bugün

tdk

1 . Sarma işi yapılmak:
"Ellerine sarıldım, öpüyorum, sorularımı tekrarlıyorum."- R. H. Karay.
2 . (-e) Bir şeyin üzerine bir veya birkaç kez dolanmak.
3 . (-e) Kollarını dolamak, kucaklamak:
"Hasan tiril tiril titriyor, anasına sarılıyordu."- S. F. Abasıyanık.
4 . Bütün gücü ile ele almak.
5 . Hemen yapmaya koyulmak, girişmek:
"Hemen kaleme sarıldım, benim güzel kardeşim, sana geçen bir ayda başımdan geçenleri yazacağım."- M. Ş. Esendal.
6 . mecaz Büyük bir istekle kendini vermek, benimsemek:
"ikinci sınıfa geçtikten sonra derslerine daha fazla sarılmıştır."- F. R. Atay.
hissetmenin en yalın halidir.sıcaktır.huzur verir.
(bkz: sıcaklığını hissetmek)
(bkz: kucaklaşmak)
yapılan bir araştırmaya göre insanların günde üç kere sarılması gerekiyormuş. bu araştırmalara neye göre kime göre yapılıyorsa artık...
(bkz: sevgiliye ilk sarılma)
sevgilinin sıcacık vücuduna sımsıkı sarılmak.bundan daha muhteşem birşey varmı ki ...
sarmalamak.
Güven alışverişidir.
sarılmak en sıcak en içten duyguların göstergesidir, sarılmak insana huzur verir, vücuttaki elektriklerin birbirine geçmesiyle insan daha bir güven bulur, yalnız olmadığını hisseder. güzel şeydir sevilen insanlardan esirgenmemesi gerekir..
sarılmak en sıcak en içten duyguların göstergesidir, sarılmak insana huzur verir, vücuttaki elektriklerin birbirine geçmesiyle insan daha bir güven bulur, yalnız olmadığını hisseder. güzel şeydir sevilen insanlardan esirgenmemesi gerekir..
en çok özlenen eylemdir. sarılmak bir eylemdir de ötesi çoktur. zira sarılırken ruh bedenden ayrılır.

--spoiler--
başlarken bu sevda yolunda uzaklığın koymazdı da bana
en çok sarılmak isterim sana

rüyalarımda sarılırım en çok ama altı üstü rüya uyanınca yoksundur

sıcaklığını bu bedene hapsetmek imkansız belki

ama tek bir şey isterim gitmeden önce sarıl bana

dudaklarının ıslak coğrafyası eldir bana bunu kabul ederim de

dolamak isterim kendimi sana gitme diye.
--spoiler--
en yapmacık olanları abd başkan adayları tarafından yapılan eylemdir.
guvene,ozleme ve sevgiye duyulan ihtiyacı en iyi karsılayan, gercekten kalpten gelerek yapılıyorsa her iki taraf icinde inanılmaz dinginlik hissi veren eylem.
özlenen, sevilen kişi için, bir kez bile olsa istenen şeydir. bazen hiç görmediğiniz birine bile sarılmak isteyebilirsiniz. yanınızda olmasını, saatlerce sarılmayı... bazıları için can acıtıcıdır sarılmak, bazıları için mutluluk.
değer vermektir.

"o mavi bir adamdı
lacivert gecenin lal prensi
sessiz şarkılar söylerdi
sahte yıldızlar gözlerinde

ellerinde yalancı dokunuşlar.

o kara bir adamdı
dokundu ağardı
sarılmadı karardı.

o bir özleme dokundu ağlatamadı

ne aşk kadar güçlü
ne vefa kadar sadıktı

o sahtekar mavi adam
asla balıkları sevmezdi
sevse bir deniz kızına asla kıymazdı

sabahı şafak vurdu
geceyi bir özlem
mavi adam koca bir yalan.

adam mı dur ve düşün
bir erkeğe kaç adam sığar.

mavi adamdan ne çıkar
tek bir erkek.

o da sarılmayı bilmez
sevmeyi bilmediği gibi.

ve sevilir mavi adam sonsuza kadar..."
üzerine konuşmanın gereksiz olduğu yegane eylem. önce bu, sonra birlikte uyumak. daha ne olsun. *
britanya' da dünyaya gelen ikizlerin bilinen hikayesi.... doktorlar birinin yaşama şansı olmadığına karar verdiğinde ikizler önce ayrı ayrı kuvözlere konulur, ancak kural tanımaz bölüm hemşiresi iki kardeşi aynı kuvöze koyar. sağlıklı olan bebek, içgüdüsel bir şekilde ölümü bekleyen kardeşine sarılır, bu sarılışın etkisiyle umut kesilen bebeğin kalp atışları ve vücut ısısı normale döner. yaşamaz denilen bebek hayata döner, bazen hayata dönüştür....
sarılmak sevginin sonucu gelen bi özlem duygusuyla bi anda bulu vermektir kendini sevdiğinde. sarılmak hissetmektir varlığını,güç almaktır ondan. sevdiğine dokunmaktır en içten sıcaklıklarla,özlemektir sarılmak,tam anlamıyla kalbinden taşan özlem ve sevginin yansımadır bendinin her bir parçasına. kokusunu almaktır sevgilinin ve mutlulukların doruk noktalarını paylaşmaktır. heycandır biraz da, hızlanan nefesinin yanında...
sarılmak insan vücudundaki elektriği alır. çıplak ayakla toprağa basmak gibidir. özellikle sarıldığın kendi bedenin değilse.
karşıdakine sarılmak sevgini paylaşmanın en sıcak yanıdır. tüm enerjini verirsin ona paylaşırsın vücut ısını paylaşırsın nefesini. mutlu edersin onu, rahatlarsınız birlikte.
karşıdakine bağlı olarak kimi zaman ruhu özgür bırakan, kimi zaman da bir günah gibi insanın üstünde taşıdığı ve gerisinde ağrılı hatıralar bırakan eylem.
sevgilinin üstüne kokusu geçmesi. ve bu kokunun hafızandan hiç çıkmaması. ve o kokunun şişelenme ihtimali olmaması. mutluluğun kokusu. öyle bir sarılmadır ki araya levye soksalar ayıramazlardır.
sarılamamak durumunda olduğun bir hatun kişiyle ilgili fantezilerin merkezindeki düşünce.
gündelik hayatta pozitif etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış eylemdir, bir video da vardı kendisiyle ilgili.

***fortçulara özel uyarı***

insani bir biçimde sarılmanın etkisi ispatlanmıştır. yakın arkadaşlarınıza ya da genel olarak yakın çevrenize veya tamamen art niyet olmaksızın hiç tanımadığınız birine sarılmanız durumunda faydalı olacaktır. aksi takdirde girişimler yine boşa çıkacak, sizlere yine hüzün kalacaktır.
güncel Önemli Başlıklar