bugün 944 başlık

saygı duymak ile saygı göstermek arasındaki fark

1. 22
    saygı duymak içsel bir mevzudur. hiç kimse bir başkasından bir olguya, konuya, kişiye, inanca vb. şeylere saygı duymasını beklememelidir. veya buna zorlamamalıdır, zaten bu tür zorlamalar başarısız olmaya ya da geri tepmeye mahkumdur.
    öte yandan saygı göstermek davranışsal bir durum olduğu için, herkesin benimsediği değerler için saygı gösterilmesini talep etme hakkı vardır. lakin sözlük ortamında "züccaciye dükkanına girmiş filler"in sayısı azımsanamayacak miktarlardadır. öyle başlıklar açılıyor, öyle fikirler sıçılıyor ki, "hassiktir lan, böyle konuşabilen insanlar da mı varmış? demekten kendimi alamıyorum. "evin kristaldense kimsenin camına taş atma" demişti biri, "kime anlatıyorsun domuzlar kutsal kitaplarla beslenmez ki" demişti bir diğeri...
  2. 11
    titrin olmadığında sevilmekle , olduğunda sevilmek arasındaki fark kadar büyüktür.

daha dar aralığı için;

paran olmadığında sevilmekle , paran olduğunda sevilmek arasındaki fark kadardır.

(bkz: titr)
    (bkz: para)
  3. 31
    saygı göstermekle saygı duymak arasında bir fark yoktur aslında. hissetmediğiniz bir saygıyı göstermeniz imkansızdır bana göre ve saygı duymak bir mecburiyettir. kişinin geliştirmek zorunda olduğu bir yetenektir ayrıca da. ha çeşitli çıkarlar nedeniyle saygı duyma numarasına yatanlar ise bana göre saygısızlığın en alasını yapmakta ve karşısındakini aptal yerine koyduğunu zannetmekten öteye geçememektedirler.
  4. 11
    saygı duyduğun şey hakkında fazla yorum yapmazsın saygı duyarım der geçiştirirsin, saygı göstermek daha içtendir; bir büyüğe saygı göstermek için çabalarsın sürekli bir uğraş içindesindir
  5. 00
    saygı duyarsın, içsel bir olgudur bu. duyduğun saygıyı da karşındakine onu belli ederek gösterirsin.
  6. 00
    varlığını an itibariyle fark ettiğimdir.
  7. 11
    duyulan hislerle, gösterilen tavırlarla ilgilidir. hissedilenin tavra dökülmesi daha samimi bir görüntü verir.
saygı duymak ile saygı göstermek arasındaki fark ile alakalı başlıklar