bugün

sertap erener in lal albumunun ilk sarkısı.
(bkz: aglarsa anam aglar gerisi playback yapar)
söz ve müzik: sezen aksu.
(bkz: ağla sevdam)
sezen aksunun tezgahında yetistirdigi vokalistlerine hibe ettigi süper sarkılardan sadece bir tanesi.
dünya ağlıyor , sevdam ağlamış kaç yazar...
sertap erener'in 1994 yılında çıkardığı ikinci albümü lal'in çıkış parçası, aynı zamanda en güzel şarkılarından biri.
sertab erener'in, 1994 senesinde tempo'dan çıkardığı lal albümünün giriş şarkısı olan,söz-müzik sezen aksu, vokal, akustik bas ve udun levent yüksel, gitarlarında efsanevi adam erdem sökmene ait olduğu, müziği, eşsiz sertab vokali, gitar soloları, levent yüksel'in anırmayla baygınlık geçirtme arasında olsa da, kendini dinletebilen vokaliyle hayatın şarkılarından birisi halini almış, kasetten kopamayan nostaljik bünyemin her daim dinlediği enfes şarkı..
şarkının sözleri de ayrıuca böyledir:

bir duru sözle gönül alana
bir kuru dalla çiçekle gelene
gitti gidiyoryaralı yüreğim
gitti gidiyor kanadından tut
a benim gözleri görmeyenim
a benim kadrimi bilmeyenim
a benim hasreti dinmeyenim
beni elinle ellere gönderme
ah anam garibanam
ne sarayda ne handa
bir zalim ocağında
sevdam ağlıyor
ne gam ölsem uğrunda
beni zehir zemberek diller dağlıyor..
sertab erener in remix albümü sertab goes to the club ta bambaşka bir hale getirilmiş her haliyle olaganüstü bir şarkı
"fazla söze ne gerek?" denilecek şarkılardan biri. kimseye çene patlatmayın. kaydedip yollayın, dinlesin. anlayana, sivri sinek saz; anlamayana, davul zurna az. ha, bir duru sözle gönül alana bir koşu gidenler için çok geçtir. daha doğrusu, şarkıyı dinleyecek kişi için çok geçtir.

gitti gidiyor yaralı yüreğim
beni elinle ellere gönderme.
(bkz: mendil ister misin)
muzigine asik oldugum parcadir, ki nasil bir uyum yakalanmistir, ud - klasik gitar ve bas gitarda, ki ud ile basi calan kisi levent yuksel, gitari calan kisi de erdem sokmen dir. bize de "mukemmel" demek duser.
murat uncuoğlu nun mixlemiş olduğu hali, - çok afedersiniz - eski hali yanında hiçbir zikime benzememiş şarkıdır. nerede, o levent yüksel in çaldığı udla basın sesi, nerede taş gibi vokali; nerede erdem sökmen ' in ''ben çaldım tabii ki o gitarı'' modelli tınıları.
nedense hayatımdaki insanların büyük bölümünün yaşadığı, yakındığı şeyleri anlatan sertab erener şarkısı. öyle yalın, öyle içtenn bir anlatımı var ki, içinde kayboluyorsun.

insan birini seviyor. kadir kıymet bilmeyen, anlamayan, umursamayan çıkıyor o sevdicek. insanı hayattan soğutuyor, aşktan soğutuyor... sonra kalp dayanamıyor, seven birinde hüküm sürmek istiyor. bir söz, bir bakış, bir gülümsemeyle yaklaşana gidiyor. oysa akıl başkasında hala! yürek yalvarıyor bir yandan: "beni gönderme. al beni, nolur!" diye. ama sevdicek umursamaz, zalim. hayat 1, aşk 0. yine yeniliyoruz işte...
Reina by Suat Ateşdağlı isimli albümde harika bir versiyonu dinlenebilecek şarkı.
90'ların en baba parçalarındadır. her dinlediğimde eskiyi yadederim. nerde lan o eski gençlik derim.
Son albümünde ege eskisini aratmayacak şekilde güzel coverlamıştır parçayı. Valla bu şarkıyı bir erkeğin söylediğini bile yadırgamadım doğrusu.
sözlerinde derin anlamlar yüklü şarkıdır.
--spoiler--
gitti gidiyoryaralı yüreğim
--spoiler--
-bir duru söze bir kuru dala bitecekse sevdamız. Başlamadan bitmiştir. Bırak bitsin be!
--spoiler--
beni elinle ellere gönderme
--spoiler--
-lan sen daha dünden gönüllüsün or*spu. Beni mi kandırıyorsun. Açık arttırma gibi gitti gidiyor diyorsun. Sevdanı baştan sen satıyorsun.
--spoiler--
ah anam garib anam
--spoiler--
-ne oldu ananı mı ağlatıyorlar? Ayran gönüllü olmadan önce düşünecektin kızım.
--spoiler--
ne sarayda ne handa
bir zalim ocağında
sevdam ağlıyor
ne gam ölsem uğrunda
beni zehir zemberek diller dağlıyor..
--spoiler--
-De git. Hasta etme adamı. Uğrumda ölmeyi göze alıyorsun da neden beni kuru dallara satıyorsun or*spu! Ama ben yemem. Ben parası yenilecek saf erkeklerden değilim. Git başka kapıya. Hangi zengin p*çin sevgilisi olursan ol!
ağlamasın sevdanız.
ne güzelmiş 90'lar.

http://www.youtube.com/wa...1oX_Q&feature=related
ege nin klibinde bir boksorun sinirini kontrol edememesi konusu işlenmekte gibi gozukuyor.
beni elinle ellere gönderme; dediğin halde gönderirler. sonra el kapısında sessiz sessiz, tanımadığın ele yabancı oturursun da , "bu ne zaman göndecek" diye beklersin.

beni zehir zemberek diller dağlıyor.
yürekte ki sevdanın ağlama durumudur, hisseldir, gözle görülmez, duyulmaz, sadece hissedilir.
bir diğeri de arkadaşınız Sevda'nın ağlama durumu.
sertab erener'in insanı iç yakan anılara boğan şarkısı.
en iyi sertab erener şarkısı. insanı kıpır kıpır eder.