125

sünni

1. 4 4
    Sünnet ehlinden olan kimse.Hz Muhammed'e bağlı olan kimse.
  2. 2 2
    (bkz: ehl-i sünnet)

--spoiler--
    Ehl-i Sünnet ( Sünnilik de denir), islam mezhepleri içindeki en geniş dini grubu oluşturur. islam dinindeki üç siyasî mezhepten biridir. Diğer siyasî mezhepler Şiilik ve Hariciliktir. Ehl-i Sünnet içerisinde de farklı fıkhî ve itikadî mezhepler bulunmaktadır.

Sünni mezhepler (fıkıh okulları) dört tanedir:

* Hanefi mezhebi
    * Şâfiî mezhebi
    * Maliki mezhebi
    * Hanbeli mezhebi

Bu dört Sünni fıkıh okulu dışında da fıkıh okulları olmasına karşın daha az sayıda izdeşe sahip olmuş ve diğer dört mezhep dışında daha az tanınmışlar ve zamanla yok olmuşlar ve izdeşleri tarafından kayıt altına alınmamışlardır.

Sünniler her müslümanın bu mezheplerden en az birini benimseyip uygulamalarını seçtikleri bu mezhebe göre yapmaları gerektiğine inanır ve mezheplerin birleştirilmesi (Telfik-i Mezahib) denilen şeyi uygun (caiz) görmezler.
    --spoiler--
  3. 2 2
    hakkında sadece 4* adet entry girilmiş olan mezhep.
  4. 3 1
    islamdan farklı bir din değildir.

--spoiler--
    ''Allah katında din islâmdır.''Al-i imran:19).
    --spoiler--
  5. 1 -1
    sözlüğün "ü" harfine gösterdiği ilgi(!) bir yana, özellikle "u" harfiyle yazılan kelime.
    hatta tv tartışmalarında da duyuyoruz, "bunlar sunni tartışmalar" vs. şeklinde...

s'ü'nnilere hakaretlerini "dilim sürçtü" şeklinde geçiştiren zevat da özel sohbetlerinde "bak ne güzel geçirdim" diyordur.

sırattan geçerken de hatırlarsınız sürçen yerlerinizi... nereye sürçtüğünüzü unutmayın ki yüzünüz kızarmasın.
  6. 6 2
    feodalizmin getirdiği bir güzelliktir. islamda şii, sünni, mezhep gibi kavramlar yoktur. islamda, kimin islama nasıl baktığı önemli değil, insanın kurana nasıl baktığı önemlidir. islamı, peygamberi hatta tanrıyı bile sahiplenen bir kaç grubun kendilerince çıkardıkları ve mezheplerin kaynağı olan ümmetçilikten gelen, tamamen siyasi olgulardır.
    diğer dinlerde de vardır ama ortadoğu hatta asya ve hatta afrika kıtalarında bir çok ülkedeki bir çok insanın evrimini tamamlamamış olduğundan mütevellit emperyalist ülkelerin parçala yönet taktiğini gerçekleştirebilmesi için bahşedilmiş bir numaralı malzemedir.
  7. 5 1
    türkiye'deki sürümü biz farkında olmasak dahi alevilikten, özellikle hacı bektaş ı veli'den, bir hayli etkilenmiştir.
  8. 2 1
    islamın bizzat kendisine inanan...çöle inen sonsuz nurun(a.s) takipçisi...
  9. 15 3
    aleviler için sayfalarca yazılmış, çizilmiş, hakaret edinilmiş.
    sünni diye bir aratıp baktığımda başlıkta sadece 8 enrty girilmiş, 5 senede.

aralarında müslümanlığı doğru yorumlayanlar gerçekten iyi insanlardır.
    giderler namazını kılarlar, oruçlarını tutarlar.
    kendi hallerinde takılanları varya onlar 10 numara insandırlar.
    ben kendimi rahat hissederim o insanların yanında.

gel gelelim yezit diye tabir ettiğimiz yobazları vardır.
    bunlar insanlık düşmanıdır.
    afedersiniz din için g.tünü bile verebilirler.
    (bkz: müslüm gündüz fadime şahin)
    bir örnekte burda:http://www.hurriyet.com.t...ndem/18230468.asp?gid=381
    artık kuranın neresinde yazıyorsa, bunlar din için insan katlederler.
    kendilerini üstün ırk olarak görürler.
    üniversite şahit oldum. arkadaşım bu anlattığım yezit türündendi.
    cuma namazını kıldı.
    üstüne evinde kız arkadaşıyla zina yaptı.
    akşamda bize banlandıra banlandıra anlattı.
    adamlar üstün ırklar aga.
    öteki tarafta affolacakmış.
    her insanı severiz ama bu yezitleri asla!
  10. 4 -2
    türkçe kuran ı sevmez.
  11. 7 -3
    yüzde 80i oylarını akpye verir.
  12. 10 0
    esas müslüman olduklarını savunan kesim. en faşizan müslümanlardır.
  13. 2 0
    http://galeri.uludagsozlu...5%9f-katliam%c4%b1-91825/
  14. 5 -1
    bunların ''bir kısmı'' kendilerini gerçek müslüman ilan edip alevilere dandik müslüman muamelesi yapar.
    dindar olanları çok tehlikelidir, çabuk gaza gelirler bu nedenle çoğu katliamın altından bunlar çıkar.

aralarında gerçekten araştıran, yanlış ve doğruyu bilen okuyan insanlarda vardır.
    onlar zaten kendilerini bilirler, toplum içinde kendilerini belli ederler.
  15. 6 2
    mezhebimdir, eğer dahil olduğum bu hayvansal kabile ile ilgili tek kelam edeceksem oda ortalığın amına koyduktan sonra "ne var, ne oldu?" dememizdir.

öyle böyle öküz oğlu öküz değiliz yani.
  16. 4 -2
    mazrufa değil zarfa bakan kitledir. bunlara göre zarf tamamsa her şey tamadır. şekil özden önde gelir. yaşar nuri öztürk hocayı hiç sevmezler. adam alevi mi değil. dobra. alevi, sunni diye bakmadan herkese doğru bildiklerini tek tek saydırıyor. herkesin doğrusu kendine ama sunniler adama cevap veremedikçe başlıyorlar dedikoduya. dedikoduyu şıllıklar yapar.
  17. 4 -2
    allah tan korkarlar ama yalandan korkmazlar. ne iş?
  18. 9 -7
    islamın en iğrenç mezhebi. dünyanın kendileri için yaratıldığını düşünürler.
  19. 4 -4
    bunlara göre allah yalanı sever.
  20. 2 -2
    her alevi yanlış, her sünni de doğru değildir.
  21. 2 0
    ne iğrenç mezhebi ben sünniyim.dünyanın bizim için yaratıldığını felan düşünmüyorum.bırakın artık birkaç kişi için genelleme yapmayı gözünüzü seveyim.bizlerde yani benim anamdan babamdan öğrendiğime göre yalan kötü birşey yalan söylemem.
  22. 1 1
    1.5 milyarlık müslümanların yüzde 83 ne kapsar.
  23. 3 -1
    yezid denilir ... ittir yavrum ittir.
  24. 10 -4
    din için katliama meraklıdırlar.
    yaparlar.
    insana can demezler.

(bkz: kerbela)
    (bkz: 2 temmuz 1993 sivas katliamı) 8 yaşındaydım. ordaydım.
    (bkz: çorum katliamı)
    (bkz: maraş katliamı)
    (bkz: gazi olayları)

bunları yapan sünni müslümanlardır. işin amerika, pkk, vs vs onlarla alakası yoktur. en azından sivasta cumadan çıkan sakallıları gözümle gördüm.
    ''dinsizlere cehennemi yaşatacağız bu allahın emridir'' naralarını kendi kulağımla duydum.
    size insan yak diyen dinin hangi dinse o artık gelmişini geçmişini sikeyim ben.
    siz müslümansanız ben müslüman değilim.
  25. 2 2
    en bencil mezheptir bütün iyilikleri cennete gitmek için yaparlar ayrıca çok cimrilerdir.