bugün

sevgili staj defteri...
sizden başka kimsenin okumayacağı bilinerek doldurulur. ben bunu test etmek amacıyla 34. sayfaya, alkolün bana vermiş olduğu yetkiye dayanarak bugün verilen rektörlük yemeğinde çorba tenceresine 6 defa biriktirip biriktirip tükürdüm yazmıştım.

aynen. bence de kimse okumamış..
bence ne öğrendiysen bilinçli birşekilde doldur bazı hocalar kanırta biliyor. nasıl mı? ilk seneki stajda hoca odasında yere bir köşeye bıraktırdı muhtelemen okumamıştır bile. ama ikinci sene ki hoca odasına çağırdı. rastgele bir sayfa açtırıp o gün hakkında sorular sordu. birde dersle ilgi ve bağıntısını sordu ecel terleri boşaltırdı. ha bazı saftrikler yazmış. yok bugün boş boş oturduk. yok temizlik yaptık. yok çay içtik. siz mesleki şeyleri yazın bu günlük değil birde birinden alıp copy paste yapmayın.
Iyi hatırlattın doldurmam gereken bir staj defteri var sağol ya gecemin içine ettin ne güzel doldurmayı bile unutmuştum..
Kalemle. Evet.
son gün geldiğinde oturulur, sabahlanır, doldurulur.
Eğer mümkünse görsellerle desteklenir. E böylece sayfanın yarısı mecbur dolmuş olur.
naylon doldurulur. naylon staj yapan defteride naylonla doldurur tabi.
Gerçekten staj yapmış bi arkadaşın staj defteri tersten yazılarak doldurulur.
görsel
Psikologsan boyle doldurulur. Sanslisin sansliii.
okumuyorlar bile resim yapıştır paso sonra o resimlerin altına o gün ne yaptığını anlat yeter.
Ben defteri değil de dosyası olarak biliyorum.

Lisede yaptığım nasıldı pek hatırlamıyorum ama tapu kadastro müdürlüğünde yapmıştım. Tapudan, tapu kaydına kadar her şey koymuştum galiba dosyanın içine.

Üniversitede de gün gün neler yaptığımı yazmıştım. Ek olarak da güvenlik kamerasına bağlanıp iş başındayken bir fotoğrafımı koymuştum. Ekip ve/veya sahipleriyle de foto koymamızı istemişlerdi ama ben koymadım. Staj günleri için de tarih içeren imza kağıdımız da vardı. Her gün imzalıyordum. Kullanılan fatura, sistem tanıtımı, staj yapılan departman hakkında bilgi ve staj yapılan yer hakkında değerlendirme içeren yazılar da yazdım.

Her okulun sistemi farklı olabilir. Okulun sitesinde belgeler / dökümanlar kısmında gerekli bilgi bulunur diye tahmin ediyorum. Bizde vardı.
son güne bırakmayarak.
Çevrendeki ustaların teknikerlerin çizimcilerin mühendislerin yaptığını kendin yapmışsın gibi anlatacaksın.

Yapılan işlerle ilgili kısa kısa araştırmalar yaparak yazarsan o staj defterinin fotokopisi iş hayatinda da yardımcı olur.

Zaten mülakata gerek kalmadan da stajı başarıyla geçirtir
son gün bütün defteri olmamışları olmuş gibi yapıp doldurulur.