bugün

Sokrates bir gün eve geç gelmiştir. Karısı da sürekli bu gecikmenin nedenini sormaktadır. Konuşmuş, bağırmış, çağırmış; Sokrates karısına karşı hiçbir tepki vermeyip önüne bakmaya devam etmiştir. Bunun üzerine karısı bir kova suyu Sokrates'in kafasına boşaltmıştır. Sokrates ise gayet sakin bir şekilde karısına şu cevabı vermiştir:

'Bu kadar gök gürültüsünden sonra, bu yağmuru bekliyordum.'
hoca bu durur mu? yapıştırmış cevabı:

- damlaya damlaya göl olur.
editim la: başlığın ilk hali sokrates ve eşi idi. bu yüzden yaptığım şahane espriyi bu hususu dikkate alarak okuyup anlayınız ve akabinde de gülünüz.

muhtemelen birbirleriyle sevişen iki insan. hayır aklım fikrim o işte değil de hep de felsefe yapılmaz ki.
karısı:seni haksız yere asacaklar
sokrates: ne yani bir de haklı yere mi assalardı
(bkz: karısına ayar veren hacı ağa)
-ben namaza gidiyorum
+tamam bey güle güle git
-saol!!
+geç kalma *
-ulan kadın insan bi gürler anlayamadım yağmurun geldiğini.
"ne pahasına olursa olsun, evlenin. karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz,yok fena çıkarsa o zaman da filozof olursunuz."
sokrates in bir kılıbık oldugunun anlaşıldıgı hikaye.

(bkz: okurken agladım)
Sokrates ve karısı iyi ikilidir.

Birinci yazıda belirtilen olay favorimdir. Bununla birlikte idam edilecekken karısının:
Haksız yere idam edileceksin sözüne karşı birde haklı yere mi idam edilseydim diye verdiği cevap.

Kesinliklikle evlenin. Eğer karınız güzel olursa mutlu, çirkin olursa filozof olursunuz gibi sözleriyle de ayrıca yarmıştır. Gerçi bu sözü karısı duyduysa eğer muhtemelen başına bela almıştır *

Ayriyeten sokrates zamanında da görücü usulü falan vardı sanırım.
güncel Önemli Başlıklar