bugün

tuna kiremitcinin vokali oldugu su an varolmayan grubun bıkmadan dinlenesi parcasi
denize doğru albümünde 2.şarkıdır. sözleri ben tamamlayayım.

sonra kuşlar gitti anladım dünya yorgun sen yorgun
tortusu kalmış eski bir korkunun
görmedik duymadık demedik bunlar kötü
biz var mıydık aşk var mıydı?
bu ne senden ilk kaçışım ne de ilk düşüşün yüreğime
ne bu serden son geçişim ne de son küsüşüm kaderime.
kumdan kalelerin en dinlenilesi mümkünse kulaga monte edilesi sarkisidir..
dinlenilsin dinletilsin derim ben..
dinlenmekten bıkmayan şarkı
özellikle nakaratı vurucu
Hangi duygu canınızı yakarsa o duygunun yerine geçip sizi dertten kurtaran joker
tuna kiremitçinin seslendirdiği bir kumdan kaleler parçası...
aşkın di'li geçmişinden gelecek zamanlı haline geçişte ona dair çok seyi olanların yüreklerini dillendiren şarkı.
tuna kiremitçi nin yazdığı ve seslendirdiği kumdan kaleler parçası..birine belki de söyleyebilceğiniz en güzel şarkı çünkü ne kadar zaman geçse de ne kadar çok şarkı eskise de hiç bi zaman yerini kaybetmiycektir bu şarkı..fazla kimse bilmez..inş hiç bi zaman da öğrenip bu şarkının o büyüsünü bozmaz..
yaşam kadar gerçek olan şarkı, her sözü her notasıyla, hayat değiştiren, belki de birine aşık olmana neden olan şarkı. (bkz: iyi ki vermişsin o kaseti)
(bkz: yoksa şimdi yapayalnızdım)
Hayatta dinlemekten en son sıkılacağım şey olan dalgaları dinlerken ,bir anda tavernadan bozma club'tan gökyüzüne yayılan,akabinde üzülerek de olsa dalgalara"yavrucum bi sakin olun ,bak şarkı dinliyoruz şurda "dedirtebilecek güzellikte bir melodi sarhoşluğu,sözler de cabası..Sahiden "biz var mıydık,peki aşk var mıydı?..."
haddini a$an $arki. cok agir. illaki bir yerlere dokunarak kanatip "ah ulan" dedirten cinsten. tuna kiremitci'nin sesiyle guzel, cekebilecegin kadar aciyi cekip artik bir $eyler tam normale donmeye ba$larken, bir ba$ka açidan yedigin darbenin tarifi olan $arki. dinlerken korle$en ali$kanliklarina yonelten, son kez deyip o hirsla tam yapmak istediklerine dogru harekete gecmi$ken 4 dakika 20 saniye icinde bitip agir yarali halde birakan $arki.
bu ne senden ilk kacisim ne de
ilk dususun yuregime
ne bu serden son gecisim ne de
son kususum kaderime

sözleriyle insana derin bir offf çektiren, kumdan kalelerin aşmış ki ne aşmış parçası. tuna kiremitçi'ye aittir. bıçağın keskin tarafını andırır.

biz var mıydık aşk var mıydı?
tuna kiremitçi'nin şu anki durumunu düşündürtüp "keşke hep böyle sözler yazıp, böyle şarkılar söyleseydin" şeklinde cümleler kurdurtan şarkıdır.
yaşam kadar gercek / yaşamak gibi sahte...bir yürek çarpıntısı onu her gördüğünde / öyle çok şey var ki bak sana dair...mucize gerek bize / gidecek bir başka düş / bir düş ki korkmamış zamanın karşısında...

off şarkının sözleri o kadar güzel ki insanın içinde bir yerlerde bir kıpırtı olmaması imkansız. 90 lı yıllardan bir güzellik daha.
ve bir cag gerek bize
ve bir cag bundan ozgur...
sözleri ile şuan ki ruh halimi anlatan bir tuna kiremitçi yorumu.
insanın kalbine bir bıçak sokup, sonra da acımadan bıçağı çeviren, çeviren ve çeviren; hem oyan, hem koyan şarkı...

"ve bir cağ gerek bize
ve bir cağ bundan özgür.."

zamansız, amansız ve bitememiş bir aşk için ölümcül bir darbe daha işte..
''mucize gerek bize
gidecek bir baska dus
bir dus ki korkmamis zamanin karsinda
ve bir cag gerek bize
ve bir cag bundan ozgur'' kumdan kaleler'in en iyi işi.
--spoiler--
mucize gerek bize
gidecek bir baska dus
bir dus ki korkmamis zamanin karsinda
ve bir cag gerek bize
ve bir cag bundan ozgur
oyle cok sey var ki bak
sana dair
--spoiler--

her bir sozu degerli, umutlari yesil tutan kumdan kaleler sarkisi. *
bir düş ki korkmamış zamanın karşısında.
Sana dair...

Bir kibrit yetti kalanlara
Herşeyi yaktım
Bir balyoz duvarlara
Hepsini yıktım

Kokunu sonbahara gömdüm
Gölgeni geceye sattım
Sesini çoktan unuttum
Ateş aşkını denize attım

Ne adının geçtiği bir söz
Ne de ardından ağlayan bir çift göz
Ne o güzel yüzünün hayali
Ne de bir gün geri döneceğin ihtimali

Hiçbir şey kalmadı SANA DAiR

kalan saipsiz.
tuna kiremitçi'nin bu işte bir yalnızlık var romanında gönderme yaptığı şarkısı.
sana dair ne varsa yırtıp atmalı şimdi, öylece bırakıp gitmeli..dağınık odada seni de kendini de bir başına bırakarak gitmeli.
herşeyi unutmalı sana dair, gülümseyişini unutmalı, gülümsetmeni de elbette..
sana dair ne varsa küsmeli, kızmalı sonra..
birde hıçkıra hıçkıra ağlamalı arkandan, bağıra çağıra. ya kahretsin ben seni sevmiştim biliyor musun..

sana dair ne çok şey varsa ve ne kadar acıtırsa acıtsın, silmeli..kaçmalı artık kurtulmalı bu hastalıktan. kangren olan yeri kesip atmalı, kabullenmeli artık..bitişleri kabullenmeli ve kalkıp yola devam etmeli..

sana dair ne varsa nefes almayı engellememeli artık.. yorulmamalı ruh, beden.. bir direnç noktası geçilmemeli..

sana dair ne varsa, kalmalı öyle acıtsa bile.acıyor işte ama sana dair. sana dair acıtıyor herşey ama kalsın, sana dair..hadi kalsın, gitmesin parçalar kopmasın..hayal silgimle bir gece daha, biraz daha kalsın silmeden, silinmeden..
yanlis asklar yasadik yanlis koprulerde
yanlis gemiler yakip aldirmadan

güzel sözlere sahip kumdan kaleler şarkısı.
belki de tuna kiremitçi'nin yaptığı en iyi şey.
(bkz: aşka dair)