bugün

850ytl'nin gercek alim gucu hakkinda bir fikir sahibi olmadan yorum yapilmasi zor hadise, lakin 2008 yilini baz alirsak hakikaten de cok paradir, neredeyse cogu insanin aylik gelirinden bile fazla parayi bir gecede harcamaktir. zira dikkatli olmak gerekir yoksa bir dahaki ay diye bir kavram baslamadan bitebilir.

+aa selami senin bu kadar zengin oldugunu bilmiyordum.
-ben de.

duzeltme: ytl gitmis tl gelmis, simdi ogreniyorum kusuruma bakmayin.
yediğiniz içtiğiniz sizin olsun bize bulaşıklardan haber et sorusunu akıllara getiren hadise.
bir yemeğe verilen 850 lirayı çok gören yazarların olduğuna delalettir. oh may god yani, inanamıyorum bu seviye düşüklüğüne. iskender kola 5 lira oraya götürseydin kızı.*
(bkz: hayati guzellestiren tavsiyeler) neden deme yap bunu..
insanı çıldırtan durumdur. hesabı ödedikten sonra soyunup sokakta çırılçıplak çılgıncasına koşma isteği yan etkisidir. *
başlıkta belirtilen miktarın daha da fazla olması mümkündür.fakat bu problemin tek açılımı vardır ki; o da sağlam düzülmekten başka bir sey değildir..
ayrıyeten 150 tl de bahşiş vermek gerekir.

(bkz: battı balık yan gider)
dönüş yolunda köşedeki büfeden bir kaç tane altılı soda alıp eve varana kadar onları bitirmekle sonuçlanması muhtemel hadise. insan kolay sindiremez herhalde.
önden bir serbest çağrışım olarak:

bizim veremeyecek hesabımız yok.

şimdi gelelim işin aslına. o nası yemek arkadaşım 850 liraya ne yenir? küçük altın mı çıkıyor baget ekmeklerin içinden?

neyse; "sevgilisi ile yemeğe giden kişi" hesabı da tek başına ödüyorsa yöresel teamüllere baktığımızda bu zavallının er kişi olduğunu anlamak çok zor değil.

o zaman hesap ödendikten sonra şu şekil konuşmalar vuku bulabilir.

- aşkım ne kadar gelmiş hesap?

+ (orospu çocukları sanki amel defterimin hesabını çıkarmışlar amnakoym.) bi miktar canım.

----ara kesit----
müdür burası çok önemli şimdi 850 lirayı bi seferde yemeğe verebiliyosan. elini öperim ben senin ama bu hatayı birden çok kereler yapıyorsan lanet olsun bana ki o eli öpmüşüm.
----ara kesit----

- şimdi nereye gidiyoruz peki aşkitosum?

+ ...( 850 bölü 5 eşittir 170. oha 170 paket sigara parası lan.) efendim canım işitemedim bişey düşünüyordum da.

- burdan nereye gidelim diyorum canım. yemeğimizi de yedik bişiler içelim istersen.

----ara kesit----
hafız şimdi paralar cebinde sevişerek çoğalmıyorsa, kusura bakma ama 850 lira yemek yediripte o matitayla sevişmiyorsan, bi kere insan içine çıkacak yüzün kalmaz bu ülkede.* eşek derler adama. aslında daha fenalarını derler de ben buradan yazamıyorum.inceden haklılar sanki ama. anayı bacıyı bile karıştırırlar müdür.
----ara kesit----

+(200 er liradan 4 rus eder müdür bu para. ben istiyor duj verir artan 50 lirayı daha. oh miss.) canım istersen direk bize geçelim. bizde bişiler içeriz. *
- bilemiyorum ki hilmi. henüz ilişkimizin çok başındayız.birbirimizi biraz daha...

+ bebeğim kaba saba hesaplarıma göre zaten bu yemeği yemeden önce en az dört kez sevişmiş olmamız lazım. yani o siparişleri verdiğin anda birbirimize çok yaklaştık biz. birden uzun zamandır berabermiş gibi olduk.

oha mı?
evet oha.
ama arkadaşım 850 liraya bi yemek diyosun. neleri yer insan lan o paraya.
tek oturuşta 32 porsiyon iskender, 45 porsiyon tekirdağ köfte, 4 kasa hamsi tava, 9-10 da büyük rakı devirmiş sevgili ile yenilen yemeğin, rakamsal ölçeğidir.
sonraki aşama için:
(bkz: sevgiliyle gidilen yemek sonrası birbirini yemek)
(bkz: paranın ne önemi var mühim olan insanlık) para kazanılır, ama sevgi... ne zordur o sevgiyi bulmak...
yorumlardan çıkan sonuçlara göre;ne olmuş yani kız arkadaşın için değmez mi? diyen grup kız olmakla beraber benimde destek verdiğim ;yuh bee o nasıl hesap öle ne yediniz ?grubuda erkektir.
gidilen yere göre gayet normal olabilen durumdur, kişi gelirine güveniyorsa her yere gidebilir ve daha fazlasını da verebilir, fakat para kısıtlı ise maceraya girmeyerek kendince iyi bildiği yerlerde de yemek yiyerek sürprizlerden kurtulabilir.

farklı bir bakış açısı da sevgilinin bir pavyonda konsomatris olması ve pavyonda 850 tl. hesap gelmesidir ki bu durumda hesap az gelmiş bile dedirtebilir. bir zamanlar haber programlarının gözde konusu olan ve gizli kamera ile yapılan pavyon ziyaretlerinde içilen bir kaç biraya bile milyar seviyesinde hesap geldiği görülmüştür.
ne yenildiğini bilmiyorum ama kazık yenildiğine bahse girerim. zaten normal bi insanın normal bi sevdiceği kıyamaz lan o kadar paraya bi yemek için.
aylık 850.000 tl geliri olan insan için önemsiz paradır.
unutulan bir şey var zengin hiçbir zaman hesaba bakmaz kredi kartını sıkıstırır 40 50 lirada bahşiş koyar(yerine göre) basar gider.
sevgiliyle değilde haremiyle gidildiğinde olabilecek olay.
izmir konakta balık restoranında yarım çupraya 82 lira vermekten daha beter durum.
tek sevgiliyle olacak is degildir, herhalde ortamda soyle bi 50 kadar sevgili olmasi lazim. kisi basi 20 lira olsa iste anca. ama sacma niye 50 sevgili yapiosun ki? bak ne masrafli is.
kemiksiz 180 kilo gelen sevgiliyi papermoon'da tıka basa yedirirsen anca olacak şeydir, başka açıklaması olamaz.
adama evlat acısı gıbı koyan durumdur.

Vakti zamanında bu rakama yakın bir hesap ödemişliğim olmuştur sevgilinin doğum gununde çıktığımız yemekte.
Lan mal mısın sen zehir. Kız ne guzel 'ya aşkım valla gerek yok, evde kutlasak daha güzel olur ' ısrarlarını neden red ediyorsun olm. Al sana evlat acısı. Ohhh.
alman usulünün devreye girmesinin gerektiği andır.
siparişi vermeden önce fiyatlara bakılmadığı takdirde akılsız baş(lar)ın apışıp kalacağı durum.

gerçi apışıp kalacak olan adamın öyle pahalı bir mekanda ne işi olur?
yemegin ice oturma sebebidir.

zaten oturup cikmasindir o yemek, 850 lira vercem sonra da tuvalete gitcem! oldu canim.
(bkz: 1450 lira maaşa az diyen insan)