bugün

bunun nasıl yapıldığına dair çok düşüncem oldu. ben de bir yol buldum şöyle ki;
bu entryi akpliler +, chpliler o, mhpliler - olarak oylasın sonucu editleyeceğim.
Not: artıyı eksiyi falan öylesine yazdım o niye + bu niye - falan demeyin sakın.
bana sorulmayan ankettir, yok hani nerden biliyorlar şu şu kadar oy alacak bu bu kadar oy alacak internet harici ömrümde sorulanı görmedim.
hepsi uydurmadır. birinde akp %29 oy alırken, diğerinde %45 alıyor.
istatistik hocam der ki: biz üniversitenin yarısına anket yapıyoruz, bunu bile yeterli görmüyoruz(yaklaşık 15 bin kişi); adamlar 3 bin kişiyle seçim anketi yapıyorlar koca ülkeye. inandırıcı olmaları mümkün değil.
mevcut sonuçlarına göre türkiye de şu an mhp diye bir parti bulunmamakta.

cemaatin yön değiştirdiği belli olan bir ortamda nasıl olur da mhp nin oyları artmaz

ya da akp nin oyları 1-2 puan daha artar biri bunu açıklasın.

bu sonuçları bu şekilde gören kimse kalkıp sandığa bile gitmiyor ondan sonra da

%50 gibi atmaca bir söylemin arkasından milleti biber gazına boğup üstüne tomaları salıyorsunuz.

yüksek seçim kurulunun bu anketlerin yapılmasını ve yayınlanmasını seçimlere 6 ay kala yasaklaması gerek.
amacı algı yönetimi oluşturmaktır. bu anketler seçimlerden sonra nedense hiç hatırlanmaz. çünkü yaptıkları tahminlerin büyük bir kısmı yanlış çıkmıştır da ondan.
bir bölümünün reza zarrab tarafından finanse edildiği tapelenen anketlerdir.
" yap numaranı al paranı " şirketlerinin koyun kuzu yanıltmasıdır.
tekirdağda ak partinin alacağını gösteren anketlerdir. bi sn ya tekirdağ lan !!! güzide memleketimden böyle bi ayar görürsem ahamda buraya yazıyorum bu ülkeyi terkederiimm.
http://www.habergzt.com/a...nde-kime-oy-vereceksiniz/
en doğuda 20 kişiden birinin,en batıda 10 kişiden birinin yanıtladığı anketlerdir.o yüzden sağlıklı değillerdir.toplumdaki korkuyu ölçer sadece başka bir şeyi değil.
şu an 3lü ittifak 44, 4lü ittifak 44,hdp 12-13.
ikinci turda hdpye kalıyor iş.aşiret liderleri dolaşılacak seçimde.afrin söylemleri aniden bitirildi.günlük etkisiz hale gelen terörist sayısı buhar oldu.
Genellikle ya kararsız seçmenleri etkilemek için ya da belirli bir partiye oy veren kesimin başka partiye yönelmesini önlemek için yapılmış izlenimi veren anketlerdir.

2018 seçimleri ile ilgili anketlerin bir karşılaştırması (kaynak Vikipedi):
AK Parti en yüksek: %56,2, en düşük %38,5
CHP en yüksek: %30,3 en düşük %18,5
iP en yüksek %20,2 en düşük %5,5
MHP en yüksek %23,4 en düşük %5,0
HDP en yüksek %11,3 en düşük %4,6
geneli cumhur ittifakının lehinedir.
Bizim ülkede Ar-ge'ye birkaç büyük şirket hariç hiç kimsenin önem vermediği ortada. Ar-ge'ye giden paranın çöpe atıldığı düşünülüyor genelde.
Böyle bir ülkede seçim anketlerinden de hayır beklememek lazım.
Şöyle bir mantık yapalım. Geçen sene referandumda 55 milyon seçmenin oy kullanma hakkı varmış. Bu sayı 2018 seçiminde 56 milyonu bulur. 56 milyon insanın kararını aşağı yukarı tahmin edebilmek için 5600 kişinin görüşüne başvurulması gerekir. Tabi bide bu insanların işi ciddiye alması için en az 30luk atılması gerekiyor ki 168bin TL yapar. Bunun anket değerlendirme aşaması var ayrıca. En az 40-50 kişinin çalışması gerekir. Türkiye'de bu kapasiteye ulaşmış anket şirketi var mı acaba? Bence yoktur.
Peki ortaya nasıl sonuçlar konur, diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bence anket şirketinin sahibi ortaya son seçim sonucunu koyuyor. Şu nedenlerle akparti in oyu düşmüştür, bu nedenlerle artmıştır tarzı hesaplamalar yapıyor. Ortaya anket diye koyuyor.
Tamamen yalandır. Hergün Dışarıdayım bir tane anket yapan insan görmedim. Kafalarına göre sallıyorlar.
görsel
en gerçekci sonuçları gördüğüm anket
recep tayyıp erdoğan (41.51%)
selahattın demırtaş (8.41%)
muharrem ince (34.29%)
meral akşener (15.79%)

bence demirtaş 1, 2 puan yukarıda olabilir diğer oranlar tamda düşündüğüm gibi.
güncel Önemli Başlıklar