bugün

psikoloji de rehinenin rehin tutan kişiye aşık olması durumudur.
Yakışıklı biri beni kaçırsada yaşasam dediğim sendrom.
al bu mavzer kurşunuyla
vur beni vur beni
vur zaten öldürdün beni
al bu mavzer kurşunuyla
vur beni vur beni
seni sevmekten başka
neydi benim günahım
tek suçum aşık olmak sana
hiç olmaz bu yaptığın.

dizelerini akıllara kazımış sendrom .
Stockholm syndrome adında bir şarkı da yazılmıştır.

Muse - Stockholm Syndrome

http://www.youtube.com/watch?v=gXN9acC9edU
Bastırılmış mazoşist duyguların sadist bir güç karşısında dışa vurumudur.
son yıllarda ülkemizde sıklıkla görülmekte olan sendromdur.
(bkz: 10 ağustos 2014 cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları)

565 bin geçersiz oyun erdoğan'ı birinciliğe sürüklediğinin farkında olmayan insanlarda görülür.

ya da %25'lik seçmenin sandığa gitmemesindeki ana sebeptir.
Bu terim kibar bir söylemdir. Aslı için;

(bkz: seven sikilir siken sevilir)
günümüzde halkımızın %50sinde görülen sendromdur.
tıpış tıpış ekmeleddine oy vermeyi içerir.

malum, adam tıpış tıpış vereceksiniz dedi, en azılı muhalifler bile bir anda yan çizip ekmekçi kesilmişlerdi.

hayat ne garip değil mi? 5 sene önce ak partiyi laikliğe aykırı olmakla suçlayıp, sonra çarşaflılara rozet takıp en sondada fetullah gülen ile kucak dansı yapmak...

"az bucuk" karaktersizliği gerektirir.
(bkz: aşk)
ilk kez Stockholm'de görüldüğü için bu ismi alan sendrom kişinin kendisini kaçıran, ya da ona zararı dokunan kişiye karşı sempati duyması hatta aşık olmasıdır.
ikili nlpde uygulamasındaki kullanılabilecek taraflardan bir tanesi.
aleviler sayesinde aşina olduğumuz kavram.
stockholmdekilerin ekonomik sıkıntısı.
Akıllara limp bizkit' in eat you alive klibini getirir. (bkz: fred durst)
(bkz: akp)
(bkz: seçmen)
bu sendroma adını veren olay 1973 yılında stockholm'deki başarısız bir soygun girişimi sonucu ortaya cıkmıştır. kreditbanken isimli bir bankayı soymaya kalkan soyguncular kuşatılınca bankada bulunan 4 kişiyi rehin almışlar ve altı gün boyunca direnmişlerdir. altı günü sonunda polis operasyonu sırasında rehineler kurtarılmaya aktif olarak direnmişlerdir. daha sonra ise soyguncular aleyhine tanıklık etmeyede yanaşmamışlardır hatta para toplayıp savunmalarına yardımcı olmuşlardır. bu olaydan sonra psikolojide benzer rehine-rehinci olaylarındaki yakınlaşmaları tanımlamak için kulanılan bir deyim haline gelmiştir.
ülkenin yıllardır içinde olduğu durumdur.
seveni sikerler sikeni severler deki "sikeni severler" bölümünün açıklaması.
tüm türkiye'de etkili olan sendrom.
gururunu yerlere sermeyi göze almış kişilerin yaşadıgı psikolojik bozukluk.

kişi karşı taraftan ne kadar zarar görsede vazgeçmez aksine daha fazla baglanır. Hatta bundan zevk alır. Karşı tarafın bile bile hata yaptıgını anlasa bile onu kaybetme içgüdüyle hareket ettiginden dolayı hiçbir olumsuz tepki vermez. Tedavisi yoktur.
yıllarca mobbing uygulanan çalışanlarda da görülebilir. özellikle dini inancına göre hayatını şekillendiren, özel sektörde çalışan kişiler mesai saatleri içinde patrondan her gün azar ve hakareti işitirler, seslerini çıkartamazlar. iş çıkışı yapılan konuşmalarda; ''onun sayesinde para kazanıyoruz normaldir, işimiz streslidir'' vs. gibi kendisini onun yerine koyarak durumu normalleştiriyorlar. siz onlara tane tane anlattığınız zaman yada sizden biraz cesaret aldıklarında durumu daha iyi kavrayıp karşı duruş gösteriyorlar.
https://www.youtube.com/watch?v=m_R0aAq9jDU
türkiye'de kabadayılar belki de bu yüzden sevilmektedir.
güncel Önemli Başlıklar