bugün

yunan mitolojisine tanrılar tarafından cezalandırılmış , lanetlenmiş ilk insanoğlu olarak bilinen kişidir .
rivayete göre bu abimiz tanrılar tarafından büyük bir kayayı olimpos dağının zirvesine çıkartılması cezası verilmiştir . bu abimiz de aman efendim canım efendim diyerek tanrılar tarafından verilen bu cezaya biat etmiştir . lakin her gece zirveye çıkarmaya çalıştığı kaya bulunduğu yerden aşağı yuvarlanıyormuş . allem etmiş kullem etmiş ne ettiyse kayayı aşağı yuvarlanmaktan kurtaramamış ... bu böyle sürmüş gitmiş ... sisyphos abimiz kayayı elbette zirveye çıkaramamış ... o derece bedevi bi abimizdir vesselam .
yamulmuyorsam sabahattin kudret aksal'ın bir şiiri.
hades ten kaçtığı için cezalandırılmıştır.
(bkz: sysyphus)
(bkz: sisifos)
sözlüğün yeni güllerinden sekizinci nesil yazar.*
(#10420708) bim macerasıyla beni gülümsetmiş yazardır. anne terliği olayı duygusal anlar yaşamama sebep olmuştur.
çok yakında dövmesini taşıyacağım lanetli karakter.
her insan biraz sisyphos'tur.
hikayesini okuduktan sonra bizim "dabbe"ye ne kadar da benziyor dediğim gariban mitoloji karakteri.
Sürekli taş taşıyan mitolojik dayımız.
görsel
mitolojide zeus'un ve bilimum diğer tanrıların yaptığı haksızlıkları açıklayıp onları kızdırması sonucu lanetlenen ilk insan. cezası da insan boyundan yüksek mermer bir taşı dik bir dağa çıkarmaktır. yalnız sıkıntı şu ki her tepeye varışında taş bir daha aşağı yuvarlanır. bu mitolojik gariban da yeniden aşağı düzlüğe inip, mermer taşı yeni baştan yukarı tepeye çıkarmaya çalışır derken olay bir kısır döngü halini alır. ömrünün sonuna kadar gece gündüz, yağmur çamur demeden bunu çekmek ile lanetlenen sisyphos anlamsızlığın simgesi olarak da bilinir. aslında kurnaz bir şahsiyettir kendileri.
Sisifos, kayayı dağın tepesine çıkarırsa hayatın amacını bulacaktır fakat asla başaramaz buna rağmen kayayı yukarı çıkarmaya çalışır. (bkz: boşa kürek çekmek)
görsel
Birde şey olarak geçer ama kurgusal.
Sisyphus Quantum Cooling Reactor
(Sisifos Kuantum Soğutma Reaktörü).
Ya da kısaca sisy.
Zamanı moleküler düzeyde yavaşlatma.
basit gün döngüleri.

Tabi gerçekten zaman diye bişey varsa...

Bu konulara meraklıyımdır.