bugün

inançlara saygı duymayan insanların yobazca suçladıkları aslen zavallı olmak zorunda olmayan insan.
müslüman değildir. *
edit: neyini eksiliyor eksileyen arkadaşlar bir söylesin çok merak ettim. müslüman olmayan adam oruç mu tutuyor ya da bu dünyada herkes müslüman da biz mi bilmiyoruz?
iradesine hakim olamıyor ve nefsine yenik düşüyordur. oruç tutmanın ve iftar yaklaştıkça heyecanın artmasını, sadece o mutluluğu ve huzuru tatmayan insandır. bence "zavallı" kelimesi yanlıştır. sonuçta kişinin kendi seçimidir. aslında allah oruç tutan kişiye gerekli olan sabrı vermektedir. bence denemelidir.
(bkz: beyni olmasına rağmen kullanmayan gerizekalı)
sağlıklı olmanın sağlıklı olacağın anlamına gelmediğini bilendir.
oruç tutmayan adamdır. diğerleri tarafından zavallı diye suçlanarak bizlere kimlerin zavallı olduğunu, sözlükte kaç tane zavallı yazar olduğunu, vb. gösteren adamdır. bu sebeple eli öpülesidir.
sağlıklı olmak, bedenen sağlıklı olmak anlamına gelmez aynı zamanda ruhen sağlılıkla birlikte insanın bütün uzuvlarının ve ruhunun doğru çalışması anlamını taşır. bu cümledeki ''zavallı'' sözcüğü olmadığını farz edersek katılabilirim. çünkü insan oruç tutmadığı sürece başka insanların ne düşündüğünü, nasıl hayata tutunduğunu, ne tür zorluklar çektiğini bilemez. isteyen tutar istemeyen tutmaz. kişi kendinden sorumludur, ha ben mi? ben oruç tutuyorum, arkadaşım...
1.müslüman değildir. zavallı değildir. inanç meselesidir.
2.orucun manasını bilmiyordur saçma geliyordur ve müslümandır. öğrenmediği için zavallıdır.
3.oruç ayının özelliğinin eldekilere şükretmek olduğunu bildiği halde "benim hergünüm rahat ve huzur içinde geçiyor zaten" deyip tutmuyordur ki buda zavallıdır çünkü geleceği tesadüfi şeylerle yaşıyordur.
bir kere oruç allah için tutulur. başkalarının tutup ya da tutmadığı zaten bizi ilgilendirmez. unutmayın ki her koyun kendi bacağından asılır.
güncel Önemli Başlıklar