bugün

baskent: khartoum olan ülke
afrika nın en büyükk ülkesi. resmi dil arapcanin yanısıra 32 ayrı dil konusulmaktadir.
başkent : khartoum
yüzölçümü : 2,505,810 kilometrekare
nüfus : 36,100,000
dil : arapça , nubian , te bedewie , nilotic , nilo-hamitic, sudan yerel dilleri , ingilizce....
okuma-yazma oranı : %46,1 *
din : %70 sünni müslüman , %25 yerel dinler , %5 hristiyan
yönetim biçimi : askeri cunta
para birimi : dinar
histolojide bir boyama çeşididir aynı zamanda.
saçma olan sebepler - nedenler için kullanılan kelime ..

örnek : bu kadar sudan sebeplerden dolayı ayrılmanızı anlayamıyorum şekerim.malmısınız siz??*
koşmayan insanların yaşadığı ülke..nedeni ise cok basit. insanlar cok rahatlar karşılıklı ilişkilerinde, saygılı davranma başka boyutlarda ortaya cıkıyor..mesela onlara göre bir randevuya 5 - 6 saat gec kalmak cok da mühim birşey değil..işte bu ülke böyle insanlardan ibaret..
(bkz: darfur)
uzun boylu dinka kabilesini (bkz: manute bol) (bkz: luol deng) bünyesinde barındıran alan olarak ta dünyanın 10. büyük devleti.
başkenti doğru yazılmış olmasına rağmen bizde hartum şeklinde söylenmektedir..
birleşmiş milletler'in el attığı bir başka ülke. iç savaşın yaşandığı bir afrika ülkesi. iç savaşın olduğu yerde mi birleşmiş milletler oluyor, yoksa birleşmiş milletlerin olduğu yerde mi iç savaş oluyor anlamıyorum.
Afrika Kıtasının Kuzey Doğusunda Nil Nehri Havzası üzerinde bulunan Sudan, coğrafi bakımdan Afrika Kıtasının en büyük ülkesidir. Kuzeyden Mısır, kuzeydoğudan Kızıldeniz, doğudan Etiyopya, güneyden Kenya, Uganda ve Zaire, batıdan Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad, kuzeybatıdan da Libya'yla çevrilidir. Yüzölçümü: 2.418.750 km2
Önemli Şehirleri: Umdurman, Port Sudan, Wadi Menadi, el-Ubeyyid, Kadarif, Nyala, Cuba, Atbara, Kassala.
Sudan, Sahip olduğu geniş yüzölçümüne karşın, siyasi istikrarsızlık, güneyde yaşanan iç savaş, kabileler arası çatışmalar ve olumsuz iklim koşulları gibi nedenlerle dünyanın en fakir ülkelerinden biri durumuna gelmiştir.
arap kokenli muslumanlar ve afrika kokenli muslumanlar arasinda devam eden ic savasin bitirilmesi icin, ulkede cok sevilen hasan sas ve hakan sukur den sudan a gidip, baris icin iyiniyet elciligi onermis olan ulke.
500 den fazla Turk iscinin calistigi afrika ulkesi.
yıllarca "eşşek" olarak itham edilen ülke.

(bkz: eşek sudan gelinceye kadar)
insanda "suudan" diye yazma isteği uyandıran ülke.

(bkz: hani türkçe yazıldığı gibi okunan bir dildi lan)
suyun pahalı olduğu ülke.
icinde inanmasi zor olsa da hristiyan arap'lari barindiran ulke...
benim gozumde canlanan tek hristiyan arap, cagri filmindeki habe$istan krali'ydi...onun gibi heralde onlar da...
Bağımsızlık günü 1 Ocak 1956'dır.
bayrağı şu şekildedir;

görsel
Nübye Çölü, pamuk üretimi, Afrika kıtasının en geniş alanlı ve en çok komşuya sahip ülkesi.
her yıl bildiğin 'çete savaşları' sebebiyetiyle tonla insanın öldüğü ülke.
türkiye vatandaşlarına vizeyi kaldıracak olan ülke.

çok sevindik valla sanırsın ki günde on defa sudan vizesi alıyoruz...
1970 lere kadar hutbenin II. abdulhamid adına okutulduğu ülkedir.
bir national geographic makalesinde afrika'nın en güzel kadınları somali ve sudan'dan çıkar diye yazmışlardı. ne kadar doğru bilemiycem. siz bakın ve karar verin.

http://ayannanahmias.file...009/10/sudanese-woman.jpg
sudan buluşma belirleme tarzı enteresan bir ülke... ben de bir belgeselde izlemiştim.
şöyle ki sudan'lı bir kimse buluşmak icin size randevu verecek diyelim...
size diyor ki
"10 da buluşalım 11 e kadar bekle 12 ye kadar gelmezsem 1 de gidersin" *