bugün

insanlar arasına katılmak, insan görünümlü anadollarla vakit geçirmektir. diğer bir taraftan, hayal dünyası geniş ya da nevroz sapmalara sahip bir insanın bu niteliklerini kaybetmesine neden olur. yıkıcıdır. yüzeyselleştirir. aykırılıklarınızı törpüler, uygun dozda alınmalıdır. "yok benim olayım ortamlara akmak zaten!" dersen, küfür gibi susarım sana, o ayrı.
sosyalleşmek;asosyal durumdan çıkmak demektir.insanlarla paylaşım;hayatsal anlamda kazanımlar,girişimcilik,özgüven gerektirir..
insanların toplu olarak bulundukları bir yerde, özel durumlar hariç, dikkatleri üzerine çekmemeyi öğrenme süreci.

dikkat edilirse çekilen dikkatin müspet veya menfi olup olmamasına hiç değinilmemektedir. zira bu husus önemsizdir.

e bu sürüleşmek mi dediniz?
insanın sosyal bir hayvan olduğu bilincinden hareketle farklı insanlarla kurulan iletişime verilen addır.
grup sexin sosyal bazda karşılığı.
günümüzde artık daha çok internet üzerinden yapılan aktivite.

mesela sözlükleri ele alalım. internet buluşmalarının en yoğun yaşandığı alanlar sözlükler. gerçekten zirveler olmasaydı bu kadar çok cazip gelir miydi bu interaktif siteler? ya da bizlerin sözlüklere üye olma amacımız salt bilgi paylaşımı, zaman geçirmek mi sizce? en azından benim için işin sosyalleşme yönü de var. ki 1,5 yıldır yazarlık yaptığım başka bir sözlükte ciddi oranda arkadaş edindim. şikayetçi miyim? bilakis memnunum bu durumdan. bugün bardan hatun kaldırmak tabiri yerini facebook' tan, ya da daha samimi olması için şöyle diyelim, feysten hatun kaldırmaya bırakıyor. hatta bu işin taktikleri dahi var. önce pokeleyeceksin, sonra o da pokelerse devam edeceksin vs. önceden otobüste kesişilen kız için "aha güldü, hoşlandı" derdik, şimdi pokelemek çıktı. dürtmek değil, pokelemek olacak dikkat edin. fesybuk feysbuk hergün aradım durdum. hatta siberalem.com diye bir site neden var mesela? güzel kızlar yakışıklı erkekler görmek için mi? e cast ajanslara ait sitelerde daha iyileri var ama. neden para verip gold, premimum vs üyelikler alıyoruz hı?

internet üzerinden sosyalleşmeye rerörerö demiyorum, iyidir ya da kötüdür de demiyorum. kimi zaman güzel seçenekler sunuyor bu durum insanlara. haftasonu hiçbir planı yokken taksim' de bir zirveye gidiveriyor insan, yeni insanlarla tanışıyor ya da önceden tanıdığı kişilerle sohbet ediyor.

düğün davetiyelerini facebook' tan "etkinlik" olarak yolluyoruz. aşkı, sevgiyi msn üzerinden cam açarak yaşıyoruz. long distance relationship gibi bir kavram internet olmasa ne kadar mümkün olabilirdi?

en temiz duygularımla titreşim yolluyorum.
yapılması gereken olaydır, tartışmasız.
ilk insan, dürte dürte sosyalleşmiş olmalı. tabi sadece birbirlerini değil. merak uyandıran her şeyi dürtmüştür insanoğlu.

bu dürtü, her ne kadar günümüzde körelmiş olsa da dürtünün şeytana havalesi.. ve dürtmeden gitmeyen eşek alegorisi gibi örneklerde hala izini taşımakta.
devamlı takıldığın arkadaş grubuyla kafede oturmak değildir.
kendinden vazgecmek gerektirir, sosyalseniz siz siz degilsinizdir.
candy crush'ta tanımadığın arkadaşa(!) can vermek.
Yığınla para sömüren eylemdir. Ben bu kadar çok sosyal olmayacağım artık. O kadarda iyi bişey değilmiş, gördüm.
günümüzde sohbet için kafeye gidip telefonla oynamaktır.
aylar sonra hayata geçirdiğim eylem.

zaten çok telefon kullanan biri değilim ama evden hiç çıkmam, gerekmedikçe, bugün bayram vesilesiyle burada olan kuzenlerimi aradım ve bir mekana oturup güzel sohbet ettik. 3-5 insan yüzü gördüm.

evde vakit geçirmek benim için ne kadar güzel olsa da insan bazen çıkıp farklı simalar, güzel mekanlar görmeli sanırım.
sevgilin olunca biteceğinden fazla sosyalleşmeyin.
Sevgili'den ayrıldığın anda olmadığı fark edilen temel ihtiyaç.
içedönük insanları ziyadesiyle yoran, dışadönük insanları ise zinde tutan eylemler bütünü.
illa ki her kalabalık ortama girmek değildir sosyalleşmek. o ortamda seveceğiniz insanların olması daha önemlidir. ya da sadece seveceğiniz insan veya insanlar değil, seveceğiniz spor, seveceğiniz bir eylem yapmak vs. sosyalleşmek depresyonu ortadan kaldırır denir. doğrudur. ama iyi anlaştığınız bir tek bir insanın bile o sosyal aktivite yanınızda olması daha mutlu eder. ya da çalıştığınız iş yerinde iyi anlaştığınız birinin olması, o çalışmayı çekilir kılar. yani demek istediğim, insan tek başına iken, seveceği aktiviteleri yapmak istiyorsa, sosyalleşmek adına da illa ki birileri gerekiyorsa, bu seveceği, sıkılmayacağı kişiler olmalıdır.
kisir yapip baska bir sozluk yazarinin yanina gidip kisir yerken yasanilan aktivite.

sozluk ici sosyallesme aktivitesi.
ben kim sosyallesmek kim kisir yemek benim neyime.
sabah 5.30 aksam 8 mesai kisir da reflu yapiyor yemiyorum.

bazi arkadaslardan bahsettim.
ben degilim.
nerde bende o sans.
Uyum sağlamak.

içindeki yalnızlığı unutup insanların arasına karışmak.
yaş veya aklen küçükken meyledilebiliyor şu eyleme. sonrasında insanları çok gerekli bulmadığın ve onları pek de sevmediğin zaman iş tersine dönüyor. kendi kendine takılmayı daha çok seviyor insan bir süre sonra sanırım. daha az kafa yorgunluğu gibi.
iyi yaparım bu durumu. son zamanlarda oldukça sosyalim ama çok para harcıyorum. bizim sınıfta bir kız var işte hiç arkadaşı filan yok dışarı çıktığı filan da yok benim bir ayda harcadığım parayla 3-4 ay gider benim için diyor. işte böyle olmaktan korkuyorum.
güncel Önemli Başlıklar