bugün

oncelikle (bkz: sozluk formati)

simdi hakaret etmemem lazim ki entryim silinmesin. o yuzden cok sakin bir uslup kullanicam. birincisi bu sozlukte bir grup yazar* islamiyet karsiti degil, dini siyasete alet edenlerin ve yobaz zihniyetin karsisinda yer aliyor. zaten bu yuzden surekli entrylerimiz kotuleniyor ve her girdigimiz ve yobazlari sinirinden cildirtan entry'de bir tane daha simultane eksi oy veren ibnemiz oluyor.

biz anlatmaktan yorulduk, siz anlamamakta israrlisiniz. laik duzen cercevesinde din isleri kesinlikle devlet islerine karistirilmaz. karistirilacak olsa bu ulkede kimse barinamaz. azinlikta olsa hristiyan ve yahudilerin yasadigi bir ulke burasi, yani cok zor olmasa gerek mantik kurmak konusunda, herkes istedigine inanmakta ozgur bu ulkede. ama siz canlarim yobazlarim bir turlu anlayamiyorsunuz bazi seyleri. cunku gozunuzle degil, gotunuzle bakiyorsunuz bu meselelere.

en azindan benim gibi dusunen insanlarin arasinda para kazanmak icin hacca giden siyasetciler ve din propogandasi yapip milleti kendi kadar dar dusunceli zanneden insanlar yok bunu biliyorum. aman disari inancli goruneyim, din propogandasi yapayim da prim saglayayim dusuncesini devam ettirenler ayara giderken evdeki ayardan olmaya devam edeceklerdir.

biz ataturk'un kurdugu cumhuriyet'in cocuklariyiz. dini, siyasete karistirmiyoruz. karistirip sonra baskalarina dinsiz muamelesi yapanlarin da ne bok oldugunu herkesten iyi biliyoruz. degismeyecek bir gercek var ki, ilerici dusunceyi savunan herkes yobazlardan daha fazla musluman bu ulkede. cunku islam her zaman ileri gitmeyi, olanaklardan yararlanmayi, kendini gelistirmeyi ogutler. geriye gitmeyi ve yobazligi degil.

o yuzden: hadi canim sen topla pilini pirtini, git bunlari baskasina anlat belki onlar inanirlar sana. bazen dua ediyorum allah belki akil fikir verir bu yobzlara da kafa sikmeyi birakirlar diye ama nerdeee. yaratirken eksik yaratmis yuce rabbim. ben istedim diye zeka denilen nimetten verecek degil ya oylelerine...
herkesin fikrini özgürce savunmasının amaç edinildiği bir ortamda ortaya atılan saçma bir iddiadır. köktendinci tavırlara bu toplumun büyük kısmının olduğu gibi evet azınlıkta da olsa burada bulunan uuser'ların da tepkisi bulunmaktadır. insanları din düşmanı, islam düşmanı, kafir, münafık şeklinde ayırmadan önce müslüman olmayan yada müslümanlığı bu başlığı açan zihniyetin anladığından daha farklı anlayan insanlara saygı duyulması gerekmektedir. öyle ki gazetelerde çıkan bilimsel bir araştırmanın tartışıldığı başlığı hakaretlerle dolduran, insanlara "senin deden de maymundu" yada "diğer tarafta hesaplaşırız" şeklinde mesajlar atan, hiç hakkı olmadığı halde insanları dinsiz-ateist vs. şeklinde yaftalayan bu dinibütün kardeşlerimizin gösterilen tepkiden gocunacak hali kalmamıştır. bu görüşe tepki gösteren yazarların da "yok efendim biz dine değil tayyip'e karşıyız" şeklinde bir savunmaya geçmesini ise anlamsız buluyorum. gösterilen tepki elbetteki köktendinci söylemlerle insanları tehdit eden, hakaret eden bu insanlaradır. laik görüşteki insanlara akıllarınca hakaret etmeye kalkan bu insanlar ağızlarının payını her zaman alacaktır, kimse gocunmasın!
sözlükteki islam düşmanlığı mı islamı alet ederek insanları kullananların düşmanlığı mı bir kez daha düşünülmeli neden müslüman denince akla çarşaflılar geliyor ?çarşafa müsaade ediliyorsa camiden çıkan sarıklı dede neden eteği kısa olana kafiiiiir diye bağırıyor ya da allah katında hiçbir önemi olmadığını söylüyor? müslümanlık kafayı örtmeyi değil zihinsel olarak kötülükten uzak durmayı öğütlüyor ancak dışardan bakılınca türküm dediğinde ama senin çarşafın yok ama senin türbanın yok gibi laflarla bu tuhaf karşılanıyor bu da türk=müslüman zanneden insanlar yüzünden oluyor islam karşıtılğıyla sözlüğün ne alakası var kimse kimseye dinsel seçiminden dolayı hesap veremez bu kadar da saçma bir başlık olamaz *
aklını kullanan insanların çıkıp gerçekleri savundukları için yaptıkları söylenen düşmanlıktır. yani aslında düşmanlık yok. sadece mantığı savunmayı düşmanlık olarak algılayan bilim, doğa ve gerçek düşmanı insanlar var.
son günlerde bazı şeref duygusundan yoksun şahsiyetlerin gerek provokatif başlıklarla, gerekse aynı şekilde insanları geren entrylerle sürekli olarak ülkemizde bir çok kişinin mensup olduğu bir inanca saldırma durumlarıdır.

Bu arkadaşlar ilk önce adeta bir ateizm misyonerliğine soyunmuş aiteist siteleri gezerek bir çok uydurma ispatı burada paylaşmışlar akabinde sundukları delillerin bir bir sönmesi ile defalarca g.t edilmeye dayanamamış ve artık işi hakaret seviyesine taşımışlardır.

(bkz: ailelerini sevmeyen yazarlar)
Sözlükte ilgili konularda her zaman dile getirdiğim ve savunduğum düşünce şudur ki. nasıl ki bir ateistin yada farklı dine mensup kişinin islamiyeti kötülemesi, alay konusu etmesi hoşumuza gitmiyorsa. aynı şekilde bizimde seçimleri inançsızlık yahut farklı bir din olan kimselerin görüşlerini alay konusu etmememiz gerekir. bu konuda sanırım herkes fit. yani herkes aynı şeyi istiyor. hmmm. ozaman birde şu açıdan bakalım. demek ki kendine hakim olamayan. kendi fikirlerinin, siyasi görüşünün, inancının dışında olan kimselere saygı duymayan. ayrımcılık yapan bir kesim var sözlükte. ama karşı tarafta ki yada müslüman arkadaşlarımızın tarafında ki herkes bu ayrımın içinde diyemeyiz. bazıları var. yani oradan üç beş, buradan üç beş tane dengesiz, kendini bilmez var. işte bu amaçta olan kimseler şu tarz ikilemlere diyaloglara sebebiyet veriyor.

sormuşlar.
denizde iki insan tehlikede olsa. bunların birisi atatürk. diğeri hz. muhammed olsa kimi kurtarırsınız?

şimdi bu soru nasıl bir sorudur ya? bu soruyu soran kişinin amacı nedir yahu? benim cevabımı takdim edeyim.

a: atatürk'ü mü kurtarırsın hazreti muhammed'i mi?
c: ikisini de kurtarsam..
a: olmaz birini seç..
c: neden insanları illa birini seçmek mecburiyetinde bırakıyorsun? bu sorunun amacı ne?
a: çünkü atatürkü kurtarırım diyenleri dinden çıkmakla, hz. muhammedi seçenleri yobazlıkla suçlayacağız biz.
c: peki neden?
a: çünkü insanları bölücülükle, çünkü insanları inançsızlıkla, çünkü insanları atatürk düşmanlığıyla, çünkü insanları siyah, çünkü insanları beyaz olmalarıyla ayıran. ayırmaya çalışan biz. (bkz: aynı bokun laciverdi) yiz.
c: o zaman (bkz: allah kurtarsın) kardeşim. beni konuya dahil etmeyin. türkiye de sen ve senin gibilerin zihniyeti değişmedikçe olan bize oluyor çünkü. bölücülük edebiyatı yapanlar, milliyetçilik edebiyatı yapanlar, kemalizmin savunucusu gibi görünüp iki cümle kuramayanlar. hepsi (bkz: aynı bokun laciverdi). bıktık ulan sizin gibi gruplaşmalara sebebiyet veren zihniyetlerden. çocukluk zamanlarından başlayan birini seçmek mecburiyetinden bıktık. (bkz: anneni mi daha çok seversin babanı mı) artık insanları ayrımcılığa götürecek, artık insanları bölücülüğe götürecek sözcüklerden bıktık. hitler düttürsün sizi. daha ne diyeyim. çok açık ve net.

işte arkadaşlar. burada ki gruplaşmaların sebebi az sayıda olan kendini bilmezler. yoksa ne inançsız arkadaşlarımın, ne de islamı savunan kardeşlerimin suçu var.
okudugum kadarıyla kimse bu sözlükte islam düşmanlığı yapmamaktadır çünkü aptal saptal adamlara hocaefendi demeyi elestirmek din düşmanlığı değildir.
her seye dini bir yorum getirmemekte din düşmanlığı değildir.
asıl din düşmanlar burada gelip kendi dil reklamını yapanlardır.
o amerikan kucu kucusunu yuceltip peygamber yapanlar, hocaefendi diyenlerdir.
(bkz: düşünce özgürlüğü)
hristiyansan iyisin, yahudiysen iyisin, budistsen iyisin, ateistsen çok daha iyisin, satanistsen bile iyisin, ha müslümansan o başka, bu kez yobazsın, cahilsin, ağzına geleni derler.
yok artık lebron james.yok böyle bir başlık.
--spoiler--
biz anlatmaktan yorulduk, siz anlamamakta israrlisiniz. laik duzen cercevesinde din isleri kesinlikle devlet islerine karistirilmaz. karistirilacak olsa bu ulkede kimse barinamaz. azinlikta olsa hristiyan ve yahudilerin yasadigi bir ulke burasi, yani cok zor olmasa gerek mantik kurmak konusunda, herkes istedigine inanmakta ozgur bu ulkede. ama siz canlarim yobazlarim bir turlu anlayamiyorsunuz bazi seyleri. cunku gozunuzle degil, gotunuzle bakiyorsunuz bu meselelere.
--spoiler--

şopara cevap:

Laik düzen çerçevesinde devlet işleri kesinlikle din işlerine karıştırılamaz. karıştırılacak olursa bu ülkede kimse barınamaz.

çoğunlukta olsa başörtülü olan müslüman kadınların yaşadığı bir ülke burası, yani çok zor olmasa gerek mantık kurmak konusunda, herkes istediğine göre yaşayamamakta bu güzel ülkede. ama siz canlarım takiyyeci kemalistlerim bir türlü anlamıyorsunuz bazı şeyleri, çünkü gözünüzle değil, kıçınızla bakıyorsunuz bu meselelere.

OOooo yeah çok güzel oldu.
islam düşmanlığı yoktur. islamcı yazar sayısı fazladır. bu yazarların bazı hocalarını eleştiren insanlara din düşmanı demek ayıptır. ayrıca herkes bir dine inanmak zorunda değildir ve dinlerin absürt yanlarını eleştirmek de herkesin hakkıdır. şu an herkesin inandığı dinin bazı insanlar tarafından yorumlanışıdır. ister islamiyet olsun ister hristiyanlık ister musevilik tüm dinler yorumlarla günümüze gelmiştir ve insanların inandıkları din yorumlarıdır.
islam düşmanlığı değil, dini insanlara yanlış anlatmaya çalışan yobazlara karşı bir duruş vardır.

orasından burasından günah ve sevap uydurup bunu insanlara din adı altında dikte etmeye çalışanlara, din üzerinden arap hayranlığı yapanlara, din üzerinden türkiye cumhuriyeti değerlerine laf atanlara, dini insanların anlamaması için çırpınıp bu sayede insanları sömürmeye çalışanlara karşı bir duruş vardır.

olması gerek olan duruştur.
(bkz: düşünce özgürlüğü)
küfür etmeyi düşünce özgürlüğü zanneden zihniyetin desteklediği olgudur. Acaba aynı hakaretleri zaataliniz yese bunuda düşünce özgürlüğü olarak görebilirmisiniz?
"Bu kadar cennet meraklısı tip varken cehennemin olma olasılığını istemiyor değilim" sözünü akla getiren düşmanlık. * *
başa sarmakta fayda göreceğim duygu seli. şöyle ki:

ilk önce islam bir dindir.hristiyanlık musevilik en olmadı budha gibi bir dindir.kuralları vardır.uydun uydun, uymadın zaten o dine inanmazsın.basit formüller yani.anlaşılır şeyler ha dostum. canım benim. canım yaa..çünkü tam bu düşünceye göre tersinde de herhangi bir dini inancı ya da inancı olmayan ve bunda da sonuna kadar haklı olan her bireyin inanana saygı göstermesi ve eyvallah demesi gerekir. biliyorum eyvallah orda ironik oldu. ama kullandım bi kere. latifeler bir yana,

ikinci olarak söylemek istediklerim ki burda işler biraz karışmakta, başlık açılırken kötü niyetle hareket etmek,onu da şundan söyledim, kastedilen şu olmalı; yobazlık, geri kafalılık ve çağın gerisinde kalmış zihniyet. fekaaat, başlıkta islam sözcüğü geçtiği için bu tür kelimelerle islam kelimesi bağdaştırılmak istenmiş olabilir. hayır olur mu olur. insanlık hali. .hadi gelin dürüst olalım. bok atma dürtüsü içimizi, bastırmaktan yorulduğumuz şehvetli duygularımız gibi kemirmekte.

üçüncü olarak şunları kaydetmek isterim; sadece islam değil her dinin kendi fanatikleri vardır.ve fanatiklik boyutu bazen tamamen saçmalamacalara gerizekalılaşabilmecelere neden olucaktır.en tabii. hani dünya çeşit çeşit insan var ya , bu insanlar da gayet normal tutkunları oldukları düşünceleri görüşleri haldır huldur hesapsız kitapsız yazıcaklar her gördükleri yere.hatta uğruna kavga edip adam öldürecekler,neyse konu bu değil zaten.

üçüncüyle alakalı dördüncü şey ise; yani her şey karşılıklı. sözlükteki ateist düşmanlığı da var işin içinde. sadece insanların inandığı ya da inanmadığı konularda birbirlerine sırf şu inanç ya da inanmama durumunda nasıl nefret besleyebildiklerini anlayamıyorum.çünkü cidden sığ, hatta bildiğin sığırlık. eğer ciddi manada kendisine sığır dediğimi farzeden kişi ya da kurluş varsa anlıyacağım şu olur ki yazdıklarımdan bir bok anlamamış.bir kulak ver hacı be bak ne diyorum heeey?. siz karşılıklı birbirine moronca kin besleyen taraflar.siz birbirlerinizi taraf ilan ettiniz benim de, insanları etiketleme küresel diye kendime hatırlatma yapmam yersiz.ne diyordum, hah, eğer üstüne alınan varsa düşmanlığı kendine yedirmiş, sindirmiş, hatta öğütüp sıçmıştır bile bu saatten sonra.ona diyecek lafım yok. eksiler umrumda değil. varsın yılın en kötü girdisi seçilsin.

bu işin normali içimizde bok atmaya güdülendiğimiz dürtüleri bastırmak ve bunu yaparken empati kullanmaya çalışmak. çoğumuza anlamsız gelen şu işe yaramaz kelime ''empati''. hani bir türlü kuramadığımız şey. toplu halde kurabildiğimiz gün şöyle başlıklar açana ve açmasına neden olan üç beş kişiye götümüzle güleceğiz.

(bkz: ütopya) ve yazar karamsarlığına kaldığı yerden devam eder.
fazla abartılmamalıdır. sümer tilmaç abimiz ne demiş,

"olay bende başlar bende biter."

bu söz alexis tocquville'de ait olabilir ama siz anladınız anlatmak istediğimi. zeka küpleri biledi.
açlıktan olabilir. yakında bunu açıklayacağım yazarcan kardeşlerim.

(bkz: açlık teorisi)
din, yada herhangi bir bir fikrin din haline getirilmesi, insanlara irkcilik ve koleligin verdigi yanilsamalari, dusmanligi, ve ayrimcigi verir. din'den huzur duyan sahis tipki irkciliktan veya koleci ideolojiden huzur bulan sahislar gibidir. bu tip fikirler "kisisel" olamaz, toplumsaldir, kim nasil giyinecek, ne yiyip ne icecek, hukuk nasil olacak, vs. hayatin her yonune mudahale ederler, kisilerin kendi kafalarinda kendilerine sakladiklari bir ogreti degildirler. demek ki kendileri ile ugrasilacaktir.

bunun boyle oldugunu soylemeyi "dusmanlik" olarak algilamak kisilerin keyiflerine kalmistir. herhangi bir inanc, sirf inanc diye saygi hak etmez, din'in bu bakimdan bir ayricaligi yoktur. Saygiyi insanlar, canlilar, gezegenler gibi gercek varliklar hak eder. dine haketmedigi saygiyi talep etmek bos istir: insana saygi duymayan her ideoloji, plan, hayal ve fikir gibi din de elestirilecektir, insanlara soyledigi yalanlar ve hayal mahsulleri desifre edilecektir, yeri geldigi zaman ogretileri ile dalga da gecilecektir.

aksini bekleyen kendisini kandirir...
gün içinde sık sık tekrar etmiş düşmanlıktır. ama herkes fikirlerini belirtmekte özgür olduğu için saygı duyuyoruz. insanlar ateşi de seçebilir, cenneti de seçebilir. herkesin özgür iradesi ve özgür kararıdır.
alevilere alenen küfür edebilen, yahudilere demediğini bırakmayan kürtleri alaşağı eden bir sözlüğün islam düşmanlığıyla ilgili sanrılarıdır. bunların hepsi yanlış olmakla birlikte yazarlarca onaylamadıkları şeylerin eksik yönlerini günyüzüne çıkarmaları en güzel sözlük fantazisidir. islam çocuk istismarına he diyorsa sonra ben bunu yapanlara şerefsiz diyorsam bunun üstününe eksileniyor gammazlanıyor siliniyorsam işte o zaman durup düşünmek lazım bu sözlüğün yolu nere diye.
http://soul-forged-sin.uludagsozluk.com/
en azılılarından birini görmek isteyenler için... ama uyarayım: mideniz bulanabilir.

eksi verenin sebebini anlamadım. adam bunu gururla söylüyor. gururla: "ırkçıyım, katoliklere ve müslümanlara düşmanım" diyor. bir tek yahudilerle meselesi yok.
bunlar hristiyan haçlarının hastasıdır,pagan ritüellerinin müptelasıdır.Bırakın istediği gibi dinini yaşasın sana müdahele etmediği sürece. Nedir bu islamdan alıp veremediğiniz dedirten hadisedir.
bluevelve ve sir isaac göze çarpan hımhımlardandır.
güncel Önemli Başlıklar