bugün

"ulan gene bulduk yolumuzu, şurdaki çöplere bak hele" şeklinde düşündüğünden kıllanduğım kara sinek hareketi. yapmayan bir sinek görmedim şimdiye kadar, hayatım boyunca ne kadar sinek tanıdıysam yaptılar bu terbiyesiz hareketi. ulan senden çöp kıskanan mı var şerefsiz sinek, git kon çöpe, yala yut ne varsa... ne diye karşıma geçip göz dağı verircesine yapıyosun bu hareketi? haa, siz laftan anlamayacaksınız olm, al sana sineklik, kafana kafana, kan görmek istiyorum hüleaayynn! * *
akabinde kafayı şşöööyle enseden kavrayarak bi sıvazlama harekiti gelen pislik sebebiyle kaşınma haraketi.
hayvancagız oracıkta abdest alırken bacaklarını mest ediyordur..

(bkz: polemik amaclı baslık acmak)
sineğin Aşırı derecede mr burns* e benzemesini sağlayan hareket.
sinek devamlı olarak antenlerini temiz tutmak zorunda olduundan yapar bunu ayrıca arka ayaklarınıda kanatlarını temizlemek için bu şekilde hareket ettirir...
ayrıca kanadı kopan sineğin kulakları duymaz uç dersin uçmaz...
(bkz: bok yiyin milyonlarca sinek yanılıyor olamaz)
alla yaktım çıranı demektir
"simdi atlıcam ebene" şeklinde algıladığım sinek davranışı..***
tabiatı itibariyle zaten iğrenç olan sinek denen hayvanın yaparak kendinden iyice soğuttuğu, tiksindirdiği hareket
kendi b.kunda elini ısıtıyodur mahlukat.**
----Bilimsel açıklama----

Sinekleri daha yakından gözlemlerseniz aslında sadece ayaklarını birbirine sürtmediklerini fark edeceksiniz.Sinekler aslında ayaklarını,proboscis adı verilen,ağızlarından bir uzantı şeklinde çıkan ve beslenme için kullandıkları hortumlarına sürterler.Bildiğimiz kadarıyla bunu yapmalarının iki amacı var. Birinci amaç,proboscis'e yapışmış olan polen tanelerini ayaklar yardımıyla temizlemek.ikincisi ise,sineklerin ayaklarından tat almalarıyla ilgili. Sinekler normalde kıvrık duran proboscisi uyarmak için ayaklarının üzerindeki duyarlı kılları kullanırlar. Ayakların sürtünme hareketi bu kılların hortumu yani proboscisi uyarmasını sağlar. Bu sayede sinekler,besin alımı sırasında enerji tasarrufu yapmış olurlar. (Sineklerin besini proboscis aracılığıyla aldıklarını hatırlatalım.) Ayaklarıyla tat alabildikleri için her seferinde,kıvrık durumdaki proboscisi açıp, besinin olup olmadığını kontrol etmelerine gerek kalmaz. Böylece, besinin olup olmadığını ayakları aracılığıyla anlayıp sadece gerektiği zaman proboscisi açmış olurlar.

Bunlara ek olarak,sineklerde göz kapağı bulunmadığı için gözlerini temizlemek amacıyla ayaklarını gözlerine sürttükleri de biliniyor.
ısıracağı yeri başlamadan önce ya allah deyip avuca tükürme hareketidir
"Sinekler ayaklarındaki yapışkanlı sıvıyla duvara tutunarak yürüyor. Ayaklarındaki sıvının yanı sıra minik pençeleri de duvarda yapışıp kalmalarını önlüyor. Sinekler yapışıp kalmamak için itmek, ayaklarını döndürmek, kıllarını sıvamak gibi çeşitli teknikler kullanıyor. Ayak kılları ve yapışkan sıvı sinekleri yerçekimine karşı koyarak duvarda yürümelerini sağlıyor." yani sinekler ayaklarını, ayaklarındaki yapışkan maddenin onları bulundukları ortama yapıştırmasını engellemek için ovuşturuyorlarmış.

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/news/373490.asp
akabinde arka ayaklarını da ovuşturarak günlük egzersizini tamamlamış olur.
birazdan ısırıcam sinyalidir.
ilginc sekilde hosa giden, özenilesi bir davranıstır.
sebebi anlaşılamamış harekettir.

(bkz: bok mu var)*
küçücük bir velet iken ilk defa gördüğümde uzun bir hassiktir çektirmişti bana bu varyeta, sonra bi koydum...

(bkz: detaylı sinek avlama teknikleri)

edit: bizim köfteciler köfteyi hazırlarken nasıl ki huuakk tpüühh diye el sıvazlıyorlarsa bunlarda tırnakları cilalıyorlar o sırada.
eee hadi bakalım bana afiyet olsun un harekete dökülüşüdür.
dünyanın en anlamlı hareketidir.*
pek sinsi bir hareket gibi görünür, uyuz eder insanı.

(bkz: küçük hesapların adamı)
çok şerefsiz hayvanlardır bunlar, üçkağıtçıdırlar, içten pazarlıkçıdırlar... yazın en sıcak anlarında uyuyayım dersiniz gölgede, hemen üç beş tanesi gelir o b.klu kıçlarını bacaklarınıza kollarınıza sürer, kovalarsınız "tamam lan gidiyoz" der gibi döne döne uçar, gelir bu sefer de yüzünüzde gezinir ipneler...

kanlarında vardır adilik; adi insanlar gibi ellerini ovuştururlar...
sadece uykudan uyandırdıkları zaman değil, pikniğe, çayıra, otlağa gitmemin haricinde araba da bile kendimden şüphelenmeme, kendi kendimi bok zannetmeme sebep olan böcüklerin canımı sıkmadan önce yaptıkları eylem.
nihahaha der gibi ovuşturur ön iki ayağını...
sinsi planlar yaptıgının göstergesidir. mikroskopla bakıldıgında aynı anda pis pis sırıttıgı da görülebilir.
güncel Önemli Başlıklar