bugün

islam dininde kuran da geçen 2 tane emir vardır.

israf haramdır.

vucuda zararlı olan her şey haramdır.

böylesine açıktır aslında sigaranın haram olduğu...

sigara üzerinde dönen büyük rant yüzünden bu gerçek asla açıklanamaz.
yakında sigara içmenin yasak edileceği ülkenin vatandaşları olarak benimseyeceğimiz fikir.
islamda Mekruh denen bir şey var haberi olmayanlar bunu araştırsın.
buna göre şunlar da haramdır:

tüm gün aç gezip kan şekerini düşürmek; ayılıp bayılmak. kendini hasta etmek.
(bkz: oruç)

ana baba günü kıvamında, kimin kimi ezdiği belli olmayan mertekareye 150 kişi düşen ortamlarda bulunmak.
(bkz: hac)

9 yaşında ilk aybaşını görür görmez kendinden 40-50 yaş büyük erkeklerin altına yat(ırıl)mak.
(bkz: hz ayşe)

eklemedir koca konak: eksileyin a.q. eksileyin. yalan söyledik ya! sizin mantığınızı kullanarak bir şey yazdım. bana ne haramdan helâl bankacılıktan Falan!
mekruh olması son derece saçma olan durumdur. kendi kendini öldürmek haram değildirde nedir..? alkolden çok daha zararlı ve bağımlılık yapıcı bir hadise mekruh değil düpedüz haramdır.
(bkz: kendini kandırmak)
insanın kendine zarar vermesi günahtır ve birde insanın allah ın verdiği canı almasıda günahdır.
şimdi ne alaka diyebilirsiniz?
ama sigara insanı yavaş yavaş öldürüyor ve sigarayı da insan içiyor.
insan burda sigarayı kendini öldürmek için kullanıyor yani intihar ederek allah ın verdiği canı alıyor.
imamlar içtiğine göre günah değildir. susun çarpılırsınız.
(bkz: genç mormonlar rahatsız)
(bkz: sübhanallah kardeş ibretlik bir paylaşım)
(bkz: uludağsözlük cemaatül cihad)
haramdır değildir orası tartışılır da önemli olan (bkz: sigara gerçekten zararlıdır)
harama helal, helale haram demek büyük günahtır. sigaranın haram olduğuna dair hiç bir delil yoktur. ayetlerde ve hadisi şeriflerde haram olduğu bildirilmeyen şeyler için hanefi ve şafii alimlerinin çoğu helaldir demiştir.

Abdülgani Nablüsi hazretleri de tütünün mubah olduğunu bildiren, Essulhu beynelihvan kitabında diyor ki:
Tütün bazılarına zarar verirse, yalnız bunlara haram olur, başkalarına haram olmaz. Bal, safra hastasına zarar verir. Fakat, başkalarına haram değildir. Her şey aslında helaldir. Haram veya mekruh diyebilmek için, delil lazımdır. Şarap habislerin en kötüsü iken ve Resulullah islamiyetin bildiricisi olduğu halde, şaraba haram demedi. Âyet-i kerime ile yasak edilmesini bekledi. O halde, tütün içmek mubahtır, helaldir. Kokusu ise tab’an mekruhtur. Şer’an mekruh değildir.

http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=2598

yani neymiş, sigara haram değilmiş.
bu mantığa göre kola içmek, iskender yemek, telefonla konuşmakta haramdır.

(bkz: bsg)
haram değil, mekruhtur.
haramsa bana haram der hayyam**
sigarada haram sayılabilecek 3 özellik var ama bazı alimler haram demiş, bazıları ise mekruh demiş. tartışılamayacak tek şey; sigaranın helal olmamasıdır. *
benim bildiğim kadarıyla ve islâmiyet üzerinde yeni bir düzenleme(haşa ki) yapılmadıysa "harama yakın mekruh" şeklinde yer bulur sigara kendisine. bunun anlamı da "tekrarlanması hâlinde haram olacağı" sonucuna getirir bizi ve şunu diyebiliriz en fazla "sigara bağımlısı olarak sigara içmek haramdır" yani, benim hergün yaptığım şekliyle sigarayı içmek haramdır. ancak; eniştemin kırk yılda bir kahvenin yanında yakıp da tellendirdiği sigarası, mekruh olarak kalacaktır. ve fakat kalkıp da şimdi "sigara haramdır" demek, eniştem ve onun nezdinde bu minvaldeki sigara kullanıcılarının eylemine de tek kelâmda haram demektir. ki bu noktada yargılamak haşa ki haddim değilse de en fazla "harama yakın mekruh" diyerek düzeltirim karşımdakini.

ama mes'elenin, daha can alıcı olan noktası "dini bir hükmü şekle sokmak" kısmıdır. evet buradaki emel çok düzgün olabilir(ki insanların sigaradan uzaklaştırılması, yerinde ve sağlıklı bir düşüncedir). fakat bunu açıklayacak olursak bir yerde sigara için "harama yakın mekruh" hükmü veren herşeyin en iyi bilicisine, haşa ki "sen bu işi bilmiyorsun. bak harama yakın mekruh dediğinde uzak durmuyorlar, bunun haram olması gerekir" türünden bir alt mesajı da vermiş olursun. işte ben de tam olarak bunu anlamıyorum. misâl, rabbim eğer ki hiç bir kulunun, tek bir günah işlemesini istememiş olsaydı, gereken mekanizmayı haşa kuramaz mıydı dersiniz? allah, yaratıcı olduğu kadar bağışlayıcıdır da ve yarattıklarını bağışlamak noktasında da tekrar tekrar belirttiği üzere oldukça cömerttir. mes'ele şu ki insanlar günah işleyecekler ve sen buna engel olamazsın. çünkü, böyle bir hak ne sana verildi, ne de başka bir insanoğluna...

eğer ki başkalarına, bir şeyleri yaptırıp-yaptırmamak elimizde olsaydı hz. peygamber, amcasını kurtarırdı. bilmiyorum yanlış mı hocam?

(bkz: götünden fetva uyduran insan)
fetva vermemekle birlikte; haram değil, mekruh dur.
sigara paketlerinin üzerindeki uyarı yazısı gibi mi desek; ne gibi mi desek sözlük!

sigara içenler genç yaşta lanetlenir.
sigara içmek 4 karınızdan en az 3ünü tatmin edemeyeceğiniz anlamına gelir.
haramın lightı olmaz!
kesinlikle desteklediğim önermedir. biri yıllar önce fetva uydurmuş mekruh diye*, içenlerin de işine gelmiş. islam mantık dinidir. sigara dediğin şey resmen insanın ömrünü kısaltıyor, bünyesine gözle görülür şekilde zarar veriyor. haram olmayacak da ne olacak?

edit: haramsa seni de yakarlar. kaçış yok*
haramsa yakıyoruz helalse içiyoruz o kadar.
bu önerme doğruysa cehennemde yanacağız vayy arkadaş bileydik içmezdik.
"Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın." (Bakara, 2/195)

"Kendi kendinizi öldürmeyin." (Nisâ, 4/29 )

kafidir.
islam hukuku profesörü hayrettin karaman da sigaranın haram olduğu konusunda görüş bildirmiştir. gerekçeleri şöyle sıralanabilir;
- Sigara sıhhate zararlı olması.
- çoluk çocuğun nafakasından keserek içilmesi.
- malın boş yere harcanması.
- içmeyenleri de rahatsız etmesi.
değildir. mekruh o mekruh.
haramsa yakıyorum, sevapsa içiyorum.
yanlış. haram değildir mekruhtur.