bugün

**

garip bir cümledir, insanın bazen çok duymak istediği bazense duymak istemeyeceği cümleciktir. mesela, birisi hakkınızda konuşmuştur ve sizin için bir şeyler söylemiştir, burada duymak istersiniz bu cümleyi. ya da ne bileyim, bir dostunuzdan, denize karşı rakı içerken duyunca mutlu olacağınız bir sözdür.
amma ve lakin, karşı cinsle konuşurken * duyulması istenmez. hatta küfür etsindir, bu cümleyi söylemesindir çünkü küfrün özrü vardır ama bir kere sana çok iyi bir insansın derse, devamı da seni arkadaş olarak görüyorum / arkadaş olarak çok seviyorum olacaktır. bakarsınız ekrana, durum kritiktir-ki zaten farklı bir şehirde olmaktan ve uzun süredir görüşememekten dolayı birkaç sıfır geridesinizdir- her an her şey olabilirdir ve cümle kelimeler halinde satır satır gelmektedir;
sen ; lan ne diyecek ki, sen neden rahatsız ediyorsun beni diyebilir mi? yok lan demez herhalde...
çok ; ben ne çok... tamam çok seviyorum ama zaten biliyor bunu vurgulamayacak herhalde...
iyi ; iyi ne lan.. ben hiç iyi bir şey yapmadım ki...
bir ; iyi bir neyim... öküz mü diyecek ki lan... yok oğlum terbiyeli kız demez...
insansın ; hassiktir lan...
kelimeler arasında bir saniye kadar süre olmasına rağmen bunlar geçer aklınızdan... çünkü heyecanlısınızdır ve insansın kelimesinden sonra da, artık dünya umrunuzda değildir arkasından gelecekler bellidir zira...

omuzlarınız çöker. boğazınız düğümlenir, allah tan konuşmuyor yazıyorsunuzdur yoksa tek kelime çıkamayacaktır o düğümlenen boğazdan... aslında bağırmak ve yazmak istersiniz, ben iyi bir insan değilim ulan, ben seni seviyorum ve gerisini sallamıyorum. arkadaşın da olmak istemiyorum bana ne lan arkadaşlığından, ben bencil adamım, başkasının elini tutup gelip benimle dertleşemezsin, bana anlatamazsın hayat hikayeni...
sinirlendikçe sinirlenirsiniz, küfür de etmek gelir içinizden çünkü olmaması için hiçbir sebep yoktur ama hiçbir şey yapamazsınız, sen nasıl istersen yazmaktan başka...
zira kendi kendinize; sen çok iyi bir insansın dersiniz...
ama diye devam ederse kesin kötü bir şey geliyor demektir. basın deparı uzaklaşın hayra alamet değil bu ama'nın devamı..
(bkz: sen bok iyi bir insansın)
'Ben seni arkadaş olarak görüyorum' tümcesinin civar komşusudur. Aynı etkiyi yaratmaması ve söyleyeni de söyleneni de bir sıra laga sokma veya mavi ekran verdirme özelliğine sahip olduğu için daha politik olan bir cümledir. Lagdan kurtulmak için derhal sarfedilip üstüne yatılması gereken cümle öbeği ise: ' At yalanı, sikeyim inananı' dır. Ardından mecburen gülünür ve o konuya bir daha dönülmez.
cevap olarak
-param yok
gibi bi yanıt almanız olası.

yada
-kontörüm yok

(bkz: dedemde öyleydi)
(bkz: abi sen bir tanesin)
(bkz: şeref geçen gün çok iğrenç bi insansın)
sarhoş ve kaşar kızların sürekli söyledikleri cümledir karşılarında ki erkeğe. sonuç bellidir zaten.
"ama tipim değilsin" şeklinde de devam etmesi muhtemel sözdür..
ama şeklinde devam ediyorsa reddediliyorsunuzdur yada ilişkinizin final anıdır.
ayrılırken de kullanılabilecek cümle. devamında da ben sana layık değilim deyip ayrılma eyleminin içine ederler.
bazen "biliyorsun değil mi" ile devam eder.. aynı esnada yüz ifadesinde bir şekerleşme görülebilir, özellikle söyleyeni kız ise.
(bkz: kesin bir pislik var)
tipik bir reddetme cümlesi.
sen çok iyi bir insansın ama seninle daha ilerisi yok sen sadece arkadaşımsın diye devam etmesi muhtemel cümle. * sarfedilen de derin izler bırakan...*
"ama ayrı dünyaların insanlarıyız be gülüm" şeklinde devam ederse yıkıma sebebiyet verebilecek söz...
Kesinlikle duyulmaması gereken sözdür... Arkamızdan bu çocuk çok iyi diye konuşulmasından çok, bu çocuk çok çapkın denmesi daha da tercih edilmeli...
(bkz: ben sana layık değilim)
bu sözün ardından ya olumsuz bir şey söylenecektir yada bişey istenecektir.
(bkz: bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü)
kullanan o kadar çok yapmacık insan vardır ki sırf bu yüzden tüm samimiyetini kaybetmiştir.
ama ile devam edeceği belli olan cümle.
- sen çok iyi bir insansın
+ yemin et!
özündeki devamı "ama götüme benziyosun bu yüzden senlen asla beraber olamam.." şeklinde olan, ammaa dışarı yansımış şekli "üzülmeni istemem, ama bizim bi ortak noktamız olamaz.." olan bir önerme. kısaca siktirgit
- sen çok iyi bir insansın.
+ eyvallah osman abi, sen de taş gibisin valla.
- noluyo lan!?
+ iyi anlamda taş abi.
- haa, bilelim de.
_sen çok iyi bir insansın bunu hiç unutma
_sende öyle ama niye söyledin bunları şimdi
_senin raporlar vardı ya
_evet???
_simdi yoklar
_hııı?
güncel Önemli Başlıklar