bugün

teoman'ın gonulcelen albümünde cover yapıp mukemmel yorumladıgı parca.

sevdim seni bir kere
baskasini sevemem
deli diyorla bana
desinler degisemem
hayatta en zor olan
bir insani tanimak
kabul etmek huylarini
degismeden bir olmak
sevgi anlasmak degildir
nedensiz de sevilir
bazen kucuk bir an icin
omur bile verilir
daha yolun basindasin
degisirsin diyorlar
oysa sana cikiyor bildigim butun yollar
sevgi anlasmak degildir
nedensiz de sevilir
bazen kucuk bir an icin omur bile verilir...
söz ve muzıgını özdemir erdoğanın yazdıgı şarkı.
en sağlam beşiktaş tezahüratlarından biridir.
sevdim seni bir kere
baskasini sevemem
deli diyorla bana
desinler degisemem
(bkz: pisman degilim yine olsa yine yaparim)
beşiktaş maçlarında kapalı alt-üst şeklinde söylendiginde çok güzel olan bir beste.en güzeli lazio maçında olmuştur.
teoman'ın da coverladığı bu özdemir erdoğan şarkısı aşık değilken pek bir saçma gelir.

(bkz: sevdim seni bir kere başkasını sevemem)
Yesilcam filmlerinde en cok kullanilan sarkilardan biridir.
Heleki hülya avsarin , dolmus soförüne asik oldugu filmde bu sarkidan gina gelir insana...

Anladik iste sevdin bir kere ne uzatiyon diye isyan etmeniz olasidir...
ilk olarak ajda pekkan tarafından, sanatçının '82 tarihli sevdim seni albümünde seslendirdiği şarkı.
özdemir erdoğan parçası.
sözleri ilk başlarda güzel gelse de insan olgunlaşınca ve bazı şeyleri görünce ''her şeyden vazgeçiliyormuş'' der ve zamanla itici bulmaya başlar.

''sevdim seni bir kere
baskasini sevemem
deli diyorla bana
desinler degisemem''
--spoiler--
kafada huni ve elde mikrofon;

deli diyorlar bana..
desinler degi$emem..
resimler degi$emez..
yessin onu ninesi..
yessin onu babbasi..
--spoiler--
sevme olayinin gercekleşmesinden mütevellid, her ne sebeple olursa olsun hatalara göz yumulacağını velakin sevme hatasının bir kere yapıldığını, artık son pişmanlığın fayda getirmeyeceğini velakin "sevdim seni bir kere, kredi kartımdan 1 milyar çekebilirsin" nidalarına kadar gidebilecek söylem.
Dün yayınlanan hatırla sevgilide * çalınmasıyla gözlerde akmayı bekleyen yaşların önünü açmış şarkıdır.

sevgi anlasmak değildir
nedensiz de sevilir
bazen küçük bir an için
ömür bile verilir.
hümeyra nin muhtesem sarkisi, teoman da harika.
"oysa sana çıkıyor, bildiğim bütün yollar" sözünden sonra kopartır bi güzel zinciri. demek ki bildiğim bütün yollar yalanmış manasında. keşfetmem gereken başka bir yol varmış... mış.. mış..mış. masalsı gerçekten.
barış akarsu'nun da ayrılık zamansız gelir'de söylediği şarkı.

"bazen kucuk bir an icin
omur bile verilir "

birini seversiniz öyle böyle değil senelerce dokunmaksızın, yıllarca sesini bile duymaksızın. seversiniz. sadece onu seversiniz yerine kimseyi koymadan yerine kimsenin dudak izlerini okumadan gözlerinde kaybolmadan. bir hayali seversiniz. sadakat dersiniz birde buna safça. kendini bir hayale saklamak da denir. sevmek bu denli tuhaf bir şey.

işte sevmek bir ömür sürer.
sevişmek bir dakika, 7 dakika, 15 dakika.
her şeyi, saatini bir yaz gününe satmak gibi. tüm papatyaları bir güle değişmek gibi. sevmek ve sevişmek.

bir ömür sevmek bir anda bir beden olmakla geçer mi. bir aşk bir ana sığar mı.

kırılır kalp beden kalmaz yerinde dokunduğun ettir ruhum hep eskilerde.
ezberlediğim anılarda bedenin coğrafyasında kaybet beni
biliyorum kısa sürecek çok kısa!

değer mi değer dokun hiç dokunmamış gibi
değer mi değmez kal orda uzakta ...

başlamadan bitsin bu defa.

başlamadan bitsin
vazgeçtim başlasın

vazgeçtim,
ilk ve son defa!..
bunu söyleyene "deli" denildiği* lakin tüm bu söylenenlere rağmen değişmediğini* söyleyen birinin cümlesidir. sevendir, özleyendir. sevmiştir bir kere, başkasını da sevemez. ayrıca hiç merek etmeyin az sonra bu şahıs sevginin sadece anlaşmak değil, nedensiz de sevilebilir olduğunu iddia edecektir. devamında da bazen küçük bir an için ömürün bile verilebileceği gibi romantik sözleri söyleme ihtimali kuvvetle muhtemeldir.
peki tüm bunları ben nereden mi biliyorum? sevenleri iyi ifade ettiğini düşündüğüm, sevdiğim bir şarkının sözleridir. oradan biliyorum.
çok dertli bir anınızda dinlemeniz halinde ağlatabilecek şarkı..
belkide dünyadaki en saf cümledir. seni seviyorum demekten daha anlamlı ve daha özeldir.
insanı moddan moda sokan şarkı.
teomanın hoş şarkılarından biri daha.
odeon dan çıkmış müthiş bir albüm, kapak tasarımı bayat olsada albüm içeriği her eksiyi ters yöne çeviriyor .
sevdim seni bir kere den sonra sevdim seni iki kere, sevdim seni üç kere, sevdim seni dört kere vs. diye devam edilebilen cümle...

(bkz: saymayı öğrenmek)

cümlenin değerini bilmeyen insanlar böyle tepki de verebilirler:

- sevdim seni bir kere necla!!
- yetmez tevfik! iki kere, hatta üç kere sevmen lazım!
- nayır! nolamaz!

gerçekten sevene bir kere sevmek yetiyor dedirten hoş şarkı. hatta bir kere fazla bile geliyor...

(bkz: anlayana davul zurna az)
bir insanı yıllar geçse bile unutmuyorsanız ve üstüne bir bardak soğuk su içmeniz gerektiğinin farkındaysınız yanında giden en güzel şarkı.

bkz: ben
bir pişmanlık belirtisi gibi görünse de, sevgiliye edilen sitemdir.
sevgiliden ayrılındığı zaman ilk dinlenilen şarkılardan biri.