bugün

Burdur vilayetinin yeşilova ilçesinin sınırları dahilinde bir krater gölüdür. Alanı yaklaşık 4370 ha. ' dır. 196 metreye varan derinliği ile Türkiye'nin en derin göllerindendir. Çevresi karaçam ormanlarıyla çevrili olup plajları vardır.

Türkiye'nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınıyor. Dünyanın en temiz üçüncü gölü olarak bahsi geçer. fırtınaların gölün dibini karıştıramadığından berrak mı berrak görüntüsü hiç bozulmaz.

Göl suyunun içerdiği magnezyum, soda, kil cilt sorunlarına çözüm sunar. Özellikle sivilcelere iyi gelir. *
Gölün arka kısmında kalan orman örtüsü keklik, tavşan, tilki, yaban domuzu, göl ise yaban ördeklerine ev sahipliği yapıyor

Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada, gölün güzelliğine bir başka güzellik katıyor. Kışın ise yükselen sular, adaları yutuyor.

--spoiler--
Her sene yüzmesini bilmeyen yahut gölü iyi tanımayan vatandaşlarımızdan en az 10 tane yitirilir bu gölde. rivayet o ki gölde bulunan girdaba giren cesetler muğla da bir barajdan çıkar. *

kili çok olan kıyıya giderken ayakkabıların ele alınması şart olmakla beraber bu yazıyı okuyup inat yapacak olanlara ayakkabı aramada başarılar dilerim.

derinlik , girildikten 10 metre kadar ileride sadece dizlere kadar olmakla beraber ardışık 25 . metrede gökyüzü sizlere baya bir uzak kalacaktır.
--spoiler--

http://www.burdurda.net/w...s/10002/normal_salda4.jpg
ilginç özelliklerinden biri de mars'ta yaşama ilişkin izlerin araştırılmasına ortam sağlamasıymış...
yemyeşil çam ağaçları arasında masmavi harika bir göldür. çevresinde çadır kampları, piknik alanları ve tesisleriyle gidip görülesi bir yerdir.
oluşum itibariyle karstik göller sınıfında olan göl.
gidilip görülüp yüzülesi bir göl doğa harikası.
magnezyum,soda,kil zengini olan hafif tuzlu suyuyla turkuvaz renginin en iyi örneği olan türkiye'nin derin göllerinden. bembeyaz kumsalıyla,küçük alüvyal ovalaların içinde yer alan tertemiz suyuyla ve yaşayan doğal yapısının canlı sahipleriyle uluslararası önemi olan göl.

kamp için uygun alanı var.
Turizmin geliştirilmesi için çalişma başlatılmış. Yakında oteller filan dolar taşar.
Aa ben burdur salda golu yesilova.
new sceintist'in "marsa gitmek istiyorsanız bu gölü ziyarete gelin" dediği gölmüş. mars ve benzeri gezegenler hakkında bir çok gizemi bu göl içinde barındırıyormuş.
https://www.newscientist....to-spotting-life-on-mars/
http://seyahat.mynet.com/content/1179292

Bari buraya dokunmayin dedigim göl.

"Salda Gölü’nü besleyen tek su kaynağı olan Düden Çayı’na DSi tarafından sulama amaçlı gölet yapılmak isteniyor."
üzerinden uçakla geçerken * farkettiğim, mavisiyle beni şok etmiş göl. o puslu, gri havada dahi gözüken maviliğine inanamamış, muhtemelen suni bir su yüzeyidir demiştim.
türkiye'nin maldivleri desek yeridir. burdur ilinin yeşilova ilçesinde bir göl.
görsel
gitmekte olduğum göl. yarım saate orada olurum.
(bkz: olay yerinden bildiriyorum Şansal abi)
herkes bilmesin diye yazmıyım dedim ama resimlerine baktıkca içim gitti be.maldivler demişler harbiden öyle.keşfedilip talan edilmesi yakındır.
KPSS çalışırken denk geldiğim, nasıl gitsem diye düşündüğüm göl. Bunun için önce KPSS'den iyi bir puan almam gerek, ne acı.
Ama Ne kadar güzel bir yer.
Türkiye'nin maldivleri derler.
Gidilesi yerdir. Memlekette köyüme 15 km fln. Kamp icin tatli yerdir. Tavsiye ederim.
bu gölü görmek için tam 430 kilometre yol yaptım ama ben hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. herkes şöyle güzel böyle güzel demiş ama tehlikesinden bahseden yok.

göle gittim, uzaktan gerçekten muazzam gözüküyor, yakınına gittim yakından da güzel, su aşırı berrak.

her neyse baktım insanlar giriyor, kenarda çocuklar içine girmiş felan, ben de girdim.

tabanı çok yumuşak, neyse yürüyorum öyle bir yere bastım ki anında dizime kadar kile gömüldüm. yaşadığım paniği tahmin ediyorsunuzdur umarım. battığım yerin kol mesafesindeki toprak Allah'tan sertti de oraya tutunarak çıktım.

gidin ama göle girecekseniz 1 metreden fazla ilerlemeyin ve killi toprağın olduğu kısımlara basmayın.
Sanıyorum hafta sonu kalabalığında gittiğimden mütevellit fotoğraflarda görünen berraklık yoktu.

Çevrede elbiseleriyle gölde yüzen insanlar doluydu. Ortam Şile halk plajı kıvamındaydı.

Hafta içi daha sakin oluyormuş, rotanızı buna göre şekillendirin de bizim gibi şoka girmeyin.
Gercekten guzel ve degeri bilinmeyen biryer. Degeri bilinmiyor diyorum cunku giderseniz cok iyi anlarsiniz.

Edit: burasi cesmede olsaydi kesin anasini aglatirlardi. Iyi ki de degil. Salak instagrammerlar.
mutlaka gidilip görülesi yer. yüzmeyi önermiyorum sodalı su kaldırmaz çünkü.

ama o berraklığı görmeden ölmeyin * .
(memleketim diye demiyorum :ss)
Fotoğraftan Maldivler havası veren göl.
türkiyenin maldivleri diye bir düşünceye kapılmadan gidilmesini öneririm. fotoğraflardaki kadar değil. gerçi maldivleri görmüş insan değilim. neresi nasıl kendiniz keşfetmeniz lazım çok fazla tabela yok ve şöyle en bembeyaz taraflarına gideyim derseniz yürüyerek keşfetmek biraz zorlu ama eğlenceli. neyse aman maldivler canım maldivler değil yani şu an anlatamayacağım sebebini çünkü zor geldi. siz gitmeden önce düşünün.
Uzun süredir merak ettiğim bir yerdi, Salda. Dar zamanda da olsa geçen ay gitme fırsatı buldum. Fotoğraf çektim, çektirdim falan... Çok tatlı bir yer sahiden gidilip görülmeli. Ama '800 km uzaktayım sadece Salda'yı görmeye gideceğim.' Dersen gitme... o kadar da değil. Başka planlar da yap yanına ne bileyim çevre illere uğra. Denizli mesela... Pamukkaleye git yanında falan o zaman olur. Sadece Salda için 800km çekilmez.
Yakında etrafında oteller yükselir. Ardından günübirlikçiler sayesinde gölün canına okunur. Ömrünün çok uzun olmayacağını düşünüyorum
güncel Önemli Başlıklar