bugün

iyi ayrılalım, kapıları da açık bırakalım yavuşaklığıdır. kimse kusura bakmasın.
helalleşmek önemli. sonuçta herkesin iyi veya kötü hakkı geçiyor bir şekilde. en azından ilişkiyi güzelce sonlandırmak adına yapılır. ben çoğu eski sevgilimle helalleşerek ayrıldık olması gereken de bence budur. kırgın veya onu affetmesem de hakkımı helal ederim ama gerisi allaha takdirine kalmış.
her iki taraf da yaparsa güzel olur.
helallik alınır, mutluluklar dilenir ve Allah'a emanet edilir. doğru olanı budur.
bencilliğin ta kendisidir. susmak en mantıklısıdır. konusmak gerekirsede bunu zaman gostericek diyerek karsıdakini mechule itmek te iyi cevap olabilir.
kuran da selamını almadığınız insanın bile üzerinizde hakkı bulunur yazması ve en büyük günahın kul hakkı olması nedeniyle söylemiştir. bir zamanlar her şeyinizi paylaştığınız birinin de bunu istemeye hakkı vardır.
sana tekmeyi koyarken hiç acımamış vicdansızın, "aman bana beddua etme. bak ben ne duygusal, ne iyi, ne de hak hukuk bilen insanım" pozuna girmesidir. siktirsin lan oradan! haram olsun!
eğer iki taraf da adam gibi ayrıldıysa gayet doğal bir harekettir.
asker yolu beklerim, günü güne eklerim
sen git yarim askere, ben burayı beklerim

türkü türkü türkiye'm...
yüzsüzlüğün tavan yapmış halidir. hem terk edip hem hakkını helal et deme cesaretini göstermektir ki bu cahil cesaretinden başka birşey değildir.
hakkımı helal ediyorum diyip de mesaj gönderdikten sonra niyeti ölçüsünde cevap alamayan insanın pişmanlığına,üzüntüsüne sebep olan söylem.

sormak ister insan;

-ulan dünyada kaç insan var ki çıkarsız ortak bir hayat yaşayıp yıpranmış,ezilmiş,büzülmüş,kırılacak parçası kalmamış neredeyse hali toz duman...o insan var ya tutup hakkını helal eder de karşıdaki es geçerse yazıklar olsun...yazıklar oldu...

(bkz: hakkını helal etmeyenlere hakkıyı helal ediyorum)
aslında canın çıksın yerine söylenen nadide söz öbeği.
kaan tangöze'den geliyor;

helal olsun, aşkolsun.
bencilce bir harekettir. terk eden kişi duyduğu suçluluğu bu yolla bastırmak istemektedir.
güncel Önemli Başlıklar