söğüt ağacı

 1. 1.
  sulak topraklarda yetişen, gölgesi yaz aylarında çok serin bir sığınak olan ağaç.
  dallarının ortasında yumuşak bir kısım bulnur bu kısım boşaltılarak düdük yapılır.
  #1178106 :)
 2. 2.
  Ortalama 3500 yıldır bilinen tedavi edici özelliği olan ağaçtır.
  Yaprak ve kabuklarından tabii olarak üretilen bitkisel ilaçlar eski çağlarda da ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılıyordu.
  Hipokrat, salisilik asidin farkında olan ilk hekimlerden biriydi. Bazı rahatsızlıkların tedavisi için reçetesine; söğüt ağacı kabuğundan sağlanan suyu ilaç olarak yazmıştır. Suda bulunan ve ağrıyı hafifleten madde bugün bildiğimiz tanımıyla salisilik asittir.
  Kimyager Felix Hoffmann'ın 1897'de saf asetilsalisilik asit (ASA) üretmesiyle ortaya çıkan ilaca ASPiRiN denmiştir. ASA, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan Aspirinin etken maddesidir. Kaynağı ise dünyanın her yerinde yetişen söğüt ağacıdır.
  #4366933 :)
 3. 3.
  bünyesinde ağrılara iyi gelen,salisilik asit bulunmaktadır. yapılan araştırmalar, söğüt ağacının altında, gölgesinde oturmanın dahi(yapraklardan gelen koku, mikro damlacıkları hissedebilecek uzaklıkta olmak kaydıyla) baş ağrılarına iyi geldiğini kanıtlamıştır.
  #8715829 :)
 4. 4.
  majid majidi filmi için: (bkz: beed-e majnoon)
  #10081304 :)
 5. 5.
  müslüman türk'ün en saf sembolü. islam'dan önceki türk'ün bozkurt'uyla, imparatorluk çağının çınar sembolü arasında, müslüman türk saflığını ve duruluğunu temsil eder.

  bu sembolün en canlı olduğu dönem, osmanlı devletinin kuruluş dönemidir. söğüt kasabasında temelleri atılan osmanlı devleti, imparatorluk haline geldikten sonra saflığı terkedip uzun yaşamayı şiar edinir ve söğütü unutup kendini çınar'la temsil eder.
  #11533171 :)
 6. 6.
  yapraklarından aspirin'in temel hammaddesi olan asetil salisilik asit elde edilen ağaçtır. yazın gölgesi de pek hoştur.
  #11533195 :)
 7. 7.
  sekizinci nesil bir yazar arkadaşımızdır.
  (bkz: schistosoma).
  #11885866 :)