bugün

nedense kürk mantolu madonna ile değil de kuyucaklı yusuf romanı ile beni etkileyen yazar.
bu adam çok önemli bir adam gerçekten. türkçe denen dilin tarihi yazılacaksa bu adamın da orada bahsi geçen 5-6 adamdan biri olması lazım. dili ve anlatımı şiir gibi.
Pek çok şiiri hepimizin bildiği, dilimizden düşmeyen şarkılara dönüşen yazar, şair.
Romanları, şiirleri, öyküleri ayrı güzeldir.mektuplari o kadar icten.
Populer kulture malzeme edilen kurk mantolu madonna haric kuyucakli yusuf, icimizdeki seytan da bir o kadar basarilidir.yine oykulerinin toplandigi degirmen kitabi da birbirinden guzel oykuler icerir.
Canim aliye ve ruhum filiz de ise once nisanlisi, sonra esi aliye ali' ye ve kizi filize hasretini, ozlemini gorursunuz.
iki gozum ayse adli kitabi vardir ki temin edilemez.
Okudugum bir yazida cok capkin oldugunu gorup sasirsam da mektuplarinda tam tersi bir imaj cizmistir hep.
Suikastte yitirdigimiz bir deger olarak tarihe gecmistir.
balondur.
Türkiye'nin en büyük yazarları arasında ilk üç sıradan birini hiç kimseye vermeyecek biridir. Sadece dünya edebiyatının çöktüğü şu günlerde, özellikle Türk Romanı okumayan bu nesle Kürk Mantolu Madonnası ile Türk Edebiyatını okutan ve daha ötesi sevdiren (bu çok önemlidir) bir adamdır.Üstelik bununla da kalmamış,onca dünya şaheseri eser arasında hemen hemen iki iki buçuk yıldır çok satanlar listesinden kat'a düşmemiştir.
Benim için Sabahattin Amca'ya gelince.Bilmem nedendir,adını veya her sözünü duyduğumda istemsizce gözlerim dolar. Sanki Sabahattin Ali, küçücük ömrüne sığdırdığı koskoca sanatında hep benden bahsetmişti. Bir insan bu kadar mı iç dünyayı iyi yansıtır? Tüm kitaplarını büyük bir zevkle okudum.O Ayrancı çocuk,Yusuf,Raif Efendi.. hep aklımda.
Ölmeseydi kim bilir daha neler yazacaktı.Nitekim,bir yerde Kürk Mantolu Madonna'yı askerlikte eli kırık halde tefrika olarak yayımladığını okumuştum. Öyle olsa harikulade bir olay,olmasa bile hangi olay Madonna'nın şaheserliğinin üzerine çıkabilir?
Yine Sabahattin Amca'nın Melankoli şiiri, bunalımda olup da bunu tanıyan herkese benden kibar bir armağan olarak gelsin.
ikimiz de aynı şehirdeyiz ve birbirimize varmamız için yarım saatten daha az bir zaman yeter. Buna rağmen o orada, ben buradayım. (içimizdeki şeytan)
insanlara dair nokta tespitleri olan, özellikle yalnızlık ve insanların kötü yanları üzerine derinleşmiş,

(bkz: kürk mantolu madonna)
(bkz: kuyucaklı yusuf)
(bkz: içimizdeki şeytan)
(bkz: sırça köşk)

gibi kitapların yazarıdır, genç yaşında türkiye'den kaçmak zorunda bırakılmış, deniz üstünde kaçarken aslında derin devletin adamı olan arkadaşınca öldürülmüştür. sağolsundur, çok şey kattı.
Sen aklıma gelince her şey gülümserdi
Ağaçlar şarkı söyler, rüzgar tatlı eserdi.
Kürk mantolu madonna kitabını da yazmasaymış, hakkında hiçbir fikrinizin olmayacağı yazardır.
Gerçi hala yoktur, bir o kitabını bilirsiniz, çakma enteller sizi.
zor günler geçirmiş kitaplarına yasaklar konmuş komünizmi destekleyen yazar görüşüne katılmasamda saygı duyduğum yazar edip akbayramın aldırma gönül şarkısının sözünü yazan yazar.
şiir sevmeyen bana çocuklar gibi adlı şiiriyle şamar atmıştır. değerli bir adamdır.
Anlaşılamamış, anlaşılmak istenmemiş ve anlaşılması engellenmiş, tek parti döneminin baskıcı politikalarına maruz kalmış büyük yazarımız. Yaşadığı dönem içinde dillendirilmesi zor konulardan bahsedecek kadar cesur bir yazardır ayrıca.

Ülkemizde birçok aydın ve düşünen insanın yaşadıkları kaderi kendisi de yaşamış, birçok senesini hapishanelerde geçirmiştir. Kendisi de tıpkı bir nazım hikmet, ahmet kaya, yılmaz güney gibi kaçmak zorunda bırakılmış ama bunu başaramadan kaçış yolunda devlet tarafından katledilmiştir. Ayrıca bu cumhuriyetin ilk fail-i meçhulü olarak kayıtlara geçmiştir.
sabahattin ali okuyan daha guzel asik olur, sever. daha guzel olmadi ama saglik olsun der, daha iyi analiz eder. sabahattin ali, turk toplumunun uluslararasi camiaya kazandiramadigi sayisiz degerlerin en onde gidenlerindendir. aldigim duyuma gore kurk mantolu madonna ingilizce cevireye girmis. belki bizim gec verdigimiz degeri yabancilar erken verir...

dip not: romanlarindan kelimeleri ayiklasaniz, o adam dediginiz oscar wilde ibnesinden ( gercek anlamda kullandim ibne kelimesini) daha fazla aforizma cikarirsiniz. yeter ki okuyun...

\
balıkesir'in altınoluk ilçesinde, amfitiyatronun yanında anısına dikilmiş olan bir anıtı bulunan gazeteci yazar. Benim Meskenim Dağlardır adlı eserinde kaz dağlarından bahsettiği söylenmektedir.
Ne yazsa okuyacağımız yazardır. Adamın dili kullanişı müthiştir.
(bkz: sabahattin ali)
(bkz: amerika yı yeniden keşfetmek)
Yanılmıyorsam Bulgaristan sınırımızda vurularak öldürülmüştür.
Adı Sabahattin arkadaş yazmış zaten.marko PAşa dergisi sebebiyle defalarca mahkum edilmiş,Zaman Zaman hapis yatmış,hayatının son günlerini sefalet içinde geçirmiş yazar.aldırma gönül de bu tutukluluk Zamanlarında yazılmış.muhalif olduğu için Bulgaristan sınırında sözüm ona anlaşmazlıktan öldürülmüş yazar.türkiyenin KESkin kalemlerinden.
kürk mantolu madonna'nın müthişkemmel yazarı.

kitabın ana karakterinin belli bir duruşa ve ağırlığa sahip olması ve okura "niye öyle yaptı" sorularını sordurması benim açımdan etkileyici olması için yeterdir.
Tüm kitaplarını hatmetmiş biri olarak şunu söylebilirim ki okuyun okutun.
"Şimdi şiir bence senin yüzündür, şimdi benim tahtım, senin dizindir"
yazdıkları ve yaşadıklarıyla beni benden alan yazardır.
bir gün bütün kitaplarını alıp okumak istediğim yazar.
Şu günlerde kitabını okuduğum yazardır.
Tam da sınırda kurşunluk adammış.
''Şimdi şiir bence senin yüzündür.''