bugün

Seganın aynı isimli oyunundan bir karakter.Kendisi gayet hızlı koşabilen mavi bir kirpidir.Baş düşmanı Dr.Robotnick'tir.Sonic hem Robotnick'in tuzaklarından kurtulmaya çalışırken aynı zamanda altın halkaları toplayıp puan kazanmaya çalışırdı.Ayrıca (bkz: sega megadrive)
Kendisinin aynı isimli bir çizgifilmi de vardır
zamanın en dikkat cekici oyunu.
(ben bi bok anlamadım o ayrı)
son derece hızlı oynanışa sahip oyunları olan bir sega karakteri. kahramanımızı genelde ekran sağ tarafına doğru hızlıca hareket ettirirdik.
süper mario özentisi bir oyun olmaktan öte gecemeyen sega çıkışlı 32 bit oyun.
(bkz: sonic the hede hödö)
şifresi yoktur ancak sırasıyla;

yukarı - aşağı - sağ - sol - a tuşu+start

a basılırsa çıkan ekrandan 6 zone un istenilen stage i seçilerek ilgili bölümden başlanılabilir.
3D blast oyunun çıkışı ardından sıçan, sonic 06 ve sonic unleashed ile sıvayan fakat 2010 yılında sonic the hedgehog 4 ve sonic colors'la toparlayan baş düşmanı Eggman, dostları Tails ve Knuckles olmakla birlikte Sega firmasının maskotu hızlı mı hızlı bir kirpidir.
(bkz: sonic the hedgehog 4)
(bkz: sonic colors)
Birde sonic x adında animesi vardır ilk bolumleri sıkıcıdır.
satış rakamı 15 milyon olan oyun.
Oyun filmlerinin genellikle başarısız olduğunu göz önüne alınca oldukça başarılı bir oyun yada atari filmi. Sonic ile 95 yılında sega'nın el konsolu ile tanışmıştım. Gece gündüz oynardım, bu yüzden filmi izlemesi bana ayrı bir zevk verdi. Filme gelecek olursam; çok sevdim, doksanların aile filmleri tadındaydı. işin içinde kan ve şiddet olmayınca, çoluk çocuk keyifle izlenebilir bir şey olmuş. Kirpi ve seslendirmesi çok iyiydi, jim carrey ise fazlaca ön planda olmasa dahi mimikleri ve hareketleri ile geçmiş günlerini hatırlattı. Devamı gelecek anlaşılan.
yapılan onca olumsuz yorum karşısında sony pictures'ın geri adım atarak karakteri yeniden tasarladığı oyun filmi. sony bu hamlesiyle epey şaşırtmıştı birkaç sene önce.
fragmandan anladığım kadarıyla çizgi filmiyle bir benzerliği yok.
görsel

Filmine b a y ı l d ı m.

2.filmi gelsin lütfennn !.