bugün 53 başlık
kapat

sevgi nedir

1. 5 3
    yüzyıllarca insanoğlunun kadınlı erkekli sorup cevabını aradığı, bazen bulduğu ve bazen bulduğunu sanıp yanıldığı, görülmeyen ama hissedilen, elle tutulmayan ama yaşanılan, duyulmayan ama varlığı ta yürekten sezilip anlaşılan bir duyguya dair, o duygunun ne olup ne olmadığını soran, sorgulayan insanların dillendirecek olduğu, cevabı çok kolay ama bir o kadar da zor olup insanı derin ve uzun ve de kasvetli düşüncelere daldırıp çıkartan bir duyguya dair yöneltilen sualdir.

sevgi nedir ? sevgi; sevdiğin insan acı çekiyor iken onun çektiği acıyla inlemektir.

sevgi nedir ? sevgi; sevdiğin insan ayrı düşmüş ise senden ve ağlıyor ise her gece, seninde göz yaşlarını onunkilere katmandır.

sevgi nedir ? sevgi; bir olmaktır, tüm zorluklara. sevginin karşısına çıkan engelleri aşmak için gerekirse ölmeyi göze almaktır.

sevgi nedir ? sevgi; onu düşünmektir. şu an ne yapıyor, nasıldır diye ve onsuz geçen her an ona olan hasretle yanmaktır.

sevgi nedir ? sevgi; bütün olmaktır. kalpleri birleştirmektir. tek bir kalp olarak kalınca öbür yarısız yaşayamayıp ölmektir.
  2. 3 3
    --spoiler--
    sevgi içimizde.
    --spoiler--
  3. 1 0
    Sevgi : anlaşmak değildir , neden sizce de sevilir ...
  4. 3 3
    (bkz: sevgi emekti)
  5. 2 2
    türkan şoray'ın "selvi boylum al yazmalım" adlı filmde iç sesiyle cevaplandırdığı sorulardan yalnızca biridir.
    filmin unutulmaz sahnelerinin repliğidir.
  6. 6 6
    gerektiği zaman her şeyden vazgeçebilmektir, gerektiği zamansa hiçbir şeyden vazgeçmemektir.
    gerektiğinde beklemektir, gerektiğinde koşar adım ona gitmek. gerektiğinde acısını kazımak yüreğine, gerektiğinde aşkının mührünü. neşesini.
    bazen zirvede bırakmayı bilmektir sevgi. aydınlıkken henüz, kararan bir şeyler yokken ortada.
    sevgi bir tılsımdır.
    bozmadan kullanılması namümkün olan.
  7. 1 1
    sevgi neydi?

sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti
    durursam birdaha kurtulamam.
    ziyanı yok, gülüsü yeter bize.
    yüreğim kaydiysa günah mı?
    çamura saplansam yardıma gelir misin?
    elini tuttum sıcacıktı.
    yüreği elimdeymiş gibi...
    elinden tutuversem benimle gelir mi?
    seninim iste alip götürsene beni.
    elveda asya...
    elveda selvi boylum al yazmalim ...
    elveda bitmemiş türküm benim.

sevgi budur.
  8. 1 1
    sevgi fedakarlıktır. fedakarlık yapmayıp seviyorum demek boş laftır, icraate asla geçmeyen bir sevgidir.
  9. 1 1
    aksam yeni sevgili adayiyla bulusulunur. yada ortamda hatuna/herife/cocuga... yazilmaya baslanir...
    muhabeete kakara kikiriden sonra illa deep moda gelecektir. geldigi vakit eger cok bezmisseniz artik, kafanizda "ulan daha ne konusacaz yaa" gibi laflar donmeye baslamissa kurtulus sorunuz hazirdir.
    - sevgi nedir sence?

hah.. sordunuzya boleee deep bir soru kirk saat aciklar size simdi sevgi sudur, cicektir, kalamistaki cocuk parkinda amuda kalkmaktir vs..
    bu cevaplari aldiktan sonra, e zaten siz dinlemiyordunuz, soyleyeceginiz tek sey kalmistir
    - seni anliyorum
  10. 3 3
    ilgi,alaka,emek,dürüstlük,içtenlik,samimiyet,saflık,temizlik.
  11. 5 5
    --spoiler--
    sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti.

--spoiler--

sevgi emektir. günün, anın, hayatın hazlarından ibaret olmayandır.
  12. 1 1
    acı çekmektir ama bu acıya rağmen halen sevmektir. *
  13. 2 2
    belki;kadınına göndermek için bir sepet dolusu meyve alıp özen ve itina ile kutulara/dizayn ederek/ yerleştirmek ve bunu yaparken gülümsemektir,
    belki de ikibin kilometre uzağa zeytinyağlı sarma göndermektir.
  14. 1 1
    emektir, fedakarlıktır..
  15. 1 1
    --spoiler--
    sevgi güzellik ister gülüm.
    güzellik emek ister.
    güzellik tende değil gülüm.
    yürekte ateş ister.
    --spoiler--

tek başına hiç bişeydir. aşkla bereber olursa karşılıklı olmalıdır. yoksa ölüme götürür.
    karşılıksız sadece annelerimiz ve ailemiz sevgi gösterir.
  16. 1 1
    hayatın tüm saldırılarını bir başına göğüslemeyi bir insan adına göze almak. tam ifadesiyle: dostluk.

dost yok deme, önce dost ol dediler. söz dinledim ve dost oldum bir insana. vermen gerek dediler. hoş, elimde avcumda ne vardı ki! öyle deme dediler, dostun ikramı anlayanın servetidir; sen elindekinin niceliğiyle oyalanma, bakmadan ver! verdim. ne verdiğimi hâlâ bilmiyorum. cidden bakmamışım demek ki. içimi dışıma çıkardım. günahımı, sevabını önüne döktüm. ayıkla, içinden istediğini seç, sana yarayanlardan dilediğin gibi bir insan yarat, kalanları da at! istemem dedim.

sonra, dost olamadık. meğer bambaşkaymışız. hiç kötü düşünmedim. acı çekmedim. pişmanlık hissetmedim. her şey bir yanda darmadağın toplanmayı beklerken o tuttu dost olamadığımıza üzülmeyişime çok şaşırdı. her şeyi benim halletmemi düşünmesini "dost" olmayı göze almış biri olarak pek yadırgamadım. yüreğimin burkulmasının nedeni başka bir şeydi: insanın karşılıksız iyiliğe karşı yıkıcı tepkisi, hazımsızlığı yani. buna burkuldu yüreğim. tüm meselelerin halledilmesini bir insana bırakmak konusundaki teklifsizliğimizi yadsımayı aklımıza bile getirmezken karşılıksız sevgi, hesapsız bağlanma ve bağışlama karşısında niçin tarumar oluyor, şaşkınlık geçiriyoruz? niçin her işte bir hesap döndüğünü düşünecek kadar benciliz?

bilakis içimin boşalmasıyla sevgiye inancım daha da arttı. bakışım değişti, arındım. artık yüküm indi sırtımdan. giysilerim, maskelerim, kimliklerim... hepsinin canı cehenneme. attım tamamını sayesinde. toprağa eriştim, toprağa değdim. toprak beni kendime getirdi. şimdi dünya bir varmış bir yokmuş heyecanında. kendi adıma bir adım sonrası kestirilemez bir serüvene, bir masala dönüştürdüm onu. kıblem değişti.

değişiyormuş. sevgi her şeyi değiştirebiliyormuş.
  17. 1 1
    birini koşulsuz, olduğu gibi kabul etmektir.
  18. 1 0
    içimizde içimizde hepsi içimizde.
  19. 1 1
    tanımı zor olan kavramdır. sevgi bir annenin evladını koşulsuz sevmesidir, bir çocuğun kendisini havaya atan babasına koşulsuz güvenmesidir, sabah alınan sıcak simitin kokusudur, boğazın güzelliğidir, bir selamdır, görülen bir dostla kısa bir sohbet, içilen bir duble rakıdır. sevgi her yerde olabilir görmek istersen.
  20. 1 1
    "bir seviyi anlamak,
    bir yaşam harcamaktır."*
  21. 1 1
    twitterda dolaşan bir slogana göre ekmeleddin neydi emekti
    ekmeleddin neydi sevgiydi.sonuç olarak sevgi ekmeleddin di kılıçdaroğluna göre tabi.
  22. 1 1
    Sevgi yemekti.