bugün

para için doktor olan ama asıl üstlenmesi gereken görev olduğunda daha önce aldığı yüksek maaşlardan birikenlerle idare etmek için kaçmaya çalışan sağlıkçıları ağlatan yasaktır.

-doktorların covid olma tehlikesi var ühüüüüüü
-hadi ya, biz terzilerin en riskli grup olduğunu duymuştuk, demek doktorlar ha..

kurtuluş savaşında da 12 bin asker kaçağı vardı. onların torunları olsa gerek.
insan hakları ve özgürlüklerine aykırıdır.

Her ne kadar pandemi sürecinde olsak da, sağlık çalışanlarına olan ihtiyaç arş_ı alâ' ya kadar yükselse de, insan fıtratına ve kişisel karar verme özgürlüğüne darbedir.

Acilen Yeni alımlar yapılmalı, destek kuvvetler oluşturulmalı, şartları iyileştirilmelidir.
istifa edemezsin demekle olmaz bu iş.
Doktorlar sanıldığı kadar yüksek maaş almıyor. Yapılan göreve karşılık az bile. Zaten çoğu maaşlı iş hak ettiğini almıyor Türkiye'de. Yapılan insan haklarına aykırıdır. Şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Mevcut personel sayısını korumak icin konulan yasaktır. Aynı zamanda emekli olmak da yasaklanmıştır, yıllık izinler durdurulmuştur, tayini çıkanların tayinleri askıya alınmıştır. Kamuda 6 saate indirilen çalışma saati, sağlık kurumlarında fazla mesaiyle devam etmektedir. Covit pozitif çıkan sağlık calışanı 2. Teste gerek duyulmadan çogu kurumda 10. Gün göreve başlatılmaktadır. Hastanelerin spor salonları, ameliyathaneler, ve uygun fiziki her yer yoğun bakıma dönüştürülürken halen yeni personel istihdamı yapılmamış, hastalanıp geri gelen ve hastalanıp görevden çekilen personelle sağlık çalışanı sahada çetin bir savaş vermektedir. Karı koca sağlık çalışanı olan personeller cocuklarını kresler kapalı oldugu, izne ayrılamadığı, aileleri başka memlekette olduğundan ve kimsenin sağlık çalısanının virüsle teması fazla oldugunu bildiginden cocuguna bakmak istemediginden mağdur durumdadır.
Istifa yasak, emeklilik yasak, izin yasak, hastalanmak yasak, cocuklar ortada...
Senin yaşın kadar kitabı ezberlemis öğrenmişim bu yasima kadar it gibi calismisim ..
Aylık binbesyuz dolara senin gibilere laf anlatmaya çalışıyorum amk.
haftada 90 saat mesai yapıp saat başı ucretimle komik rakamlara risk altında çalışıyorum bı de özlük haklarim sizin gibiler yüzünden elimden alınmış... Bu ortamda doktora laf eden aymazdir utanmazdir.
Doktorlar az maaş alıyormuşmuş.
Sağlık çalışanı demek sadece doktor demek değildir.
Sağlık çalışanlarının hakkının yendiği bir başka durum. Sağlık çalışanları giderek hızlanır şekilde yurt dışına kaçacaklar. Maaş konusunda yazılan saçmalıklara cevap vereceğim:

Türkiye'de hak ettiği ücreti alamayanlarda belki de en üst sırada doktorlar vardır. Çoğu kişinin çalışma saatleri ve çalışma durumları hakkında bilgisi yok. Devlette çoğu çalışan günde 3 saatte yapılacak işi bütün mesai boyunca yapıyor tam mesai ücreti alıyor. Doktorlar özellikle asistan hekimler tuttuğu nöbetin bile ücretini alamıyor. Üst sınıra ulaştınız deniyor, 6 nöbetin parasını vereyim geri kalan 3 nöbet 5 nöbet her ne tutarsan tuttuğunla kaldın deniliyor. Zaten biz de tutmak istemiyoruz ama çalışıyorsak da ücretini almak isteriz. 36 saat aralıksız çalışan insanlar bunlar. Terlik ve ayakkabı konusunda çok titiz olmaları fiziksel olarak da aktif bulunmaları durumunun kanıtıdır. Zihinsel çalışma durumundan bahsetmiyorum bile.
Bir diğer durum da verilen maaş 6500 civarı. Ben şu anda öğrenciyim tam bilemiyorum ama lise mezunu bekçiden bahsedilirdi ondan 1000 TL üstü gibi bir ücret. Eğer nöbeti olmayan veya performansı olmayan bir yerde çalışıyorsan bu fiyata çalış diyorlar, izin aldığında bu parayı veriyorlar. Saati 40 TL civarı bir ücret. Bu insanlar dışarıda biyoloji dersi verse 200 TL saatlik ücret alır. (Bilim üretilememesinin bir diğer sebebi de bu, nöbeti olamayan bir bölümde bilim insanı olacağım dersen sistem seni cezalandırıyor.) Ayrıca sigorta primleri de düşük yatıyor hekimlerin.
Anlatılamayan bir durum var: kimse hak etmediği ücreti istemiyor. Stres olarak hiç de az bir meslek değil, hastanın hayatı söz konusu. Bunu gayet de davalar ile kanıtlıyor sistem. Maaşlar da mesleklerin tazminatları ile orantılı olsa maaş büyük ihtimalle 100 kat fazla olmak zorunda olurdu. Ayrıca fabrikalarda da belli bir iş tecrübesi edinilince şef olunur inşaatlarda bile ustabaşları olur bunlar bilgileriyle ekstra para kazanır. Net bir şekilde eğitimde bilgi yükü olarak tıp fakültesi ile yarışacak bölüm sayısı çok azdır, boş oturan boş adamlardan çok daha fazla para kazanmak istiyoruz sadece.