bugün

1970 yılında varılan uluslar arası anlaşmayla si (système international d'unitès) birim sistemi, temel büyüklük ve birimlerde ortak kullanım amacıyla ortaya konmuştur. 1977 yılından itibaren si birimleri zorunlu hale getirilmiştir.
italyancada evet anlamında sözcük.
silisyumun simgesi
(bkz: fatih terim)
Doğu illerimizde "sen" kelimesi yerine kullanılan kelime.
-Si'e direm duymir misen, beni tanımirsen?
bir ney çeşidi.
do major dizisinde 7. ses.
slovenyanın domain adı.. .si olarak biter onların siteleri..
silifke türküsündeki kandırıkçı hece. *
b olarak tanimlanan nota.
lazca. sen anlamına gelen sözcüktür.
arkadaşımın başına gelmiş gerçek bir olay.

okulda italyanca dersi verilmektedir.öğretmen genç bir bayandır.sınıfla kaynaşmaya çalışır italyan ca konuşarak. sırayla öğrencilerle konuşmaya başlar. si aslı, si ahmet, si gamze... filan en son si kerem demiştir. tabi kısa bir süre sonra sınıf kopmuş. öğretmenimiz anlamamış. işte böyle yanlış anlamalara sebebiyet verebilir. konuşurken dikkat edilesi bir dildir.
türkçedeki acayip bir eylem son eki.

genelde var, yok ya da geldi ile bitiyor;

+ hiç uyuyasım yok, onun yerine seni dövesim var!
- o zaman benim de koşasım geldi.
gibi

bu ne ki şimdi, nasıl bir ek? nasıl bir ünlem? hani istek ya da isteksizlik bildiriyor desem o zaman şunu soracağım. koşmak istiyorum ile koşasım var arasındaki fark ne, neden bu ek var? kim çıkartmış? neye istinaden?

olası : herhalde isteği ya da isteksizliği kısa yoldan ve farklı bir yolla anlatmak için kullanılıyor. istek ile arzu arasındaki ufak nüans bu galiba.
Honda civic'in bir motorlidi (esay diye okunur)1002 ve 1995 yılları arası sedan ve hackback olarak 2 tip kasa çıkartmıştır..halk arasında hachback kasaya eg kasada denir.

1.6 motor olup 136 beyigr olmaktadır,çift egzantriktir,klima,elektrikli camlar vs standart özellikler.

Performans bekleyen kullanıcılar içinde ideal bir araçtır cadde tipi turbo katkısıyla 300-400 beygir elde edilen bir araçtır yarıs turbosunu soylememe bile gerek yok
(bkz: system of unit)

dünyada kabul gören ortak birimler sistemidir.

uzunluk için: metre

kütle için:kilogram

elektrik akımı için: amper

ısı derecesi için: kelvin

atom için: mol

aydınlık derecesi için: candela

frekans için: 1/saniye

güç için: newton

Enerji için: joule

elektrik gerilimi için: volt

elektrik dozu için : coloumb

elektrik gücü için: watt

elektrik direnci için: ohm
*
isp. eğer.
ingiliz argosunda bir küfür. açılımı "silly idiot"tır. sağy olarak okunur cockneyler tarafından. güzel küfürdür, yuvarlak yapılı ağızlar tarafından çok güzel şekilde telaffuz edilir.
fr. eğer.
eğer sí ise ispanyolca evet demektir.*
lazcada sen anlamına gelen kelime.
lazcada sen anlamına gelir...
çince'de 4, italyanca da evet demek.
notaların en incesi ve 7.si.
çerkescede ben anlamına gelen kelime.
aslı şi'dir. rus etniğinin kültürel çorbasıdır. lahana çorbasıdır, dana ya da et suyu, su, lahana, bezelye, soğan bir tencereye konulur. tercihen havuç iyidir. kaynatılır ve çorba kıvamına gelince, sizi soğuk havalarda sıcacık yapar.