bugün

(bkz: sweeney todd the demon barber of fleet street)
tim burton'un ünlü Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street filminden bir yıl önce çekilmiş, aynı mevzulu ingiliz filmdir. yönetmeni ünlü merlin'in yönetmeni dave moore'dur ve burton'un filmine on basacak güzelliktedir. başrolde Ray Winstone döktürmektedir.
(bkz: sweeney todd the demon barber of fleet street) filminde johnny deep'in canlandırdığı karakter. yani neymiş, sweeney todd filmimizin değil karakterimizin ismiymiş.
zamanında gerçekten yaşamış bir katil olması kuvvetle muhtemel zat. hikayeye göre 160'tan fazla kişinin katilidir. berber dükkanından gelen kötü kokular ve berberine girdiği bilinen ve geri çıkmayan kişilerin bir süre sonra dikkat çekmesi sonucu yakayı ele vermiş. filminde de anlatılanların çoğu hikayeye uygunluk gösteriyor.* hatta alt kattaki börekçi sarah lovett'in güzel böreklerinin sırrının da bu kurbanların etlerini barındırıyor olması, yakalandığı sırada müşterilerin linç girişimine sebep olmuş. bunun üzerine lovett zehir içerek intihar ederken, sweeney soğuk kanlı savunmalarına rağmen idamdan yırtamamış.
--spoiler--
gerçek sweeney todd'un bu sonu beni etkilemezken, filmimizdeki sweeney'i çok sevgili* johnny depp'in canlandırıyor olması ve onu katil olmaya iten sebeplerin de varlığı sonunda beni ziyadesiyle üzmüştür. o velet tarafından kendi yöntemiyle katledilmesi bir yana, karısının başına gelenler yüzünden katil olduğu halde, son kurbanlarından birinin aslında karısı olduğunu farketmesi asıl ölüm sebebiydi. o ne aşktı, o ne kandı.. o ne performanstı eyy johnny!
--spoiler--
sweeney todd; sweeney todd the demon barber of fleet street adlı yapıtın baş karakteridir. film için (bkz: sweeney todd the demon barber of fleet street)
(bkz: johnny depp)
(bkz: müzikal)
en iyi johnny depp filmidir.
not Benjamin barker i am sweeney todd ! gene izliycem dayanamıycam özledim. muhteşem ötesi film. ilk olarak broadwayde sahne almış efsanevi müzikhaledir. tim burton dehası ve johnny deep in muhteşem oyunculuğuyla filmi tam bir baş yapıt olmuştur. favorileridemi senin gibi kestim sweenyim. https://www.youtube.com/watch?v=9q-ol9dKR9s +
görsel

taktidirimi almış tek berberdir.*
--spoiler--

and he will have his revenge

--spoiler--
Idolum olan berberdir. Tim Burton uyarlamasi orjinalinden daha iyidir.
bir iki müziğini dinledim demin. ne kadar özlemişim. broadwayde sergilenen müzikhalden uyarlama bir baş yapıt film. lucy ! lucy ! i come home again ! http://www.youtube.com/watch?v=RoHF2iwnKWk
önce 1 mart 1979' da broadway'de müzikali sahnelenen, sonra tim burton tarafından 2007 yılında beyaz perdeye aktarılan müthiş sanat eseridir. gerçek hikayelerden esinlenerek yazılmıştır. eğlenceli oradan oraya koşturulup dans edilen müzikalleri sevmem. müzikal, dramatik ve kasvetli bir havada olmalı ki; slow müziğin gücü sahnedeki tiyatrallığada yansısın. sweeeney todd bu anlamda gerçekten muazzam bir örnek...