bugün

içten bir şekilde söylüyorum iyi ki doğmuştur.
Kürk Mantolu Madonna, içimizde ki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf gibi nesillerdir okunan romanların yazarıdır ve bence bunlar Edebiyatla ilgilenen herkesin okuması gereken romanlardır. Öğrenmiş bulunuyorum ki bugün doğum günüymüş iyi ki doğmuş.
"Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!.. Niçin bunu anlamakta bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz? Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatlığıyla öteye geçiveriyoruz?" Diyebilmiş yazar.
Var mı daha ötesi?
Bende hiç tükenmez bir hayat vardı,
Kırlara yayılan ilkbahar gibi.
Kalbim hiç durmadan hızla çarpardı,
Göğsümün içinde ateş var gibi.

Bazı nur içinde, bazı sisteydim,
Bazı beni seven bir göğüsteydim,
Kâh el üstündeydim, kâh hapisteydim,
Her yere sokulan bir rüzgar gibi.

Aşkım iki günlük iptilâlardı,
Hayatım tükenmez maceralardı,
içimde binlerce istekler vardı,
Bir şair, yahut bir hükümdar gibi.

Hissedince sana vurulduğumu,
Anladım ne kadar yorulduğumu,
Sakinleştiğimi, durulduğumu
Denize dökülen bir pınar gibi.

Şimdi şiir bence senin yüzündür,
Şimdi benim tahtım senin dizindir,
Sevgilim, saadet ikimizindir,
Göklerden gelen bir yadigâr gibi.

Sözün şiirlerin mükemmelidir,
Senden başkasını seven delidir,
Yüzün çiçeklerin en güzelidir.
Gözlerin bilinmez bir diyar gibi.

Başını göğsüme sakla sevgilim,
Güzel saçlarında dolaşsın elim.
Bir gün ağlayalım, bir gün gülelim,
Sabahattin ali.
görsel

Şu üzen dizeleri karalayan beyefendidir. Unutulmuş şeyleri çok güzel hatırlatır.
Görmek istersen denizi,
Yukarıya çevir yüzü;
Deniz gibidir gökyüzü,
Aldırma gönül aldırma..
ilginçtir ama gençliğinde nihal atsız'ın dostuydu.
Edebiyat, uygarlık ve insanlık şehididir. Sabahattin Ali roman dizisini kütüphanemin en üst rafına okuyup okuyup sıraladım.
su adamin her cümlesi, aklimdan gecen ama kelimelere dokemedigim, dogru cumleyi kuramadigim sekilde karsimda. benmisim gibi, ben yasamisim gibi...
Bana göre duygu betimlemeleri eşsiz olan yazarlardan. Ayrı bir yeri vardır.
Başın öne eğilmesin aldırma gönül aldırma ağladığın duyulmasın aldırma gönül aldırma...
Korkuyorum.

görsel
henüz bir kitabını dahi doğru dürüst okumadığım yazar. ama bir ara okuyacağım. evet.
Kürk mantolu Madonna isimli kitabını çok hızlı bitirdiğim yazar. Sanki gereken önemi vermemişim gibi geliyor. Tekrar başlayacağım.

içimizdeki şeytanı ise ağır ağır okumuştum.
''Eğer buna yaşamak demek caizse, yaşadım...''

-Sabahattin Ali
görsel
sadece kürk mantolu madonna romanıyla bilinen; fakata en iyi romanının içimizdeki şeytan olduğunu düşündüğüm, faili meçhul bir cinayete kurban gitmiş önemli yazarımız.

bana kalırsa edebi zirvesini hikayeleriyle yapmıştır. özellikle kağnı kitabında bulunan hikayelerin tamamı dört dörtlüktür. kendisinin en büyük avantajı duru dili ve olağanüstü gözlem yeteneği. ömrünün büyük bir kısmını "öteki insan" olarak hapislerde geçirmesi de edebi hayatına büyük bir kaynaklık etmekte.

özellikle duvar adlı hikayesini okurken, sinop cezaevi'nin bahçesinde siz de onunla birlikte volta atıyor ve diğer mahkumun anlattığı hikayeyi bir cigara sararak dinliyorsunuz. hiç betimleme yapmadan gerçeklik olgusunu başarıyla yakalamakta.

çok erken yaşta göçüp gitti. geride bir yığın eser ve kitap dolu çantasını bıraktı.
http://www.nihal-atsiz.co...tanlar-h-nihal-atsiz.html
Kalbimize, aklımıza ve algımıza yeni odalar açan, her kitabıyla umudumuzu yeşertmiş bir kurgu sihirbazı... Kızının, babasının özgünlüğünden nasiplenememesi büyük talihsizliktir... Hayata veda edişi, bu ülkede vicdanlı olmanın gördüğü muamelenin yansımasıdır!
"Her gün odamda oturuyor, kitap okumaya çalışıyordum. Bir tek harfini bile fark etmeden sayfaları çeviriyor, bazen, dikkat etmeye azmederek baştan başlıyor, fakat birkaç satır sonra gene zihnimin başka yerlerde dolaştığını görüyordum."
kürk mantolu madonna gibi ölümsüz bir eserin yazarıdır. kendisini saygıyla anarım.
Overrated.

(bkz: sabahattin ali okuyan ecem hotoğlu okumasın)
Yine kürk mantolu madonnayı yeni okuyan bi yazarın hortlattığı başlık.
''Hayatta en güvendiğim insana karşı duyduğum bu kırgınlık, adeta bütün insanlara dağılmıştı. Çünkü o, benim için bütün insanlığın timsaliydi.''
yokluk içerisinde tekrar iş bulabilmek için sistemi kabullendiğini ispat etmesi gerekmiştir. gayret etmiş fakat başaramamıştır.
ölmüştür işte bu şerefsiz, faşist topraklarda...