bugün

oynamak ilk başta karışık ve zor gelebilir ama daha sonra "ne güzel oyunmuş bea" dedirten,sabahlatan oyun türleri.
(bkz: generals)
(bkz: age of serisi)
(bkz: warhammer)
(bkz: uzarda gider)
medieval 2 total war
(bkz: capitalism)
(bkz: caesar 3)
(bkz: rise of nations) tek geçerim.
kim ne derse desin stateji oyunlarının kralı age of empires'dır. zira o kadar çok değişken vardır ki tam bir strateji oyunu mantığı belirlenmiştir. en basitinden ekonomide altından başka bir çok kalem olması ve bu kalemlerin altına dönüşürken enflasyonun olması gayet güzeldir. yani bir warcraft gibi sadece altına dayanan bir strateji oyunu olmayıp, altın bitince öylece kalınan oyunlardan hiç değildir. ayrıca çok fazla farklı ünite olduğundan en pahalı askerin en iyi asker olmadığı oyundur age of empires. yönetme becerisi bir yana dursun, sadece baskın şeklinde aralıklarla göndereceğiniz etten yapılan askerler bile inanılmaz etkilidir. tabi sadece mouse kullanarak ve online oynamadığınız bir oyunsa çok zevkli gelmeyebilir. öyle olunca command conquer generals bile daha zevklidir. ve tabi unutmamak gerekir ki dünyanın en iyi strateji oyunlarından bir diğeri ise starcrafttır.
(bkz: medieval 2 total war)
(bkz: the battle for middle earth)
(bkz: the battle for middle earth 2 skirmish)
(bkz: starcraft 2)
(bkz: red alert)
ayrıca oynayacak oyununuz kalmadıysa, idare edicek oyun.
(bkz: zoo tycoon)
(bkz: tiberian sun) ilk göz ağrım ve daha sonra da red alert
zeka gerektiren oyunlardır. herkes oynayamaz.
içlerinden Age of Mythology 1'in Lise 2 yazımı sürklase ettiği oyunlardır. Hala unutamıyorum çöldeki o garip böcekleri, akrepleri, surdan atlayan kurt adamları.
league of legends.
belediye başkanlığı seçimleri.

adamların üzerimizde denemediği şey kalmıyor amk.
satranç.
(bkz: seks)
(bkz: hearts of iron)
(bkz: victoria)
(bkz: europa universalis)
insanın canı böyle arada girip o ülke benim bu meydan senin savaşmak istiyor ya, işte bu oyunlar o ihtiyacı gideriyor. olsa da oynasak.
sıra tabanlısı makbuldür.
bağımlılık yapan oyunlardır.
rome:total war serilerinin basi cektigi oyunlardir. eger vaktiniz varsa sabah oturup geceye kadar oynasaniz zamanin nasil gectigini anlamazsiniz. her seyi ile kendini diger strateji oyunlarindan soyutlamis ve kendine ayri bir dunya kurmustur. age of falan cocuk oyunu total war in yaninda.
(bkz: 0 ad)
en iyi strateji belirlenmesi gereken en mühim oyun;aşk oyunu.
başlığı gördüm sevindim yeminlen. 8 kişilik bfme2-rowk maçından geldim.mirkwood elf ordusu ile rush yapıp kazandırdım maçı bize.maç sonu bi rus bana küfür etsede böle oyunlar candır.
oynaması diğer oyun türlerinden apayrı bir zevk veren, gerek taktiksel gerek takim çalışması bakımından iyi olmayı gerektiren oyunlardir.
en iyisi civilization 5'tir.
aklıma ilk gelenler:
age of empires serisi,
rise of nations,
ve total war serisi.