bugün

Sadık Gürbüz (Doğumu: 1950, Amasya). Türk halk müziği sanatçısı, besteci, tiyatrocu, sinema oyuncusu.

istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Yaklaşık 30 yıldır müzikle uğraşan Sadık Gürbüz, Türk halk müziğinin önde gelen adlarından biri olarak bilinir. 1976 yılına değin Şehir Tiyatroları'nda görev yapan sanatçı, o yıl siyasal nedenlerden dolayı görevinden uzaklaştırıldı ve bir daha da eski görevine dönmedi.

Kendisi tiyatroda çalıştığı dönemde oyun müzikleri yapmıştır. Ayrıca, Kara Çarşaflı Gelin (1975), Kaçak (1982) ve Şaşkın Ördek (1983) adlı filmlerin müzikleri de Sadık Gürbüz'e aittir.

2005 yılında yapılan Misi adlı filmde Yani Baba adlı karakteri oynamıştır.

kaynak:: http://tr.wikipedia.org/w...d%C4%B1k_G%C3%BCrb%C3%BCz

sadık gürbüz' den dinlenesi türkülerden sadece birkaçı şöyledir::

demiri toz ederler
kevengin yolları
nasıl yar diyeyim
öldürür beni
popüler kültürün afaroz ettiği kadife sesli yorumcudur. dinlenesidir.
yanılmıyorsam son olarak bir dizide görünmüş.
kadife sesli türkücümüz , sanki yumruklarını sıkarak türkü söyler öylesine garip bir öfke sezerim hep türkülerinde.
ruhi su'nun öğrencilerindendir. söylediği türkülere yakışan tok ve kadife bir sesi vardır. diğer yorumculardan farklı olarak, türkülerin düzenlemelerini de iyi yapar, güzel şiir okur.
yurdumda sanatçı sıfatını gerçekten hakeden birkaç isimden biridir.
aynı zamanda, sinemada mavi gözlü dev, eve giden yol; televizyonda ise, misi ve derman dizilerinde oyuncu olarak rol almıştır.

tıpkı ruhi su gibi şahsına münhasır bir sesi vardır. bütün türküleri muhteşem okur, ama"nedendirde suna boylum nedendir"i bi başka.

--spoiler--

http://www.youtube.com/watch?v=I00hFg21PrE
--spoiler--
hasan dağı ve huma kuşu türkülerini, içli sesiyle en güzel sadık gürbüz söyler. bu arada (#4081601) ile beraber adamın sesini içli, tok ve kadife sıfatlarıyla nitelendirmişim. bir an abarttım mı diye düşündüm, ama değil. gerçekten de sesi böyledir.
cumhuriyet mitinglerinde halkı türküleri ile coşturmuş özel bir sanatçı.
solun ismini iyi bildiği ama değerini gözardı ettiği, çok önemli bir sanatçıdır.
O ki bir sanat abidesidir.
ahmet arif in unutamadığım adlı şiirini besteleyip sevdadır adlı albümde mükemmel yorumlayan türk halk müziği yorumcusu.

Sevdadır adlı albümündeki diğer sarkılar ise şöyledir :

1. Adilos Bebe
2. Bitlis'te Beş Minare
3. Dağların Türküsü
4. Duman Duman
5. Görüş Günü
6. Gurbet Türküsü
7. Güneş Şarkısı
8. Japon Balıkçısı
9. Memleketim
10. Ne Fayda
11. Sevdadır
yaşayan ruhi su.ölünce kıymetini anlayacağız.
odam kireçtir benim adlı türküyü dinlemek istedim. youtuba girdim -amatörler dahil- 10 12 farklı kişiden dinledim. bir türlü istediğim ses tonunu bulamadım bu insanlarda. sonrasında yanda açılan videolarda daha önce dinlememiş olduğum bir video gördüm ve açtım. trt 4' teki bir programda sadık gürbüz isimli sanatçı bu türküyü söylüyordu. şu an 10. kez filan dinliyorum sanırım. sen nerelerdeydin be abi ya da pardon ben nerelerdeydim ki şimdiye kadar seni dinlemedim.
hak ettiği ilgiyi görememiş kadife sesli, adam gibi adam.
sesinden yeni türküleri dinlemenin vaktinin çoktan geldiği sanatçı.
kadife sesli kurban olunası adam...

http://www.youtube.com/watch?v=O0mgdy1QhZs&feature=endscreen&NR=1
"gözlerinde iki dünya" ve "öldürür beni" türkülerini çok sevdiğim, diğer çalışmalarını da beğendiğim adam sesi epey iyidir. istanbul üniversitesi hukuk fakültesi mezunu olduğuna şaşırmadım. elindeki takdirden çok daha fazlasını hak eden kadife sesli sanatçı.
bu arada "öldürür beni"nin ortalarındaki "interlude baglama solo" ne mükemmeldir yahu. kendisi mi çaldı acaba?
kardeş payında yardıran üstat.

bakalım ne zaman bi türkü çığıracak...
kardeş payında dün hepimizi ağlatan şarkıyı seslendiren, ardından youtube da başka şarkılarınıda dinleyip ben bugüne kadar nasıl bilmem dediğim sanatçı oyuncudur. ayrıca kardeş payı gibi bir dizi de önceden hacı olan fakat sonradan boşuna yaşamışım ben diyip azıtan dedemizdir.
kardeş payında en sevilesi karakterlerden şerif amca'ya can vermektedir. itlik yapıyor durduramıyoruz.

http://www.youtube.com/watch?v=Ky0Kytu7SO0
selçuk aydemir'in neden bir efsane olma yolunda emin adımlarla yürümekte olan büyük bir yönetmen olduğunun bir başka kanıtı olan eşsiz sanatçımız, namıdiğer şerif abi'mizdir. öyle eşsiz insanları alıp çıkarıyor ki karşımıza: ''alın, günlük olarak bir doz utanın!" dercesine...

(bkz: itlik yapmak)
bugünlerde kardeş payı ile ekranlarda olan, halk müziği adamı. aslında çok geç tanımış olduğum için bir utanç halindeyim.
selçuk aydemire teşekkürü borç bilirim.
bir dizi vasıtası ile tanıdığım için utandığim bir halk ozanımız. son bölüm dahil tüm seslendirdigi parçaları dinledim. kötü bir tane türküsü yok Şerif abimizin.
Böyle bir sanatçıyı nasıl olur da daha önce tanımamışım diye hayıflandım.Davudi bir sesi ve inanılmaz bir oyunculuğu var.Yeniden hatırlanması ve bilinmesini sağlayan Selçuk Aydemir yine yönetmenliğin sadece sette bağırıp çağırmaktan ibaret olmadığını gösterdi bize.
kardeş payı'ni ilk izlediğimde kendisini ''Gökhan Mete'' zannetmiştim. tahsin'in öldüğü bölüme kadar tabi ki sonra öğrendim çok değerli bir halk ozanı olduğunu. buda benim ayıbım üstad. allah uzun ömür sağlık versin kendisine.
http://www.youtube.com/watch?v=ygKYqacGpuE&feature

şarkısını seslendiren kardeş payı dizisi oyuncusudur.