bugün

osmanlının yüzyıllardır bu sevdası yüzünden tokatlayıp durdugu,ama günümüzde de hala vazgecmemis salak rusya hedesi.
1699 karlofça anlaşmasından sonra osmanlılar yıkılana kadar devam eden sürede,rusya'yla girdiğimiz tüm savaşlarda rusların amacı olan şeydir.tarih kitaplarında her savaş öncesi aynı maddeyi okuya okuya insana "ya kardeşim ne inatmış be" dedirten nedendir aynı zamanda.
eminim her rus denizcisi akdenize çıkınca içten içe bi haz duyuyordur.
-ohh be çıktık ulan sonunda..geri dönücez ama olsun lan...

(bkz: türkçe düşünen ruslar)
Bu olaya panslavizm olarak ogretilir ama bu olay sadece rusları kapsamaz butun slav ırkını kapsar.panslavizm 1. Petro zamanında baslamıs ' 2.Katerina zamanında gelişmiştir.Bu düşünce ile Rus Devleti 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması ile Karadeniz sahillerine ulaşmıştır.
yamulmuyorsam ilk olarak deli* petro ile ortaya atılmış, rus çarlığını güçlü bir avrupa devleti haline getirmeyi amaçlayan politika.
ilk olarak avrupa'nın kuzeyinde moskova ve novgorod civarında takılan rusların güneye doğru inmelerine sebep olan hadise.çar I.Petro zamanında rusların milli davası haline gelen bu amaç sayesinde ruslar ilk olarak karadenizin kuzeyindeki steplerde türklerle karşılamışlardır.burada bulunan altınordu artığı hanlıklar ve beylikler ile çatışmışlar ve bunları mağlup ederek 17. yy 'ın sonlarında Osmanlı nüfuzu altında olan kırım hanlığı'nın sınırlarına dayanarak,osmanlı ile sınır komşusu olmuşlardır.fakat ruslar,amaç olarak akdenize inip,sömürge yollarını ele geçirmeyi kendilerine hedef belirledikleri için bundan sonra da osmanlı ile didişmeye başlamışlardır ve kanımca ikiyüzyıl boyunca yanlış cephede savaşmışlardır.çünkü,coğrafi keşiflerle birlikte akdenizin ve dolayısıyla bu bölgedeki ticaret yollarının da bir önemi kalmamıştı dolayısıyla ruslar'ın da sıcak denizlere inme hülyası aslında ortadan kalkmış oluyordu.

edit:eski hocalarımdan birinin rusların bu emeliyle ilgili bir sözü vardı:
ruslar, üç rejim değiştirdiler,* sıcak denizlere inme politilarını değiştirmediler.
tarih boyunca inmeye calismasi ve inememesi döngüsü icinde gelismis politikadir. lanet getirtmistir.
(bkz: rusya nın dünyaya kazandırdıkları)
bende ruslar soğuk sulardan sıcak denizlere inme hayaliyle ya$ar fikrini doğmasına sebep olmuş, okul hayatım boyunca beynime kazınan cümle.
(bkz: almanya yenilince biz de yenilmiş sayıldık)
(bkz: tarih dersi klişeleri)
ileride Cumhurbaşkanı olursam ruslara jest olarak"Türklerin soğuk denizlere çıkıp serinleme politikası" nı benimsememe neden olucak olan rus ideası.
bizim türk erkeklerinin akdeniz ve ege sahillerindeki rus hatunlara yaptığı muameleden sonra vazgeçtiklerini varsaydığım bir politika.
(bkz: rte nin cumhurbaşkanı olma politikası)*
antalya' ya gelen rus hatunların gerçekleştirdiği, küresel ısınmaya katkı yapan olay.
panislavizim politikası en son 2.dünya savaşında adından söz ettirmiş, Stalin boğazlar üzerindeki emellerini açık bir dille ortaya dökmüştür.
(bkz: ruslar bu senede antalyaya akın etti)**
ortaokula gecerken gercekten o denizlerin sıcak olabileceğine inanıyordum ne anlama geliodu ki sıcak denizde insan napar falan die düşünürdüm..sonradan tabi kendinize geldiğinizde neyin ne oldugunu anladığımda gercekten sıcak olduğunu ve rusların inme olayında da başarılı oldugunu gördüm,gözlerimle..
türklerin sıcak ruslara çıkma politikasından iyi değildir.
biktiran,biktirmi$ olan tarih hadisesi.bunlardan iki tane vardir.digeri ise yunanistanin megali ideasidir. (bkz: eeeh eytere bea)
sıcak denizlerden kasıt, denizin ısısı değildir. deniz ticaretinin canlılığıdır.
(bkz: soğuk deniz yoktur az votka vardır)
-siz sıcak denizlere mi inmek istiyorsunuz
-evet
-biz size bir bardak soğuk su verelim.
yaz aylarında daha sık görülür.
küresel ısınmayla beraber yalan olan politikadır.
bu i.neler önceden hanedanın içine fıstık gibi hatunlar sokup, padişahların akıllarını başlarından almak kaydıyla koskoca imparatorlukların anasını ağlattılar.

yetmedi; özel eğitim verdikleri makina mühendisi, doktor, öğretmen gibi hatunları pilot bölge olarak seçtikleri trabzona yollayıp türk aile birliğinin içine ettiler.

bu tip entrikalarla başarıya ulaşamayacaklarını görünce taktik değiştirip türk halkının en hassas olduğu konulardan birine, futbola el atıp türk futbolcuları birer birer transfer edip gelişmekte olan türk futbolunu baltalamaya çalışıyorlar.

hepsinin altında yatan kirli emelleri ise belli: sıcak denizlere inme politikası...

sizi avuna kodum adamları g.tünüz dondu demi kutuplarda. hele bi türkiye gruplardan çıkamasın karadeniz'i toptan marmaya boşaltırız haberiniz ola. puşt herifler.