bugün

Meslekte 30 yılı aşmış olanlar oluyor genelde bunlar. Bıkmış artık insan görmekten.

Hasta olarak gidince bana gıcıklık yapıp yardımcı olmayanlara sinir oluyordum fakat az önce teyzemi ziyarete geldim ve o gıcık hemşirelerden birinin o olduğunu farkettim.

Evde dünyalar tatlısı kadın gelen gideni azarlıyor. işini halledemeyen sürekli soru soranlarla ben sizinle mi uğraşacağım sürekli diye atar yapıyor.

Odaya dolmayın mikrop kapıcaz herkes sırasını beklesin güvenliği çağıracağım diye çığrındı en son. Oturduğum yerden ben gerildim ama çok da gülesim de geldi teyzeme.
Kendilerini doktor zanneden zavallılardır.
Vatandaşa hizmet etmek için memur olmuş, vatandaşa kapris yapıyor, atarlanıyor.
Sonra da şiddet görüyoruz diye ağlıyorlar.
Evet; saçma sapan sebeplerle sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan binlerce hanzo var bu ülkede. Onları kesinlikle savunacak değilim.
Ama bariz şekilde şiddet görmek için elinden geleni yapan andaval sağlık çalışanları da var. Bu sinirli hemşireler de bu kesimin büyük bir kısmını oluşturuyorlar.
yeni nesil hemşirelerden ders alması gerekenlerdir. varsa burada hemşirelerimiz söylesin bu sinirlilere dışarıdaki yaşantılarını işlerine yansıtmasınlar.
Çalışma koşul ve süreleri göz önüne alındığında hak verdiğim kimselerdir.
Düşünsene hedef kitlen hastalar.
Enteresan.
hemşireye sinirli diyenlerin 8 saat onların yerine çalışmaları önerilir.
Yanlış yapan hemşirelerdir kimse kusura bakmasın o mesleği o seçti fırıncı dışarı 30derece sıcakken ekmek pişiyiroum diye kafana kürekle vurmuyor hemşire de şikayet etmesin artı ve eksiklerini bilerek seçiyorlar.
Vatandaşa hizmet etmek icin değil sağlık vermek icin hemsire olmuşlardır. Sırasını israrla beklemeyen vatandas baskalarinin özgürlüğünü ve saglik alma hakkini gaspedip sira beklemez, odalara dalip gereksiz aptalliklar yaparsa laf anlatmaya calismak icin gergin davranmaları gayet normaldir. Evet hemsire ve doktorluk toplumsal bir hizmettir ama toplumunnda nizami sekilde kurallara uymasi gerekmektedir.

Edit: hemsire değilim.

Edit2: erkeğim ulan!!!
içerik bulunamadı.
duygu sömürüsüyle savunulan tiplerdir.
bir kaç yoğun devlet hastanesi hariç çoğunun bir iş yaptığı yok. tansiyon ölçüyormuş. vay be.

özel hastane hemsireleri eşek gibi çalışır. devlete kapağı atan yan gel yatıp şikayet eder.
Sanki hiç para almadan sadece sizin için çalışıyormuş ve bütün çileyi de sizin yüzünüzden çekiyormuş gibi davranan meslek gruplarından biri. Onlardaki sinir, stres, gerilim hastanenin baş hekiminde yoktur herhalde.
insan ile muhattap olunan her meslek zordur, anlamayan bir insana inatla bir şeyler anlatmaya çalışmak ise fazla yorucu.
Bu işlemleri hasta insana yapmak ise insanı fazlası ile yıpratıyor. Bizler başımız ağrıdığı zaman bile dünya ile olan bağlarımızı sorgulayıp fazlaca asabi olur iken hastanede o kadar hasta ve tahammül seviyesi az olan hasta insanlar ve hasta yakınları ile ilgilenen hemşireler de laf anlatmaktan, insanlara sağlık hizmeti hariç birçok hizmeti sunmaktan bıkıyor ve usanıyor.
iki hemşire nöbete kalıyor ve devlet hastanesi ise yaklaşık otuz hasta ile ilgileniyor. Her hastanın ve hasta yakınının ayrı bir derdi var.
Bu nedenler sinirli olmayı veya karşısındaki hasta bireye yükselmeyi gerektirecek nedenler olmasa bile yurdum insanının bitmek bilmeyen istekleri ve laf anlamayan tutumu insanı çileden çıkarıyor.
insanlar o kadar bencil ve medeniyet yoksunu olabiliyor ki hastanede, hayret ve şaşkınlık içerisinde kalıyorum.

Şimdiye kadar (yaklaşık 3 yıldır) kimseye yükselmedim, sesimi yükseltmedim. inat ile laf anlatmaya ve karşımdaki insanlara Güleryüz ile kendimi ifade etmeye çalıştım. Hala daha bu böyle devam ediyor fakat bu durum da bana zarar veriyor. Kendi kendime sıkıntı yapıp kendime zarar veriyorum, olan bana oluyor.
Birde iyi davranıp Güleryüz gösterince akrabalarına, oğluna veya torununa hatta bazen de kişilerin kendisi yaka kartımdan isim ve soyismime bakarak ekleyen, mesaj atan mı dersiniz. Yani türlü türlü şeyler ile muhattap oluyoruz.
O yüzden burada ahkam kesmeden önce tek ricam gelip 24 saatinizi bir hemşire ile hastanede geçirmeniz.
hiç çekilmiyorlar. hademe'nin bir tık üstüsün havan kime acaba?
Geçenlerde boza boza Adam ettiğim hemşiredir.
Dizi ismi gibi amk.
Genele yaymak istemem ama çoğunluğu huysuz ihtiyarlar gibidir. Yaptıkları işi angarya olarak görme gibi bir kompleks taşıyorlar sanki. Hastane'nin dedikodusu da bu arkadaşlar arasında döner.
partnerlerimden bir kaçı hemşire idi.kesinlikle onları anlamak için empati yeterli değil.yaşadıklarını anlayamazsınız.ama ona rağmen pamuk gibi olan, kriz kontrolü yapıp sinirli olmayan hemşirelerimize saygı duyuyorum.