3

sadri alışık

entry 331 galeri 144 video 10 ses iyilertrends
 1. 1.
  ağlaması başka, gülmesi başka güzel olan merhum oyuncu.
  (bkz: turist ömer)
  #58890 :)
 2. 2.
  gençliğinde çektiği siyah beyaz filmlerinin tadına doyum olmaz
  #58891 :)
 3. 3.
  turist ömer filmlerinin kahramanı,tapılası insan,rahat uyu Sadri Baba
  #153928 :)
 4. 4.
  türk sinemasında her zaman kendine özgü espirileri ve doğallığı ile yeri ne şimdi ne de sonra asla doldurulamayacak olan her izlediğinde keyif veren ve güldüren aynı zamanda hüzünlendirebilen tek sinema sanatçısı...
  #153971 :)
 5. 5.
  özellikle yüz mimikleriyle anlatabildiği birçok duygunun yakın çekimlerde daha fazla görüldüğü ve insana oyuncu bu dedirten aktör.
  #154051 :)
 6. 6.
  filmlerinde çoğunlukla gerçek manadaki argoyu kullanmıştır ve çok ta başarılı olmuştur.küfürsüz de güldürebilmiştir.oyunculuğu komediyle sınırlı değildir.birçok filmde başrol oynamıştır.çok iyi bir oyuncudur.allah rahmet eylesindir.siyah beyaz filmleri hala izlenesidir.
  #348182 :)
 7. 7.
  turist ömeri özlerim arasıra. her ne kadar oynadığı filmlerin senaryoları çok kötü olsa da hep ayrı yeri olmuştur. sevdiğinden ayrıldığındaki meyhane sahneleri hele..i nsanın keşke olsa da deyip şimdi karşısına alıp içesi gelir.. o samimi yüz ifadesi karşısında insanın bütün dertlerini paylaşası gelir.. gelir.. daha neler gelir onla ilgili.. oğlu kerem alışık ın dediği gibi tam bir istanbul efendisiydi. adamdı. bi müjganı vardı dertlenip dururdu onun için.. filmlerinde eski kirli bi ceketi vardı. ne zaman düşünsem o salaş ama 'insan' hali gelir gözümün önüne.. titrek sesi.. hıçkırıklara boğuluşu.. özledik. gerçekten çok özledik..
  #369705 :)
 8. 8.
  türkiye'nin sinema dalında en büyük oyuncularından biridir. sesi de ayrı güzeldir. gece gündüz, tv'de hangi filmine rastlasam sonuna kadar mutlaka izlediğim tek oyuncudur. turist ömer, ofsayt osman, saffet vs vs. canlandırdığı karakterlerin hepsi ayrı güzeldir. hüznü bile muhteşemdir.

  onun argosu kadar kibar bir argo var mıdır yeryüzünde acaba, şimdikilere bakıyorsun da argo, espri, mizah anlayışları, milletin donunu indirmekten öteye geçmiyor. ahh ulan, * keşke o filmlerindeki kırık dökük, izbe meyhanede oturup iki kadeh içebilseydik, müjgan'ı anlatsaydı bana, bundan büyük bir, muhabbet, mutluluk var mı be !!!

  nur içinde yat, mekanın cennet olsun ...

  (bkz: bu da mı ofsayt hakim bey)
  #387473 :)
 9. 9.
  (bkz: şakayla karışık sadri alışık)
  #387510 :)
 10. 10.
  (bkz: sadri alışık kültür merkezi)
  #663268 :)
 11. 11.
  http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=1291
  http://www.sinematurk.com/kisi.php?2108
  #663273 :)
 12. 12.
  mükemmeL bir sanatçı.. fiLmLerinde söyLediği şarkıLar iLe bir çok kişinin gözLerini yaşartan muazzam aktör.. hep komik fiLmLeri iLe andık.. oysa ki çoğu fiLmi hüzünLüdür.. öyLe bir ağLama roLü keser ki izLeyenide duyguLandırır.. saygı duyduğum ender aktörLerden..

  (bkz: turist ömer seLamı)
  #663279 :)
 13. 13.
  Çocukluğumuza turist ömer selamıyla renk katan sanatcılardan biri.Şimdiki bazı yapmacık sanatcıcıklar gibi olmayan gerçek bir efsane.
  #663299 :)
 14. 14.
  türk sinema tarihinin en başarılı erkek oyuncularından biridir. buna karşılık bir özcan deniz kadar değer verilmemesi acı vermekte, "bu ülkede sinema tabi yerinde sayıklar mına koyim" dedirtmektedir. rahmetle, sevgiyle ve özlemle anıyoruz büyük ustayı..
  #663348 :)
 15. 15.
  türk sinemasının en büyük oyuncularından biri, belki de en büyüğü. yaklaşık yarım asıra tekabül eden oyunculuk kariyerinde, oynadığı filmlerde sürekli kendi sesini kullanan, dolayısıyla oyuncu olmanın en önemli şartlarından biri olan diksiyon ve ses tonlaması/vurgu gibi konularda da kendisini çok iyi yetiştirdiğini düşündüğüm sadri alışık, ilk gençlik yıllarından itibaren yeşilçam'ın tozlu yollarında yürümeye başlamıştır.

  o dönemin en güzel kadınlarından biri olan çolpan ilhan'a abayı yakmış, daha sonra evlenmişlerdir. 70'lerin ortalarına kadar yaklaşık 30 yıl boyunca bazen mütevazı, bazen büyük yapımlarda rol almıştır. ancak malesef 70'lerde başlayan seks filmleri furyası, sadri babayı derinden yaralamış, sinemadan soğutmuştur. takip eden yıllarda çeşitli komedi filmlerinde yer almış, ancak çoğu zaman memleketin bu kaotik sinema ortamında hiçbir filmde bulunmamayı tercih etmiştir.

  son filmi yengeç sepeti'nde yavuz özkan'la çalışmış, önemli bir oyuncu kadrosu (mehmet aslantuğ, derya alabora, oktay kaynarca, ege aydan, şahika tekand) içinde yerini alarak, aramızdan ayrılmadan önce türk sinemasının iz bırakan yapımlarından birine daha imzasını atmıştır.

  alkolle, özellikle de çok sevdiği türk sanat musikisi eşliğinde gerçek dostu olarak bellediği rakısıyla arası her daim çok iyi olmuştur. zaman zaman tedavi görmüş, rakıdan ayrı durmak zorunda kalmıştır. rakısını yudumlayarak boğaz manzarasına karşı yazdığı güzel şiirleri vardır.*

  oynadığı tuhaf ve kötü filmleri dahi muhteşem oyunculuğuya izlenir kılmıştır. o oynamaz, gerçekten olur. sesi titrer, inandırıcıdır, hissederek konuşur, hareket eder. türk sinemasının onun gibi bir oyuncuyu tekrar çıkartamayacağı düşüncesi insanı hüzne garkeder.

  kendi kaleminden biyografisidir:

  paşabahçede doğmuşum
  sayı bilmişim sünnet olmuşum
  koynumda pabuçlarım
  uyanık uykular uyumuşum arife geceleri
  kamalı bekir çamur ahmet bir de süleyman
  ayak yapıp çift kaleler kurmuşum
  cigaraya başlamış
  tertemiz yataklarda pis rüyalar görmüşüm
  tepelerde uçurtma
  sokakta şarkı
  karakollarda sabah
  ekmek karnesi çay fişi
  ihtilaller görmüşüm
  kah kafa vurmuşum taşlara
  kah can evimden vurulmuş
  hanumanlar yıkmışım

  üçüncü selim mustafa çavuş ve baküs
  erik narı çiçek açmış şarkılar
  yitik baharlarında gönlümün
  ve kıpkırmızı bir granada akşamı
  ispanya'da şatolar kurmuşum
  oklar üşüştürüp gemiler batırmışım karadeniz'de
  sancaktepe hadımköy'de nöbetlere kalmışım
  daracık daracık sokaklara girmişim
  ya dostlar tutup sofralar vermişim
  ya ev bark kurup anasını satmışım
  avarelik mavarelik etmişim
  en sonunda oyuncu olmuşum olabildiğimce

  1961 şişli

  (bkz: bu da mi gol degil ha söyleyin bunu da mı atamadım)
  (bkz: gol ulan allahina kadar gol be)
  #688590 :)
 16. 16.
  (bkz: canum evladum)
  #759958 :)
 17. 17.
  turist ömer derler benim adıma adıma
  bakmayanlar nerden bilsin tadıma amininnnnnn
  #760736 :)
 18. 18.
  Türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi üç oyuncusundan biridir. **
  ağlayınca bizi de ağlatan, gülünce bizi de güldüren sinema tarihinin en çok sevdiğim oyuncusudur. ofsayt osman, turist ömer, atını seven kovboy, ali baba, gönlübol arif en bilinen tiplemeleridir.

  gözleri dört defa lacivertti müjgan'ın...

  Allah rahmet eylesin...
  #835410 :)
 19. 19.
  yeşilçam ı sevdiren, daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlayan bir kaç kişiden biridir.
  #835442 :)
 20. 20.
  ilk filmi, '44 yapımı* Günahsızlar'dan; son filmi, '94 yapımı Yengeç Sepeti'ne değin Türk sinemasının 50 yılına damga vurmuş gerçek bir sanatçı.

  1925 yılında doğup 1995 yılında aramızdan ayrılmıştır. 70 yıllık ömrü süresince de bizlere hepsi birbirinden değerli 200'e yakın sinema ve televizyon yapımı bırakmıştır.
  #984102 :)
 21. 21.
  (bkz: serseriler kralı)
  #984105 :)
 22. 22.
  yeşilçam'ın anlamını vurgulayan birkaç gerçek sanatçıdan birisi; türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından birisi... özellikle siyah-beyaz bir sürü filmde rol almış, ayhan ışık ile oynadığı filmlerden önce oynadığı filmlerde, ''kötü karakter''i de başarı ile canlandırmıştır...
  kah turist ömer olmuş, kah mahallenin, yitik delikanlısı, sevdiği kız için duygusallığın dibinde yaşayan, sonunda kötü bitse de, sevdiği kız için yapabileceği herşeyi gerçekleştirebilen kişi... yine de en çok kendisine has replikleri le hatırlanmış, kalplerdeki ''ölümsüz'' yerini çoktan almıştır...
  #1193913 :)
 23. 23.
  türk sinemasının izlemeye doyamadığım siması..
  hani gülerken adamı ağlatan oyunculardan..
  ölümü de bir seneryo olsaydı dedirten..

  ve yine filmleri tadında turist ömer selamı ile uğurladığımız üstat.
  #1238998 :)
 24. 24.
  Kazandığı Ödülleri:
  8.Antalya Film Şenliği, 1971, En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü, Afacan Küçük Serseri
  31.Antalya Film Şenliği, 1994, En iyi Erkek Oyuncu ödülü, Yengeç Sepeti
  Gazeteciler Cemiyeti Türk Film Festivali, 1959, En iyi Erkek Oyuncu ödülü, Zümrüt
  1.istanbul Film Festivali, 1976, En iyi Erkek Oyuncu ödülü ,Ben Sana Mecburum
  #1329152 :)
 25. 25.
  bir filminde geçiyordu. nubar terziyan evsiz, barksız, görünümünde gizli hafiye karakterini oynuyordu. sadri alışık sokakta onu görüyor, içi acıyor ve elindeki yemeği ona veriyor, nubar terziyan da şöyle diyordu;

  - bu bana mı?
  - tabi sana ya bey baba! biz boşuna fukara olmadık! hadi eyvallah!

  "biz boşuna fukara olmadık" bu sahne benim için çok önemlidir aklımın bir köşesinde bu ses ara ara yankılanır, hatırlar dururum. "biz boşuna fukara olmadık" işte bu insanın bir cümle ile yüreğini cesurca beyan etmesi.
  #2069265 :)