bugün

Kendini küçük düşürmekten zevk alan kişiler
istavroz çıkarmak
Çiçekten bozma yüz
Generaller ve redingotlar.
mutlaka bilmem kaçıncı dereceden memur ve subay kişileri bulunur. olmazsa olmaz.
Bir de sürekli tam isimleriyle hitap ederler ya da her hitapta farklı isimleri kullanırlar. öyle değil mi Rodion Romanoviç Raskolnikov?
aylık 3 rubleye ücra bir oda tuttum, hava soğuk, kanlı balgam atıyorum, çocuklarım orospuluk yapıyor.
açlık , soğuk sefalet buna rağmen aşırı dram fazlasıyla içki yetmezmiş gibi giyecek donu yok ama alayına cinsellik nataşalar olgalar...

bu kadarı zaten rus ve edebiyatını özetliyor.
Ya çeviri hatası olarak ya da edebiyatın kendisinde ani tepkilere çok yer verilmesi. Her şey gayet normalken karakter haykırmaya başlıyor veya sinirden titriyor, terliyor falan.
Neden bu kadar gerginsiniz dubrrişkolar? Sakin olun, her şey yoluna girecek.
Sert bir karakter. Ama içten içe ponçiktir. ilk başta çok asabi gösterilir sonrasında ise çok tontiş olur yahut sert ve asabi olması için geçerli bir sebebi vardır.
Üçüncü dereceden memur alkol yüzünden görevden atılır, son 3 ruble ile oda kiralar ve 5 kapik ile içki içip laf ebeliği yapar.
(bkz: raskolnikov)
suçluluk duygusu.
Hava soğuktu.
Tabi soğuk olacak aq,rusyadasın rusya!!
Yine dellendim bak.
Lahana kokusu.
Soğuk hava, fakirlik, kocalarını aldatan kadınlar, metresler, fakirlerin hor görülmesi, zengin yaşlı erkeklerin çocuk yaşta kızlara aşık olması.

Gerçekleri küt küt suratına vuran, çaresiz hissettirmeyi başaran sonlar.
aklıma knut hamsun'un açlıktan kumaş kemiren karakteri geldi. neden norveçli adamı Rus edebiyatıyla ilişkilendirdin dersen bende yarattığı o fakirlik, pansiyon soğuk hava palto... hepsi Rus edebiyatında da var çünkü.