bugün

kolay aldatılabilen,diğer bi adı alık insan tipi.
bunları her yola götürebilirsiniz.
iyi niyetli insandır..her yola götürebilirsiniz ama (bkz: ilahi adalet) yansımaları olarak dönüş yolunu bulma içgüdüsü sadece ona bahşedilmiş olabilir..Götürdüğünüz yolda tek başınıza kalıp size benzeyenler tarafından katledilmenize neden olabilir..
şöyle anlatayım bu tip insanlar var mısın yok musun'a katılsın son ikiye iki tane 500binlik kutuyla girsinler hamdiden gelen 400 binlik teklifi kabul ederler..
karşısındaki insana koşulsuz güvenen insandır. ama gel gelelim karşısındaki insan bu saflığı kötü niyette kullanıp en olmadık şakalar yapar. işte böyledir saf insanların kaderi. söylenenlere çabuk kanması onu, bilhassa eşek şakalarında kullanılacak kişi için bir numaralı aday yapar.
iki çeşit saf vardır. biri arı, duru manasında bir saflığa sahiptir. iyiliklerin insanıdır, sevgi kelebeğidir, nurla yıkanmıştır, başında halesi eksiktir... kendisine yapılan kötülüklere bile bir anlam yüklemeye çalışır, başına gelen kötü olaylarda hayır arama eğilimindedir.

ikinci çeşit saf tehlikelidir. bildiğin salaktır bu, enayidir. insanların üzerinden prim yaptığı, para kazandığı, ezdiği çeşittir bu. yediği kazıklar bünyesinde deneyim denen bileşkeyi oluşturamamıştır, düdüklenmelere doymaz. yalnız onun da günü gelebilir bir gün, kafası atabilir, tak dediği nokta gelebilir, bardak taşabilir. o anda safımızın ani bir değişim geçirmesi kaçınılmazdır. * *
olumlu anlamına örnekler için
(bkz: yunus emre)
(bkz: karagöz)
(bkz: aşık veysel)
(bkz: türk misafirperverliği)
herşeyi iyi niyetli olarak düşünen, derinlemesine düşünmeden hareket eden ve karar alan kişidir. ancak hayatta herşeyin bir ölçüsü olduğu gibi bu da bir ölçüde olması gereken farklı bir durumdur. her insan yaşadıklarından ders almalıdır, öğrenmelidir, akıllanmalıdır. bu yüzden hayat tecrübeden ibarettir diye bir söz vardır. bir insana saf diye taviz verirseniz, verdiğiniz tavizler zaman içinde sizi zillete düşürür. her şey ölçüsünde güzeldir. iyi niyet her zaman hayat kurtarmaz.

--spoiler--

cennete giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir.

(ingiliz atasözü)

--spoiler--
Saf insan olmak bu zamanda o kadar iyi değildir çünkü saf insanlar kolay kandırılırlar bazı insanlar da saf gözükürler.Aslında herşeyin farkındadırlar ama sadece ses çıkartmak istemiyorlardır olan bitene ya da kafasına takmıyorlar olabilir.
iyi niyetli ve çabuk kanan insandır. Bu durumdan dolayı sevilmezler ve insanlar tarafından kullanılırlar.

(bkz: hepinizin canı cehenneme)
benimdir. çok kolay affederim ama içim el vermez acaba saf mıyım. saf ne demek sözlük?
(bkz: bir zamanlar ben)
Aslında saf değildir. siz fazla kötüleşmişsinizdir.

Saf işte aslında haklısıniz, kötülege pek bulasmamıs, temiz kalmis.

Oysa gunluk hayatta yapilan ufak tefek size normal gorunen şeyler bile kötü, misal kapinin önüne cöreklenmiş bir grup yaşlı insandan yol bulamayıp, izin istemek yerine itip laf sokarak cıkan bi kız arkimiz bunu twitter da paylasmis.. maharetmis gibi. Bu normal gorunuyo degil mi size? Basit gorunuyo? Bana oyle gorunmuyo. Kotuye alistiginiz icin kotu de iyi geliyo. Ya da ben alisamadigim icin en ufak bi kotuluge dayanamiyorum. Henuz sinirlerimi koreltmedim ama yiprandilar.
Otobüste aldığı fitil ilacının prospektüsünü inene kadar okuyan zat-ı muhteremdir.
Nasıl olacak şimdi bu?
içini açtı, kotrol etti, düşündü.

Saf olmanın tatlılığı çok başka..