bugün

hastayken başa gelendir üstüne bir de ses zorlanırsa çok fena olur...

(bkz: kısık sesle tsm söylemeye çalışmak)
maç çıkışı olur genelde.
Çok sesli ortamda, sesini duyurmak için yanındaki arkadaşına bağıra bağıra birşeyler anlattıktan sonra meydana gelen kötü olaydır.
nedense beni çok utandıran durum...
nedenini bilmiyorum ama kendimi küçük düşmüş ve ezilmiş hissediyorum.
boğaz enfeksiyonu geçirilmesi dışında, maça gidip bilhassa kale arkasında bağırılmış ise ya da gece dışarı çıkılmış "çile bülbülüm çile" gibi götten nefes alıp söylenmesi gereken şarkılar söylenmiş ise sesin kısılması beklenilen bir durumdur. sıcak bir şeyler içmek, boyna sıcak havlu sarmak, boğaz pastili emmek rahatlatıcı olur genellikle bir iki gün sürer ve normale döner.
konser sonrası da gerçekleşebilen durumdur.
1 mayıs'ın ardından kısılması, hele hele ardından sekreterlik yapmanız gerekecek 'kurumsal' bir işteyseniz, 'akdoğanlar grup' yerine 'i am a dracula' demeniz arasında pek bir farkın bulunmadığı durum.
hayvanlar gibi bağırdıktan sonra gerçekleşen durumdur. ne yapılmalıdır merak konusudur.
çok bağırdığımız zaman veya üşüttüğümüzde sesimizin kısılmasıdır. berbat bir durumdur.

günlerden birgün otobüse bindim. inerken yaşayacağım rezilliğin farkında olsam binermiydim hiç.. herneyse bindim otobüse. sesim kısık; neredeyse yok denecek kadar az. ineceğim yere yakın ''inecek var'' şeklinde bir ses çıkarmam gerekiyor. otobüsteki son 10 dakikamda bunu nasıl söyleyeceğim hakkında fikir üretmeye çalıştım. ses denemesi de yapamıyorum ki insanlar var çevremde. bir ara kağıda yazıp şöföre okutmayı bile düşündüm. ama buna cesaret edemedim.. son otuz sn.. son on beş sn.. son bir sn ve artık inmem lazım. artık ne olacaksa olsun diyerek: ''böğğkk böğğrr'' diye bağırdım. inanın ne dediğimi ben bile anlamadım. çıkan ses sadece gürültüyü andırıyordu. herkes neye uğradığını şaşırarak dönüp bana baktı. arka taraftan gülüşme sesleri duydum ama dönüp bakacak yüzüm kalmamıştı. şöför beni anlamadı. tekrar aynı denemeyi yapamazdım o an. elimle garip hareketler yaparak nihayet inmem gerektiğini anlatabildim.
(bkz: en utanç verici anlar)
(bkz: başından aşağı kaynar suların dökülmesi)
bir öğretmenin yaşayacağı en büyük talihsizlik sayılabilir.
insanı ciddi ciddi süründüren, konuşamamasını sağlayan şey.

hele de öğretmenseniz veya sesinizi çok fazla kullanmanız gereken bir iş yapıyorsanız tüm işlerinizi aksatır. mesela koro sınavım vardı hiçbir şey söyleyemedim, stajysa mecburen bağıra çağıra, boğazımı yırta yırta konuşmak zorunda kaldım. bu da sesimin iyileşme sürecini uzattı.
dünden beri de bütün hafta boğaz ağrısı çektiren soğuk algınlığım, bedenen iyi hissediyor olmama * rağmen, astımımla güç birliği yapmışçasına nefes almamı bile engelliyor. *
siz siz olun gerçekten boğazınızın ağrıdığını, sesinizin kısılacağını hissettiğiniz zamanlarda konuşmayın, bağırmayın. * *
iş ortamında eziyet çektiren olaydır. sabahtan herkese mail ile sesin kısıldığı belirtilmesine rağmen telefonun çalması delirtir. sms denilen teknolojik icat ise kurtarıcıdır.
maça gidildğinin en belirgin ve en acı belirtisi.
küçükken arkadaşlarımın damla damla terler döktüğünde onlara özenmem ve 'neden benimde yüzümden terler akmıyor' diye saçma bir hayıflanma içerisine girmem ve ergenlikten sonra herkesten çok terlememe sebep olabilecek konuma, batıl bir inanç çerçevesinde bu sözlerle geldiğime içten içe inanmam, bu verilen örnek yansımasında 'ses kısıklığını' hiç yaşamamam ve özenmeme gayreti içerisine, kasıtlı olarak girmem ve özenmemem sonucundada sesimin kısılmadığını düşünerek, yeri geldiğine yaptığım beyin jimnastiğime konu olabilecek konuların belkide %0.0000000000001 'i .
beşiktaş lılığın vazgeçilmez ve kaçınılmaz sonudur.
sevdiğiniz birinin başına gelmişse tadından yenmeyecek durumdur.
bugün sneijder'ın sayesinde galatasaray taraftarında gerçekleşmiş olaydır. (bkz: ben) şikayetçi miyiz, tabii ki hayır. siz böyle oynayın yeter o bize.
astımınız varsa üzerine olacakları bilip sigarayı zar zor da içmişseniz ne yazık ki başınıza gelecek olan.
*
Sesinizin sizi bir adım öteye taşıdığı bir ses ise kısıldığı an hiç konuşmamak ve sakin olmak şarttır. Yoksa rte gibi yıllar boyu toplanan karizma alt üst oluverir.
2 gündür fısıldayarak konuşuyorum resmen öneriler bekleniyor.
dünkü maçtan sonra başıma gelen olay.
en bilinen sebebi bazen de öksürükle birlikte seyreden soğuk algınlığı ile genelde maç-konser sonrası yaşanan fazla bağırmış olmaktır.
bizim lise son sınıfta bir kızın sesi bir gün komple gitmişti, kısılmış falan değildi hani, ilk başta şaka yapıyor sanmıştık. ertesi günü kısık sesle de olsa konuşabilmeye başlamış, birkaç güne ancak düzelmişti.
sebebini sorduğumuzda soğuk algınlığı yaşadığını fakat çok şiddetli bir algınlık olmadığını, öksürünce de ağzından azıcık kan geldiğini ve birden sesinin gittiğini söylemişti. ilginç..
Dünkü yorgunluktan sonra, aniden başıma gelen lanet olası rahatsızlık. Zaten sesim, zar zor çıkıyor, bir de kısılması iyice sinirlerimi altüst etti..
Öğretmen hastalığıdır.
Genelde stadyumda maç izledikten sonra başıma gelen durum. Acayip sinir bozucu. Evet.