bugün

kafama takılan soru.
şimdi efenim erkekler saçtan baştan tahrik olmasın diye açıklanmaya çalışılan bu türban, farz-ı misal kanser hastası, kemoterapi görüp saçları dökülmüş bir hanımefendinin takmak zorunda olduğu bir din öğesi midir? ya da türban takmak istemeyen bir hanım kızımız saçını sıfıra vurursa, bu ritüelden yırtar mı?

edit : türbanın erkekler saçtan tahrik oluyor diye takıldığını sanan böyle devam eden bir giydirme yapılmış.
hangi türbanlı tanıdığıma sorsam " erkekler saçımı görmesin diye takıyorum "diyor. ben onların yalancısıyım. eğer ben bunu böyle bildiğim için malsam, onları bunu bu şekilde uyguladıkları için ne oluyorlar anlayabilmiş değilim.
türbanın erkekler saçtan tahrik oluyor diye takıldığını sanan *** için gayet normal sorudur.
Turban erkeklerin kadinin saclarindan tahrik oldugu dusunulerek ortaya cikmadiysa ne diye cikti, aksesuar olsun diye mi sorusunu akillara getirir.
Boyun gözükür.
Şüpheli iştir.
Şüpheli işler haramdır.
saçtan tahrik olabilecek erkek zaten kadının şarlak kel kafasından da tahrik olacağı için , saçını bu sebeple kapamayı tercih eden bayanların cevap aramaması gereken , cevabı bariz belli olan soru.
kutsal kitabımız kuran-ı kerim örtünün demiştir.

dikkat çekmeyecek şekilde örtünün demek istemiştir.

tahrik kelimesi ile sınırlamak, türbanı takana da takmayana da hatta tüm erkeklere de hakarettir.

örtün demiş yaradan...

sakla yani kendini....

sana helal olmayan erkeklerin beğenilerini ve dikkatlerini senden uzaklaştıracak şekilde

sakla kendini...

sana helal olana...

(günümüz türkiyesinde sıklıkla gördüğümüz) kafaya takılan bir aksesuarla değil.

edebinle, huyunla, tüm güzelliklerinle helal olanına sakla kendini demiştir.

tanım:

saçı olmayan kadına sorulması gerekendir.

kendini nasıl örtünmüş hissediyorsa öyle yapsın...

aranızda hiç saçı olmayan bir kadının sadece kafasını görüp tahrik olan varsa,

yazsın bana özelden...

ya da yazmasın, bu kadar sapık biri ile yazışmak da istemem...

ayrıca çok daha önemlisi, sen kendi ahlakını bi kontrol et, kıldan tahrik olup suçu da kadına atma.

bir de savunması var bunun. allah erkeği öyle yaratmış diye...

la bi gidin şurdan...
Ayette geçen başörtüleri yakalardan aşağı salmadır. Ayette bu humur ifadesiyle geçer. Farz olan tesettür el yüz ve ayak (ihtilaflı) hariç her yeri örtmektir. Yani kel olsa da başını örtmek zorunda.

ileri zeka (!) biriyle karşılaşmıştım başlık aklıma onu getirdi. Madem saçlarını örtüyosun kaşlarını da kapat demişti. Tesettürü kafadaki kılları örtme olarak algılayan zihinler var şaşıyorum.
saci olan ya da olmayan her bayan; islam dininin emri olan tesetturu yerine getirmelidir. eger kisi müslümanlik gorevlerini yerine getiriyorsa tabi. ama gunumuzde sirf moda olsun diye turban takan insanlarda var. dar pantolon uzerine gömlek basina da igne kullanmadan şal takan kizlarimizda oldukca mevcut. kisi eger türban takiyorsa ona göre de tesettürlü giyinmelidir hatta ona göre konuşmali ve davranmalidir. basina sadece türban takarak tesettürlü bir bayan olmuyorsun.
Kuran'ı kerimde başınızı örtün diye bi ayet yoktur sevgili kardeşlerim bulan varsa bizimle paylaşsın sure ismini ve ayet numarasını yazarak. Şimdi gelelim örtünme meselesine kuran'ın biçok ayetinde Allah'tan korkan mümin kadınlar örtünün denmiş. Baş örtüsü, türban tamamıyla bi gelenektir dinde kesin bi hükmü yoktur velev ki kuran'da ayet gösterecek bi kardeşimiz olsun. Bazı topluluklar saçlarını gizlemeyi örtünmenin içinde saymışlardır ama biri saçı açık gezip vücudunun diğer yerlerini örterse sen islama aykırı davrandın diyemezsin. Bunu söyleyen o kişinin günahına girmiş olur kuran'da yer almayan bi yargıyı islamın emri saydı diye.