siyasi görüş

 1. 0 0
  sahip olmanın kimilerince üstünlük, kimilerince ise kaçınılması gereken bir haslet olduğu düşünülen düşünce bütünlüğü.
  #524327
 2. 0 0
  kişilerin inanç, sosyoloji, eğitim, kültür, çevre gibi etkenlerle seçtiği yönetim biçimi tarzı.
  #648144
 3. 0 0
  belirlenmesinde ekonominin de büyük etkisi vardır.
  #648153
 4. 0 0
  dunyanın cogu ulkesınde pek bır onemı olmayan ama ulkemızde isi cogu zaman kavgaya bile goturen ınsanların destekledikleri politika.
  #648201
 5. 0 0
  insanları manevi olarak birbirinden ayırabilecek olgu, ideal.
  (bkz: iki tarafı keskin bıçak)
  #648248
 6. 0 0
  sadece ve sadece ülke rejimini belirlemesi gereken düşünceler bütünü. Yani halkın yüzde sekseninin cumhuriyet istediği türkiye gibi ülkelerde, hükümetlerin siyasi görüşü olmamalıdır. ekonomik görüşü olmalıdır, aksi takdirde işler boka sarar, demokrasi anlamsızlaşır. sırf sol parti diye inanmadığınız insanlara oy verirsiniz, ya da sırf başka alternatif olmadığı için yüzde kırklarla hükümet kurulmasına sebep olursunuz.
  #5030081
 7. 0 0
  lisede siyasi görüş konulu bir diyalog.
  -siyasi görüşün ne senin?
  +atatürkçüyüm !!
  -o bir siyasi görüş değil. koministsin sen o zaman yani dinsiz.
  +????!!!!!!!
  #10783594
 8. 1 1
  güzel ülkemde ki manası kemalist-tayyipçi'DiR.kanımca siyasi görüş; körü körüne bağlanmak değil hataları görmektir. eğer kemalistsen; dini hiçe saymayı,tayyipçiysen;karşı görüşe önem vermemeyi hayıflamak gerekir.eksik tarafları savunmak değil,düzeltmektir.
  not : eksileri umursasam bu yazıyı yazar mıyım ?
  #13272639
 9. 1 -1
  günden güne bir yafta halini almış olan. ulan eskiden sadece sağcısı solcusu vardı. şimdi anarşisti koministi sosyalisti milliyetçisi demokratı liberali aldı başını gidiyor. insan dünya hayatına pek bir anlam veremeyince ilk düştüğü çukurda bir kavgaya soyunuyor*. bana öyle geliyorki içinden çıkılmaz bir buhrana doğru ilerliyoruz. bir küfür gibisinden şucu bucu olarak ötekileşiceğimize bunları yok edip "analitik düşünce yapısı içerisinde hayatı doğrulara ayırıp idame ediyorum." demeli bence.
  #14609657
 10. 0 0
  bu ülkede siyasi görüşü MHP, CHP veya AKP olan insanlar var. düşünün yani adam milliyetçi, kemalist veya muhafazakar değil. siyasi görüşü direk partinin kendisi. o kadar net yani fikirleri.
  #18378318
 11. 3 3
  bence kimi zaman cok sacmadir. partilerle bagdastirildigi zaman hep sacmadir. neden? insanlarin gorusleri kalipsal olarak katidir ama olaylar karsisinda ki bakis acilari gorecelidir. sirf tuttugum parti bu olaya sert cikti diye ben de sert cikayim diyen bir zihniyet yanlistir. sabit olan iki gorus var sag ve sol olarak. ancak ben sagciyim diye sol butunuyle yanlistir demek de yanlistir. kendimden ornek vereyim; ben degerlere saygi duyan, ozgurlukcu ama cevresini etkilemeyecek bir sekilde ozgurlukcuyum. kendime solcu yaftasi vurmuyorum ama gorunuste solcuyum. ya en basta yazdiklarim degerlere saygi duyan ibaresi? sirf ondan dolayi sagci mi oldum? ki zaten sag goruse daha yakinim. sorun burada, butun solcular degerleri birakip batililasmayi mi istiyor? ya da butun sagcilar ozgurluge hep mesafeli mi? kisacasi siyasi gorus diye bir sey yoktur kanimca, alakali olarak kafa yapisi vardir.
  #18424655
 12. 1 1
  Siyasi görüş, bir futbol takımı tutar gibi savunulursa şayet kavga ve gürültüden başka bir yere varamazsınız. Siyasi görüş geniş kapsamlı olmalı ve karşı görüşlerin doğruluklarını kabullenmeli. ülkemizde bunu çok rahat bir şekilde görebiliriz. ancak bizdeki siyasi anlayış dünyadaki anlayışla çok farklı ve dardır. Sol görüşlerin günümüz milliyetçi düşünce ile daha rolantide giderken, demokratik (!) olarak nitelendirilen hükümetin her iki görüşü hazım edememe gibi bir durumu var. Vekillerin parti değişikliğine gitmeleri normal olarak karşılanması gerekirken sanki dinden çıkmış gibi karşılanıp ve kişilerin özel hayatlarının karıştırılması acı bir gerçektir. yıl 2013 olmuş ve biz ortaçağ avrupasının siyasi görüş sistemiyle hareket ediyoruz. Esneklik ve hoş görü her kapıyı açacağını dinimiz bile tanımlarken, iktidar parti masa altından sopa göstermektedir. Gençlere tavsiyem kopyala yapıştır tembelliğinden çıkıp, neleri kopyalayıp yapıştırdıklarını incelesinler. okumaktan zarar gelmez, açıp bir tarihlerini olana bitene baksınlar. Hangi görüş olursa olsun, karşı görüşünde neler yaptığını, yapabileceğini katkısını, zararını ölçüp tartıp karar versinler.

  Ne yazık ki tarihimizde hep din istismarlığı olmuştur. 1980'leri hatırlatarak* din elden gidiyor diyerek başlatılan bu saçmalık, kışkırtma ülke ve millet olarak ileri gitmemizi her defasında engelledi. Ne yazık ki her din elde gidiyor propagandasını yapanlar sözde dinci iktidar olmuştur. iktidar olsunlar ya da olmasınlar dillerinden düşürmedikleri 'din elden gidiyor' sloganı ile kendi halkını birbirine kırdırmıştır. 90'ların sonunda milliyetçi ve sol görüşler bu acı yalana dur demiş ve uyanmıştır. Ülkemizdeki milliyetçilik anlayışına 'faşizm' sol'una (devrimcisi, komünistine) dinsiz diyen bir toplum oluştu. Eskiden olduğu gibi milliyetçi akımı sol akıma ya da tersi duruma dönüştürmek isteseler de bunu 10 yıldır başaramadılar ve başaramayacaklar. Artık faşist olanda iktidar, dinsiz olanda iktidar. Müslümanlıkta kardeşi kardeşe kırdırmak yoktur, dinimiz hoş görü dinidir her kesimi içinde muhafaza etmiştir ve edecektir. Ayrıca dini sömürmek, yetim hakkı, rüşvet, yalan, dolan, sahtekarlık ve tükürdüğünü yalama gibi yüz kızartıcı eylemleri de nedense 'din elden gidiyor' diyenler tarafından yapılmaktadır. Dinin bir yere gitmediği ortada olduğu gibi neyin gittiği de bellidir. Saygılar.
  #18424912
 13. 0 0
  herkesin en doğal şekilde söylemesi ve ilgilenmesi gereken bir yönetim aracıdır.
  #18424920
 14. 1 -1
  kişinin dünyaya ve yaşama bakış açısıdır.
  #18427303
 15. 15 11
  son zamanlarda göremediğim, karanlık bir alan.

  bakın biz bir cumhuriyet korosu oluşturmuştuk, cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü için. ancak bazı siyasi partiler ne yazık ki sabote ettiler olayı kendilerine mal ederek.

  dolayısıyla farz edin ki ben o siyasi partiye sempati duyuyordum, ancak benim koromu siyasetle ilgisi olmayan, sırf cumhuriyetimin kuruluş yıldönümü nedeni ile günlerce çalışıp, çabalayıp o gün ülkem insanına sunacağım ülke sevgimi kendine mal etmek isteyen bir görüşe asla saygı duymadığım gibi lanetliyorum!

  dolayısıyla bu tarz davranışlardan dolayı görüş alanımız kısıtlanmış bulunmakta. kör noktadır.
  #21782683
 16. 0 0
  Kindarım sanırım hiç bir ideolojiyi benimseyemiyorum. Her dinini yaşayanı yobaz olarak nitelendiren çöp poşetlerini Her Atatürkçüyü dinsiz, putçu olarak gören sivilceleri (ayrıca dinsiz olması kimseyi ilgilendirmez) Devrimciyim ayağında dolaşıp ayaklarından marka ürünleri çıkarmayan parmak arası terlikleri Dindarım diye sakal bırakıp beş vakit arasında çocuk istismar eden kaba et kıllarını Milliyetçiyim diye geçinip kendi ırkını kutsal sayan tik beyinleri ve aynı zamanda özgürlükçüyüm karşı taraf faşist benim ırkım bu diye bas bas bağıran faşistlerden hiç bir farkı olmayan çakma özgürlükçüleri sadece kendine müslüman olup dershanelerine değinildiğinde yaygara koparan sevdiğimin müslümanlarını SE-VE-Mi-YO-RUM.

  Bunun gibi bir çok sebepten ötürüdür ki sanırım bir ideolojiyi benimseyemiyorum iNSAN olmaya çalışıyorum hepsi bu !
  #22040496
 17. 1 -1
  akp: israilmisin dostum sen? azcıkta bana ver bende çekem şu israilden.

  bdp: foşik turkolar mungolistana.

  mhp: ya allah bismillah allahu ekber.

  chp: devrimmi yapsak ne yapsak la?

  hepar: ulan arada kaldım en iyisi terörü bitirem. tanrı türkü korusun la!

  saadet: bi ara bizim bi hoca vardı ne oldu ona?

  bbp: bunlar hep amerikanın oyunları.

  edit: sözlük ölmüş.
  #24019745