sila hasreti

 1. 1.
  insanın evim dediği yerden uzakta olduğu zamanlarda, evim dediği yere karşı hissettiği özlem.
  #396511 :)
 2. 2.
  Doğup büyüdüğü, sevdiği insanların yaşadığı yerlerden uzakta yaşamını sürdürmek zorunda kalan kişilerin iyi tanıdığı duygudur. Ama bunun bir hastalık sayıldığını ve tıptaki adını çok az kişi bilir.

  Kahramanlıkları ve gözünü kırpmadan ölüme gidebilmeleriyle tanınan isviçre askerleri, bu özellikleri nedeniyle çok tutulan paralı askerlermiş bir kaç yüzyıl önce. Çok yoksul olduklarından hiç bir teklifi reddedemeyip çeşitli avrupa ülkeleri için savaşmak zorunda kalıyorlarmış. Ama her defasında hemen hepsi bir süre sonra garip bir hastalığın pençesine düşüyorlarmış. Vücutta tam olarak yeri belirlenemeyen ağrılar, kalp çarpıntısı, iştahsızlık ve uykusuzluk en çok rastlanan semptomlarmış. Bu zamanlarda hep sevgiyle güzel memleketlerinden bahsettikleri farkedilmiş. Kısa zamanda bunun bir rahatsızlık olduğu kabul edilmiş ve Pellegrini tarafından 1776 da isviçre almancasındaki adıyla heimweh (sıla hasreti)olarak ilk kez tıp literatürüne geçirilmiş. Gerçekten de askerler evlerine döner dönmez hastalığın belirtileri kayboluyormuş.

  ilk kez 1569 da kullanıldığı bilinen Heimweh nin sözlük anlamı memleket(ya da yuva) ve memleket hayatına duyulan melankolik özlem. 17. yüzyıldan beri tıptaki adı Nostalji ya da isviçreli hastalığı. nostalji kelimesi Yunancadan geliyor. Nostlos yuvaya dönüş ve algos ağrı anlamına geliyor. Yani sadece geçmişe özlem tanımı gerçeği yansıtmıyor.

  Bizim atalarımızın da hayatı askerlik, savaş ve zoraki göçle geçtiği için olsa gerek halk müziğimiz sıla hasretini anlatan türkülerle doludur. Bir de buna son 50 yılda yurt dışına çalışmak için gidenleri ve yaşadıkları yerleri terör yüzünden terk etmek zorunda kalanları eklersek herhalde bu hastalığı en yakından tanıyan ülkelerden biriyizdir ama hastalık olduğunun bilincinde bile değilizdir. Zaten Türkiye'deki inanılmaz insani(!) çalışma koşullarında sıla hasretinin işinizdeki randıman düşüklüğüne neden olduğunu farkedip, söylemeye kalkarsanız, sıla hasretinin yanında dertlerinize bir de işsizlik ekleniverir.
  #2201333 :)
 3. 3.
  insana ne yapacağını şaşırtır.
  #25121406 :)
 4. 4.
  Suan icinde bulundugum durumdur. Birde cok ozlenen biri varsa o hasret cekilmz olur...
  #25121415 :)

Advertisement