6

sanatçının önemi

 1. 1.
  cok önemlidir. bu yazi konser basip, protesto eden kisilerin kafasinda bir soru isareti yaratir mi, sorusuna yanit olsun, onlari belki bir düsünceye sevketsin diye kaleme alinmistir.
  (ayni yazi, üst basligi degistirilerek "idil biret" le ilgili girilen entry´de de mevcuttur, ancak tecrübelerimiz, ilk sayfa da olmayan entry´lerin genellikle okunmadigi yönünde oldugundan,ve oradaki yazi 3.sayfada oldugundan, "okunsun" ve "ilk sayfa da olsun" diye yeni baslik acmak suretiyle buraya da eklenmistir.)

  idil biret konusu; ve sanatcinin milletine hizmeti;

  neyi protesto ediyorsunuz kardesim ? kadinin isi o piyano calmak, icra etmesin mi yani meslegini? sen onun türkiye verdigi hizmeti kapinin önünde toplu namaz kilarak verebilecegini mi saniyorsun?

  o kadin gider avustralya ´da chopin calar onun ismi "idil biret" olmaz, "türk piyanist de varmis, türkler de chopin calabiliyormus" olur. seninle ilgili en büyük "barbar türkler" önyargisina türkiye´nin en büyük kozlarindan biridir idil biret. senin türkiye imajinin "modern ileri bir devlet" olmasina cok önemli bir hamledir o sanatci.

  sen bindigin dali kesiyorsun...ya da kesmeye calisiyorsun.

  türkiye´nin bu saatten sonra ata atlayip eline ok yay alaraktan komsu devletlere saldirmasidir, ruhunda yatan aslan?...olur olm öyle sey ? bundan sonra silah kültür silahi, müzisyenini tanitcaksin, kültürünü tanitcaksin... alman adam, fransiz adam bilmez senin aziz nesin´i ni. onu almancaya cevirip okutcaksin, alman adam bir de türk epsrisine gülecek...bak, gavurluk yapmasina ve öyle pek de ahim sahim seyler yazmamasina ragmen, orhan pamuk bile ne sükse yapti... türkiye´de orhan pamugu solda sifir yapabilecek ne yazarlar var. sen lanse edebiliyor musun, bir ömer seyfettin´i, yasar kemal´i, halide edip´i, ruslarin dostoyevski´si, tolstoy ´u gibi.... senin ismini milliyetini tasiyan ne sairlar, ne yazarlar, ne sanatcilar var.

  bati´nin acaba böyle derin derin siirler yazan, orhan veli gibi, nazim hikmet gibi, mehmet akif ersoy gibi, fuzuli gibi kac adami varmis...neden taninmiyor bu büyük insanlar?.. sen ama "puskin" i taniyorsun, "goethe" yi taniyorsun...hic düsündün mü bu niye böyledir?...bence bir düsün...

  dünya da is artik kültür platformunda boy göstermek de... bak, bir fatih akin cikti diye almanlarin türklere bakisi degisti be... türk kardesim, türkcü kardesim, aklini basina al, iyice bir düsün inan...senin toprak olarak olmaktan baska, kültür alaninda da yayilmaci olman lazim. insanlarin senin yazarini, cizerini, edebiyatcini, filmcini, espri üreten adamini tanimasi lazim. bak sen en salak amerikali komedyeni tanirsin, ama hicbir alman cem yilmaz´i tanimaz biliyor musun bunu ? iste tanitcaksin ona onu. alman´a alt yapiyla sesli uyarlamayla hep gönderceksin. dublaj yapipi satacaksin. sen nasil bu adamlarin epsrilerine gülüyorsan, onlar da senin yaptiklarina gülecekler. senin levent kirca´ni...hicbiri tanimaz...tanitacaksin.. hepsini gec, en büyük tiyatrocularin...müsfik hoca var...müsfik kenter, ben bati´da bile bu kadar büyük capta tiyatro adami görmedim,öyle belki bes alti kisi vardir, o adami batiya tanitacaksin. onun türkce sahneye cikip essiz bir sekilde "cehov" oynadigini dünya bilecek. o zaman var ya, iste türkiye´ye insanlarin bakisi, o zaman degisir.

  sanatcin senin, en acayip kan dökücü silahindan daha önemli bir silah. sanatci - cia raporlarinda bile gecer- psikolojik silah. sen adami hic zorlamadan, kan dökmeden ikna etmis oluyorsun sanatci sayesinde. adamin basina asker dikmene gerek kalmiyor, adam kendiliginden senin istedigin gibi düsünmeye basliyor. türkler degismis, bak chpin caliyorlar, cehov oynuyorlar, ince memed gibi romanlar yazmis dev gibi edebiyatcilari var...demeye basliyorlar. en güzel sey degil midir bu senin milletin icin?

  zaten amac da bu degil midir?
  #5576381 :)

Advertisement
Advertisement