60000 km de triger kayışı, 50000 km de bir lastik değiştirmemize sebep olan kuvvettir.

(bkz: Sürtünüyor efendim durduramıyoruz)
lisede parklarda keşfettiğim kuvvettir.
alevlenmeye müsait durum...
Doğmanızın nedenlerinden biri olan kuvvettir.
hareket yönüne ters, hareketin gerçekleştirilmesini zorlaştıran kuvvet.
lise müfredatı dahil olmak üzere fizik sorularında genelde ihmal edilir ya da hesabı yaptırılmaz, direkt değeri verilir ve "iş"e olan etkisi sorulur.

(bkz: sürtünme katsayısı)
olmasaydı hayatın zevkinin olmayacağı kuvvettir.
ısınmaya neden olan kuvvet. Evet.