bugün

yakınma.
anlamı sitem etmek olan vega şarkısı
bir olaya karsı, sitem etmek.
yansımalar isimli grubun kesinlikle dinlenesi albümü.
zerzeniş olarak teleffuz edenler var.acil kınanmalı bu insanlar.
Birol Yayla, A.Şenol Filiz'den oluşan 'Yansımalar' ın, yansımalar ve bab-ı esrar'dan sonra çıkardıkları üçüncü albümün adıdır serzeniş!
insana huzur veren, dinleyeni ürperten, albümle aynı adı taşıyan muhteşem eser.
(bkz: serzenişte) (bkz: vega)
Yürü hey bivefa hercai güzel,
Gönlüm o sevdadan vaz geldi geçti;
Soldu açılmadan gonce-i emel,
Sonbahara erdik yaz geldi geçti.

Sana şerhederken hicran-ı aşkı
Dizinde okudum destan-ı aşkı
Buselerle aldım peyman-ı aşkı
Unutma arada söz geldi geçti.

Hüsnüne bu kadar niçin övündün? !
Bir yanar ateştin sinemde; söndün!
Ahd-ü peyman ettin sözünden döndün
O da bir hevesmiş tez geldi geçti.

Rıza Tevfik Bölükbaşı
sozluk yazarlarının kullanmayı sevdigi kelimedir.Kendi yaptıgım istatistiklere gore bir gun icerisinde en azından 5 defa kullanılan kelimedir.
kelime anlamı yakınma olup, derdini dile getirme fiili için kullanılır.
"neden böyle?", "bana böyle yapılır mı?", "biraz dikkat etsen ne olur?" gibi kalıplar serzenişe girer ama, allahsız köpek demek direk hakarettir.
aradaki farkı bilmek önemlidir. tabi hakareti "serzeniş" kelimesiyle kamufle etmeye çalışmak da çok yanlıştır.
sitemdir... karşımızdaki insana kızdığımızın ve yanlışının işaret edilmesi, kibarca uyarma şeklidir, lirik şikayetlenmedir sevgi doludur biraz da.
ne kadar serzenişte bulunursanız bulunun serzenişiniz karşınızdakinin anlayabileceği kadardır.
yansımalar çalınca bunu neşe veren gün ışığında bile gidersin şöyle bir uzaklara, dalarsın anılara, serzenişe geçersin yaşanmışlıklara, ardından bir sonbahar melodisi dinlemek ister varlık neye ithafen dökülen yapraklara.
yansımalar ın 2000 de çıkardığı albüm.

albümğn içeriği:

01.mavinin yankısı
02.eylül sonu
03.issız
04.areş
05.akl-u hikmet
06.vuslat
07.devran
08.yağmur sonu
09.yollarda
10.serzeniş
Diyanete 5 bin 879 personel alan hükümet, kültür bakanlığına 5 arkeolog ataması yapıyor. Tek ihtiyacım muhtaçsızlıktı. sağol be Ak (?) Parti. Hayaldi gerçek oldu.
bana bir isyan , bir çığlık anımsatan kelime . . .
zıttı bir türlü akla gelmeyen kelime. *
Serzeniş değil bu ettiğim, özlemin çığlıkları....
https://www.youtube.com/w...199C426E7ADD4&index=6
Kimi zaman serzleniş olarak telafuz edilir.
Yakınma, yakarış. Çoğu kez haklı serzeniştir biliyor musunuz?

Varoluşsal problemleri olan insanlara pek söylenecek söz değil lakin benim de canım çok sıkılıyor bu duruma sizin de sıkılsın.

görsel

Ne kadar aciziz, ne uğruna geldik, kimseyi tanımadan, şu mavi gezegeni tanıyamadan gideceğiz sanki. A böyle hayatın.