bugün

kurulduğunda var mıydı yok muydu bilmiyorum ama şu son zamanlarda gözüme çarpan düşmanlıktır.

ya amaçları prim yapmak ya da hadi seviyelerine düşmeyeyim.
yanlış bir analizdir. (bkz: anne ben tespit yaptım) zira düşmanlık ataturk'e değil ataturk'un arkasına saklanan faşistleredir. aynı zamanda kendisi gibi düşünmeyen insanlara karşı yobazlananların yeni bulduğu kaçış yoludur.
bu ülkeyi türkiye'deki gençliğe bu şekliyle değil, daha iyi bir şekliyle emanet eden kişiye yapılan namussuzluktur. vatan hainliğidir. düşünceleri sevilmeyen beğenilmeyen kişiye saygılı(*) olunmalıdır. o'na minettar olunmalıdır.
(bkz: atatürk olmasaydı sözlükte yazamazdın şerefsiz)
suçtur. eğer bu düşmanlık hakaret yoluyla yapıldıysa dava açılabilir.
onun üzerinden prim yapmaya çalışanlara ve onu putlaştıranlara olan düşmanlıktır, atatürk'ün şahsına değil.
atatürk sürüsü koyunlarına koyan durum.

tepkinin çoğu atatürk'ün arkasına saklanan faşist-kemalistlere, bu gerçek. ama bu durum kimsenin atatürk'ü sevmek, benimsemek zorunda olduğu anlamına da gelmiyor. ben atatürk'ü birçok yönüyle sever, onaylarım ama tutup da atatürk'ü sevmemek ya da düşmanlık yapmak vatan hainliğidir diyen diktatörlük koyunlarına tek bir cevabım vardır.

(bkz: bsgçk)
kuyruğundan çektim şu geldi: (bkz: atatürkçülerdeki sözlük düşmanlığı)
başımıza birşey gelmeyecekse humeyniden imzalı resmini istiyoruz diyen genç kızlara gösterilebilecek,hatta dava açılırsa kazanılabilinecek tepki.tabi şöyle diyaloglar da mümkün:

-seviyorum de!
-sevmiyorum
-seviyorum de!
-sevmiyorumm
-seviyorum de ulenn!!
-seviyorumm
-yalan söyyylüyorsun!!!
şimdi özgürlük öyle birşey ki reel hayatta engellenmesi asla yetmez postal kafalılara. sanala da el uzatmak lazım. sen kemalizm denen zamane masal fikriyatındaki her türlü ejderhayı, anakondayı sal başka fikirlerin üzerine sana serbest. ama birisi kalkıp seni eleştirdğin de düşman olsun, ordu bozan olsun , kızkaçıran olsun , konvansiyonel silah olsun. sen dediğinde özgürlük olsun, başkası konuşunca düşmanlık.

hain kelimesini önce hainlik edenler türetti demiş bir yazar [ bak şimdi yazıyor ] keserim resmi ideoloji topunuzu ağlarsınız. gidin kapının önünden başka yerde ses yapın.
giderek artan durum. sözlüğün türkiyenin yansıması olduğunu düşünürsek daha da acı verici durum.

ne söylesem klişe diyecekler hemen altına da bir bakınız o olmasaydı şu ne olurdu şerefsiz gibisinden.

nasıl bir anlayışın ürünü oldukları ortada. atatürk sanki onların elinden müslümanlığı almış gibi şartlandırılmışlar çünkü.

şimdi ortalarda sevgilileri ile el ele gezen o arkadaşlar şayet o çok istedikleri şeriat gelince ne halt yiyecekler? muta nikahı mı?

lan ne dersen onu yapacaz bu ülkenin yönetim şeklini sen belirle desek tek biri bile tereddüt etmeden padişahlık ve şeriat istemeyecekler mi?. kendilerini halife ve padişah ilan etmeyecekler mi?

işte onların anlayamadığı bu o adam bunu yapmadı bunun için minnettar milyonlarca kişi ona. milyonlarcanın da sırf bu nedenle minnettar olmadığı gibi.

lafı atatürkçülere de getirmeyin sakın hangisi bu güne kadar kombassan,yimpaş, deniz fenerinin yaptığını yaptı?

eleştirdiğin şey resmi ideoloji ise mustafa kemal atatürk'ün ideolojisi 1940 ta bitti. ondan sonrası hep empoze edilmiş bir ideoloji. her sabah ant içirmeyi onun isteyeceğini sanmıyorum.

ama bir eğitim sistemi mutlaka ve mutlaka kendi sistemine yarayacak, o sisteme inanan kişiler yetiştirmek zorundandır. iran'da şeriat için, rusya'da bir zamanlar komünizm için eğitim verildiği gibi.

biz bunu yapamamışız ki içimizden bu ideolojiye küfredecek ne istediğini bilmezler çıkmış.
kemalizm istemiyorsan ne istiyorsun söyle de onu tartışalım o zaman!
kendini bilmezlik vatanı sevmemek tarihi bilmemek menfaatine uymaması dolduruşa gelmek gibi birçok sebebi olabilecek durumdur.
ampulün kör ettiği insansıların yaratmış olduğu çevre kirliliğidir.
eleştirmek düşmanlık değildir.

lakin, eleştiri konusundaki tahammülsüzlük bu ülkede zaten yaygın bir durumdur.

fanatik bir ülkeyiz biz, her şeyi fanatikleştirmeyi ne de güzel beceriyoruz.

şimdi iki insanı kesinlikle aynı kefeye koyduğumdan değil ama, ben buraya islam dininin peygamberi ile ilgili eleştiri yazsam, ki yazmışlığım da var, bu hakaret, nefret kusmak, kin kusmak olarak algılanmayacak mı? hatta algılanmadı mı?

ee o zaman din eleştirisi yapınca hakaret, atatürk eleştirisi yapınca da düşmanlık olarak algılanır bu, engelleyemezsiniz.

(bkz: burası türkiye burada böyle)
babamızın yunan olmasına yolaçabilecek hede imiş.
hala bitmedi mi bu geyik yahu? neyzen hareket çekiyor kartal'daki kabrinden, haberiniz olsun.

(bkz: türklerin yerini söyle sana sikolata alazayım)*
babalarının yunan olmasından gocunmayan bireylerin, yaşadıklarına şükür edeceklerine kendileri çok iyi bokmuş gibi, dünyanın kabul ettiği bir insanı beğenmemelerinden ileri gelen bir düşmanlık. zira bu tipler savaş meydanında vatanını satacak karakterdedir ve bulaşmamak lazımdır. herşey beklenir.
sözlük dışında da pek çok yerde gayet olağan bir şeydir -ki ancak medeni insanlar hazmedebilir- birtakım insanlar bazı şahıslardan veya onların icraatlerinden hoşlanmayabilirler. başka birtakım insanlarda o insanların hoşlandıklarından hoşlanmayabilirler. şimdi komik olan şu, kalk sen birilerine yobaz, gerici, köylü, gerikafalı, örümcek beyinli de; ondan sonra onlar sana aynı şekilde karşılık verince de sen vatan hainisin sen osun busun de. tahammül edeme, sana tahammül edemeyene havla. nasıl bir anlayış, nasıl bir zihniyet aklım almıyor.. sonra da bu kadar kusurun varken bir de üstüne kalk özgürlükten, medeniyetten, düşünce özgürlüğünden, eğitimden bahset. yani bazı insanların ağzıyla konuşacak olursak -bana hiç yakışmadığını düşünsem de- bütün bu insancıl kavramlardan bahsetmek senin neyine şerefsiz? diye sorabilirim..

sen düşman olma ki, sana düşman olmasınlar..
en azından şu konumdan cinsiyetçi, ırkçı, milliyetçi, gerici, homofobik olmadığını bana karşıtlarıyla anlatan düşmanlıktır.ayrıca onaylamamak düşmanlıksa eğer dünyanın %92.7 siyle düşman(!) olabileceğimi de kanıtlamış olaydır.
eleştiriyle hakareti ayırd edemeyen bünyelerin eleştiri adı altında kinayeli cümlelerle utanmadan sıkılmadan sergiledikleri düşmanlıktır. genellikle ümmetçiler, liboşlar ve aşırı solcu adını verdiğimiz fakat solculukla zerre alakası olmayanlar tarafından yapılır. dünya üzerinde bir tane sistem gösterin ki "0" hatası bulunsun. her sistemin yanlış yönleri olacak, bireyler bu yanlış yönleri yapıcı eleştiri ve ortak çabayla yontarak kendileri, milletleri ve vatanları için en faydalı sistemi bulacaklardır. tabi söz konusu ülke mozaik dediğimiz geniş ırk yapısı nedeniyle bu gibi hadiselere pek elverişli olmayan güzel ülkemiz türkiye olunca konu değişiyor efenim. osmanlı devleti zamanında ülke politikası sadece istanbul'dan ve istanbul'daki aristokrat denilebilecek zengin zümre tarafından belirlenip uygulanıyorken şu an ülkeyi emperyalist dış güçlerden kurtaran sistemin akıbeti hayatında bu sistemi hiç incelememiş, milleti ve vatanını geçtim kendisi için bile ne faydası olduğunu araştırmamış kişilere bırakılmıştır. evet kemalist sistemin bir hatası vardır. o da insanlara devrimleri döve döve öğretmemesidir. sorarım size döve döve bu devrimler halka empoze edilseydi bugün alt kimlik üst kimlik tartışmalarıyla kardeş kardeşe düşman olur muydu? kürtçe, lazca, çerkezce, zazaca gibi kültürel değerler kalır mıydı? kalmazdı. işte hatayı burda yapmıştır kemalist devrim. en büyük hatası gün gelip de bu vatan da büyüyen evlatların bu vatana ömrü billah düşman olmuş araplara özeneceğini; bu vatana ömrü billah düşman olmuş dünya ülkelerinin kendilerine bile yarar sağlamayan liberal ekonomi politikalarını halkı açlığa mahkum etmek uğruna ülkeye yamayacağını tahmin edememesiydi. kemalist düşünce bu ülke gençlerinden çok şey bekledi. işte hatayı orda yaptı.
rüzgar eken fırtına biçer misalidir. sözlüklerdeki, hususiyetle sourtimes 'ın zirveye oturma kargaşasından çıkan islam düşmanlığı şimdi yerini bu tepkimeye bırakmıştır.

ancak zaten insanlar yeterince kötü niyetlidir. putlaştırmayın, olmadı istiyorsanız tapının heykellere ama inanışına ters gelenleri zorlamayın diyoruz, zor geliyor. atilla yayla atatürk 'e "adam" dedi diye başına neler geldi. üstelik konuşması incelenirse, objektif olarak tartılırsa gayet sıradan bir ifade olduğu görülecektir.

ama ne dediler? vatan haini, aşağılık vesaire... bu durumun önüne kim geçebildi? hiç kimse! şöyle bakalım birde; (bkz: atatürk ün merhum olduğu gerçeği)

yine aynı nakaratlar. yine aynı teraneler.

ilköğretimde ne öğretilirdi bizlere? yalnızca atatürk için "o" zamiri büyük harf ile cümle içinde kullanılır. değil mi? ama öğrenirsiniz ki sonradan bir de insanların allah 'ı olurmuş. mustafa kemal atatürk 'te o' nun kuluymuş. saygıdan ötürü cümle içinde büyük kullanırsınız atatürk 'ü ama işin ucuna allah takılır.

kısaca herkes bilir ki aslında bir atatürk düşmanlığı yoktur. ancak ben bir din mensubuyum, bu din allah 'ın ve peygamberi muhammed ve ben bir "insan" olarak en çok onu sevip saymalı, onun dediklerine itibar etmeliyim. peygamber sevgisi kan bağından bunca üstün iken atatürk 'ten üstün tutulmasını beklemek biraz yavan kaçmaktadır. ama aynı peygamber büyüklerimize nasıl davranmamız gerektiğini de söylemiştir.

kimse iddia edemez ki atatürk rakı içtiği için sevilmiyor diye. ortada dediğimiz gibi bir sevilmeme meselesi yok çünkü. herkesi sever iken şefaati onun için istememek bu iddiaları dillendirenlerin isteğidir. dört gözle bunu beklerler, hesapları ona uysun diye. şüphelerini, zanlarını haklı çıkarmak adına istemedikleri kötülük olmaz.

edit: başlık altındaki tüm entarileri okuyacak halimiz olmadığından ifade edeyim ki enderun sevgiler ile atilla yayla 'yı deliler gibi savunmuşuz. aşağı yukarı aynı sözlerle. aradan kaç gün geçti şimdi gözüme çarptı. ne ayağız lan biz!
akp yalakalığıyla doğru orantılı büyüyen düşmanlık.
bence bu olay da bir istihbarat oyunu, sözlükteki değil türkiyedeki atatürk düşmanlığından bahsediyorum.
bir zamanlar bir takım insanlar (yabancı istihbarat elemanları) arapları osmanlı'ya karşı nasıl soğuttu ve düşman ettiyse; kürtleri nasıl Türkiye Cumhuriyetine düşman ettiyse; (siz onlardan değilsiniz, sizin diliniz, kültürünüz vs. vs.. savurarak) şimdi ise dindar kesimi ve benzeri grupları gazlıyor. Cumhuriyet tarihini değiştirip olan tarihi yalanmış, asıl tarihi gizlenmiş gibi gösteriyorlar. bu sonradan uydurulmuş tarihi bazı kesimler de yiyorlar.

halkımız bu kadar kaz (kazmak eylemi diyeyim, başımız yanmasın) olduktan sonra; yeterli kışkırtma ile değil atatürk'e, peygambere hatta allah'a bile düşman olabilir. (diye düşünüyorum)
Hainliğin geldiği son noktadır. Zavallı, kendini insan sanan sürü.
sözlükteki islam düşmanlığı, din düşmanlığı, hz muhammed düşmanlığı falan derken bunu da gördük. sözlükte bu konuda aktif olarak kendini ortaya koymuş insancıkların varlığıyla beraber gözle görülen durumdur.

şimdi, bu insancıklar kendilerini nasıl ortaya çıkarmışlardır?

atatürk'e zombi muamelesi yapmak
atatürk'ün öldüğünü kabullenememek,
gibi şeyler söyleyen adamın bilinçaltında yatan düşünce, başkalarının öyle sanmasını istediği "toplumsal tespit" değildir. atatürk'ün fikirlerine sahip birinin varlığını çekememektedir. bu yüzden de bir şekilde o'nun aslında bir insan olduğunu, öldüğünü millete söylemektedir. yani diyor ki, "anlayın artık öldü işte, fikirleri de öldü".

atatürk'ün cismen öldüğünü herkes biliyor, peki siz neden o'nun fikirleri, söyledikleri hakkında yorum yapmaktansa öldüğünü, toprağa girdiğini, insanların kendisine zombi muamelesi yaptığını söylüyorsunuz?

ayrıca atatürk'ü put olarak gösteren karikatür hadisesi var ki hiç girmek istemiyorum. o başlıkta, "noldu lan, tayyip'e yapılanlardan sonra bu özgürlük değil mi?" diye saçmalayanların atatürk hakkındaki düşüncesi nedir? kendinizce fikir ve düşünce özgürlüğü muhabbetine falan girmeyin, niyetiniz açıkça belli.

herkes buraya bilinçaltını döker. siz de döküyorsunuz. gördüklerim şeriat isteyen yobazların varlığı. atatürk'ün şu anda ölü olmasına sevinenlarin varlığı.
sonu gelmeyecek gibi görünen bir düşmanlıktır. gün geçtikçe ciddi bir büyüme göstermektedir. bu artış; sözlükteki yobaz artışıyla doğru orantılıdır. sözlük bile tehlike sinyalleri vermekte, çok insan duymamaktadır.
bu düşmanlığın birçoğunun temelinde de etnik döküntülüğün Siyasal islam kılıfına girmesi vardır. Olur böyle şeyler türk'ün
bu topraklarda hakim olmasını istemeyenler bu şekilde Türk'ün bir insanda en iyi vucud bulmuş haline düşmanlık edecektir.
sıkmayın canınızı Türk olmak işte böyle bir şeydir.