bugün

geneli kel göbekli olur vw passata binerler.
(bkz: staja giriş sınavı)
(bkz: smmm)
iyi bir mükellef portföyü ile gayet disipline bir çalışma ile yapılabilecek meslektir. Ortalık bürosu şeklinde masraflar da düşürülebilir. Tahsilat yapmak elbet zor ama bu açıdan bakıldığında kolay da bir meslek yok aslında. Bunun üzerine bilirkişilik, eğitim açısından kendini geliştirebilirsen birazda şansın yaver giderse özel eğitim kurumlarında eğitmenlik yapılabilir. Birçok iş yükünü hafifleten programlar mevcut. Doğru bir şekilde yapıldığında gayet saygın bir meslektir. Aslında olay tamamiyle çevrenle alakalı. belgem mevcut yapmıyorum ama defter portföyü elde edersem yakın bir zamanda başlamayı planlıyorum.
şu şartlarda olunmaması şart olan meslektir.. gidin hamal olun daha iyi la, aynı işi yaparsınız ama stresiniz olmaz hiç değilse..

not smmm değilim, olmak istiyor muyum? evet. vazgeçtim mi? hayır. vazgeçebilir miyim? biri beni ikna ederse evet...
önce staj başlatma sınavı, sonra staj ve sonra tekrar sınav ile elde edilen ünvan.

elde edilmekle kalınmaz bir de olunması gerekir. olmak için de mükelleflere bol bol vergi kaçırma kıyağı yaparak devleti soyma faaliyetlerine destek çıkmak lazımdır.

düşmanıma bile tavsiye etmem, allah korusun.

not: smmm değilim.
an itibari ile saçma sapan bir iddia ile soru sormak üzere aradığım insanlardır.

stajyeri bile olur. help us!
Öldüğü taktirde veremediği beyanname başına mükelleflerinin bilmem kaç milyar ceza ödenmesi gereken meslek grubu. Ulan adam ölmüş lan!

Edit: Teşekkürler efendim, öğrenmiş olduk.

(bkz: devlet ölü sikmez yakalarsa canlı siker)miş. sgkghads.

Bu arada akıl kârı iş değildir.

Ama tavsiyeleri de beklerim efendim. Lütfen yol yakınken dön gibi tavsiyelerde vermeyiniz.

edit: ya da verin.
vizyona girecek film olabilir.
--spoiler--kod adı: smmm.--spoiler--
4 yıllık ilgili fakülte bölümlerinden mezun olduktan sonra 3 yıllık zorunlu stajı başlatmak için sınava girilir. sınav başarıyla verilirse, 3 yıllık zorunlu staj başlar. bu 3 yıl boyunca her 3 ayda bir interaktif sınav olunur eğer bu sınavlardan başarılı sonuç alınmazsa stajınız yanar. başarılı olunursa 3 yılın sonunda bir sınava daha girersiniz bu da belgeyi almak içindir. sonunda bunda da başarılı olunduğu takdirde ünvanınızı kazanırsınız. tabi ki bu staj için olsun smmm belgesi için olsun yatırılan paralardan bahsetmiyorum bile. * her ne olursa olsun sonunda bir doktordan fazla kazanan kişidir.
Bir meslek mensubunun yazdığı dilekçeyi(!) paylaşıyorum :

" Sayın Yetkili,

Ben Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak belgemi aldığımdan yaklaşık 3-4 sene öncesine kadar,meslek yasamın uygun gördüğü ve görevlendirdiği işlerimi yapmakta idim.Ancak zaman içerisinde giderek,saydığım kurumların(GiB,SGK,TÜiK,iŞ KURUMU,ELEKTRiK iDARESi..vs) işlerini yapar hale geldim.Bunun yanında meslek yasamın bana emrettiği işleri de birlikte yapmak koşulu ile üstelik.Müşteri bildirim formları süresi uzatıldı.Ben bu arada,aman kdv,muhtasar gecikmesin telaşına düştüm.Düne kadar onları yetiştirdim.Bir de ne göreyim.29 Hazirana sadece 4 gün kalmış.Aman aldı beni bir telaş.Bu arada TÜiK ten istatistik formu geldi.(Aynı firma için 2 adet ayrı.)Müşterinin adresi Ulusal Adres Sisteminde çıkmaz,ayrı.Elektrik sayaç numarasını bilmez,ayrı.NACE kodunu vergi dairesi yanlış girmiş,haydi onu da uyar,yanlışlık olmasın,ayrı.
Kısacası,ben SGK nın adres bilgilerini güncelle,GiB in müşteri bilgilerini güncelle,TÜiK in istatistiklerini doldur, derken...Eve gidince acaba kendi işlerimden eksik yaptığım oldu mu paranoyası...malum cezalar yüksek...
Vallahi kalbim dayanmayacak bu telaşa.
Ricam odur ki, ben Vergi Dairesinin sicil servisinde,yoklama servisinde,SGK nın işyeri tescil servisinde,TÜiKte, bugüne kadar edindiğim tecrübeme göre bir iş varsa geçmeyi istiyorum.Bu telaşlar arasında tahsilat da ayrı sorun.ilgilenmeye vakit kalmıyor,müşteri de dünden razı zaten.Meslek Odamız sağolsun bununla ilgili çok yoğun çalışma içerisinde ama bana yetişmeyecek sanırım.
Uygun bir kadro ayarlanabilir ise,pişman olmazsınız,ben de hiç olmazsa Devlete zeval gelmedikçe emeğimin karşılığını alırım diye düşünüyorum.Tez haber bekliyorum.

Saygılarımla "

Bunu yazan çözüm grubu'ndan bir meslektaşımız. her şeyi inanılmaz güzel özetlemiş. ruhsatının alınması en zor mesleklerden biridir smmm'lik. üstüne üstlük böyle de bir muamele görür. yük üstüne yük biner. buna sabredebilen güzel yerlere gelir. gelir de sağlığından neler kaybeder soran düşünen var mı?!

hükümet istediği kadar desin "artık bilgi teknolojilerini süper kullanıyoruz. harika teknolojilere sahibiz" diye. sen bu yukarıda sayılan ve devletin görevleri olan işleri bize yaptırırsan sıçayım ben öyle teknolojine senin!
şu an yüksek lisans yapanlara 2 yıldır. *
iyi mükelleflere sahip bir smmm standart bir avukat bir yana, orta büyüklükte bir hukuk bürosundan fazla para kazanır. dönem sonlarında bu parayı katlayarak kazanmaya devam eder.

önemli olan iyi mükellefleri bulmak, her önüne gelene atlayıp abuk subuk insanların hesaplarıyla uğraşmamaktır.
hiçbir zaman sevemediğim, babadan kalma mesleğim. zor ve keyifsiz bir iştir.
belgeli muhasebeci.
binlerce kişinin olmaya çalıştığı ama sürekli şikayet edilen.
vergi verenler tarafından hakettiği saygınlığı bir türlü kazanamamış kişi.
hep vergi kaçıran, üçkağıtçı, göbekli, gözlüklü, siyah kolluk takan loser imajı var insanların gözünde.
muhasebenin yanı sıra hukuk da bilen kişidir ama bir avukat kadar saygı görmez, para kazanmaz.
avukatların alacağı ücret bellidir ve kesin olarak tahsil ederler ama smmm'ler birbirlerinin kuyusunu kazdığından mevcut olan tarifeden ücret alamazlar..
kıytırık bir bakkal bile 10 tl düşük bir ücret için mali müşavirini değiştirmek ister..
sonuç; maddi açıdan yokları oynayan binlerce kişi.
hakkında güzel bir mini öykü olan, ileride benim de dahil olacağım meslek grubu.

- mali müşavire sormuşlar;

- müşteri: 2x2 kaç eder?
- mali müşavir: sen kaç olsun istersin?
2012 temmuz ayında yürürlüğe girecek yeni türk ticaret kanununa göre sorumluluğu, yükümlülüğü daha da artacak meslektir. dolayısıyla Kazanç olarak da gelecek 10-15 yılın parlak mesleklerinden olacağı söyleniyor.
benim işte, semememe (bkz: ideal erkek)

şimdi bir kere zor iş; ruhsatı almış olmama rağmen halen başka iş yapmayı düşünüyorum.

talibi çok bu mesleğin, yapanı da. meslek ahlakında bağlı olduğun yada çalıştığın patronun değil halkın çıkarını düşünerek işlem yapman gerektiği yazıyor. onurlu bir meslek bence , ama hakkıyla yapmak lazım tabi.
tek düzen hesap planı, vergi ve diğer mevzuatlarda uzmanlaşıldığını gösteren muhasebe mesleğinin ülkemizdeki adıdır. Lakin genç yaşta hayatı karartmak adına yapılmış yanlış bir adımdır da aynı zamanda. gözleriniz zeytin çekirdeği gibi küçücük kalana kadar hazırlandığınız sınavlar sonuçlanana kadar da bu unvanı alamazsınız. sırf annenız konu komşuya"bizim kızda mali müşavir oldu"şeklinde hava atsın diye, beyindeki fosforu bitiren ,sonunda da sizi alkolik yapan böyle tatlı böyle şeker bir meslektir işte.
sevgilimin mesleğidir. burdan bildiğim kadarıyla da süper bir havasının olmasının yanı sıra inanılmaz derecede streslidir. zannedildiği gibi büyük paralar kazanılmaz. genellikle cumartesileri de çalışılır dolayısı ile hemen hemen hiç bir şey için zaman bulunamaz. kısacası kazanması ayrı dert büro açıp yerleşmesi ayrı ömür boyu bu işi yapması apayrı bir derttir..
bugüne kadar gurur duyduğum, bugün itibari ile ise iğrendiğim mesleğim.

zaten zorlu bir süreçten sonra smmm olursunuz ve işte şimdi oldu dersiniz ya. bi sikim olmaz. çünkü bizden öncekiler pastayı paylaşmak istemez. size gelecek müşteriyi şikayet etmekle tehdit ederler, bırakmazlar. müşteriden ödemek amacı ile aldıkları vergi sigorta paralarını yatırmazlar, tahakkuk fişlerini fotoşopta değiştirip müşterilerini çarparlar. sonra da muhasebecilere şerefsiz dendi mi zorlarına gider.

hakkaten vicdanı olanın bu mesleğe girmesi zulümdn başka birşey değildir.
bu ünvana sahip olabilme süreci kısaca;

1- Staja Başlama Sınavı'na katılıp en az 60 puan almak (sınav test usulüdür)
2- Staja Başlatma Sınavını kazandıktan sonra, 3 yıl, bir SMMM , YMM veya bunların gözetimi/denetimi altında bir şirkette mesleki stajını yapmak
3- 3 yıllık staj döneminin sonunda 7 dersten girecekleri Mesleki Yeterlilik Sınavı'ndan en az 60 puan almak (bu sınav test usulü değil klasiktir.)

şeklindedir.

ek bilgi olarak da , Yeminli Mali Müşavir olabilmek için en az 10 sene SMMM'lik yapmış ve YMM yeterlik sınavından en az 70 puan almak gerekmektedir.
birçoğu kel ve göbeklidir. Lakin faturayı kendileri girer bilgisayar başında, aldıkları staheri koştururlar dışarda. Sonrada bu iş çok sıkıcı diye dert yanarlar. Bre kamil, arada dışarı işlerine bakarsan nerde sıkıcılık.

daha iyisi için;

(bkz: yeminli mali müşavir)
günümüz itibariyle her köşebaşında bir adet bulabileceğiniz, bakkalın çakkalın defterini tutan lisanslı muhasebeci.
bugün saat 12:30'da `http://www.tesmer.org.tr` adresinde açıklanacak 2009 aralık dönemi smmm yeterlilik sınav sonuçları neticesinde yeni yeni meslektaşlarımızın kazanacağı unvandır.