bugün

ilkokula giderken beslenme çantalarının içinde bulundurulan oval, metal tas.
dünyada karşılaştığım için büyük zevk duyduğum inanılmaz karizmatik,vağroluşçu,postmodern bir madde.
romen medyum eliade marinescu'nun, psişik araştırmaları ve kendi spiritüel yolculuğunu aktardığı evrenin ruhuna yolculuk isimli kitapta hakkında kimi şaibeli bilgilere ulaşılabilecek gizemli taş.
marinescu, osmanlı kültürüne henüz küçük yaşlarda babasının, devlet kütüphanesindeki görevi hasebiyle merak salmış ve daha o zamanlarda adını duyduğu sefer taşına ulaşmak psikometri alanına ilgi duymaya başladığı gençlik yıllarında onda bir tutku haline gelmiş. yaklaşık 20 yıl boyunca sefer taşlarından herhangi birine ulaşmak için uğraşıp didinen ve bir türlü başarılı olamayan marinescu, çareyi taşın son sahiplerinden birine ruh çağırma seansı ile ulaşıp, yeri ve son teslim edilen kişi hakkında bilgi almakta bulmuştur. seans umduğundan başarılı geçmiş taşın son sahibi z. t.'den (adını vermekten kesinlikle geri durmak zorunda hissettiği apaçıktır) taşın şu anda türkiye'nin doğusunda bir köyde yaşayan ve osmanlı soyundan gelen bir aile tarafından korunduğunu öğrenmiştir. hemen bu aile ile bağlantıya geçen marinescu, kitabında burada bir parantez açmış ve şöyle devam etmiştir; "... gizemli sefer taşına ulaşma yolunda başımdan geçen irili ufaklı talihsizliklerin hepsinin dökümünü yapmak, elbette bu kitabın sınırlarını aşmaktadır. fakat şu bir gerçek ki başımdan geçen tuhaf aksilikler ona ulaşmak konusunda beni hırslandırmış ve arayışımı geri dönülmez bir saplantı boyutuna ulaştırmıştır..." marinescu sefer taşını koruyan türk aile'ye ilk ulaştığında çok nezaketsiz bir şekilde karşılanmış. tercümanının zorlu çabalarıyla güç-bela ikna ettiği aile, ona uzak bir ülkeden geldiği için, taşı belki biraz inceleyebileceği, fakat asla alıp yanında götüremeyeceğini kesin bir dille belirtmiştir. bu nedenle hemen oracıkta durugörü seansını gerçekleştirmiş ve seasına başlayıp taşa daha ilk dokunduğu anda, taştan gelen yoğun algılar nedeniyle kısa süreli bir baygınlık geçirdiğini ve taşın şimdiye kadar bu yolla geçmiş bilgilerine ulaşmaya çalıştığı en gizemli nesne olduğunu belirtmiştir. marinescu burada edindiği bilgilerin ayrıntısına girmekten ihtiyatla kaçınmış ve şöyle devam etmiştir; "kendime geldiğimde zihnimde beliren binlerce bölük pörçük imge arasından sıyrılan ve beni hayretler içinde bırakan en güçlü şey, küçükken babamın içki masasında arkadaşlarına söylediği gibi (elbette o zamanlar kimse bu dedigine inanmıyordu) sefer taşının, aslında insan soyunun henüz varolmadığı çok eski zamanlardan ve uzak bir galaksiden özel bir amaçla dünyaya getirilmiş olduğu bilgisi idi."
Yemekleri taşımak ve soğumasını engellemek üzere kullanılan kap. Annem bazen bunu özlediğini söyler. Ben görmedim ve şimdi gereksiz bence.
güncel Önemli Başlıklar