bugün

özgür roma halkı.
Hukuku ilk kez kamu hukuku ve özel hukuk diye ikiye ayıranlardır.
ilk çağ-orta çağ halkı. sömürgeci ve değişken toplum.
spartacus gibi sosyalist direnişçinin doğmasına sebebiyet veren imparatorluktur.en ünlü yöneticisi sezardır.demokratik bir anayasa olmasına rahmen toplum bölümlere ayrılmıştır.sömürgecilik geçim kaynaklarındandır.fet edilen ülkedeki kadınlar sex işçisi, erkekelr gladyatör yapılırdı.
şimdinin otoyollarının benzerlerini olusturmus, imparatorlugun bır ucundan bır ucuna ulasım agı kurmus medenıyettir.
Dünya medeniyetine önemli katkı yapmıs bir medeniyettir. Ayrıca hukuk birinci sınıfta oflayıp puflamanıza neden olabilir.
Tıp alanında sanıldığının aksine gelişememiştir roma imparatorluğu, hatta o dönemin hijyen konusunda en geri ırkı olduğu da bilinir romalıların. Askeriye, mülkiye gibi konularda ise çağının çok daha ötesindeymiş adamlar. Saygı duyulası.
Krallık (MÖ 753-MÖ
509) Cumhuriyet (MÖ 509-MÖ
27) ve imparatorluk (MÖ 27-MS
395) gibi evrelerden geçmişlerdir.
eski olanları kadınlara taparmış.

'kadınlar insan dünyaya getiriyor, demek ki kadınlar tanrı ' diyerekten aristo mantığının anasını laciverte boyamış insan topluluğu.
(#31441107)

Farsların kürtlere,kürtlerin de türklere Romalı dediğini öğrendiğimiz başlık olmuştur.
Farslar kürtlere romalı değil kürt der,türklere de kimse romalı demez kaynaklarda oğuz,türkmen,tatar şeklinde isimleri geçer,yunanlar kendine romalı demese de herkes onlara romalı der ve italyanlar kendine romalı dese de kimse onlara romalı demez.

Edit:ilgili entry için (#31441107)
--spoiler--
farslılar kürtlere romalı değil kürt der.
--spoiler--

burdan sonrasına geçemedim ben yanık kokusundan.

romalılar ile kürtleri bağdaşlaştırmak yetenek isteyen serbest çağrışımlara ihtiyaç duyar.
(#37223485)farslı yazmadım yalnız fars yazdım.
ctrl c, ctrl v yaptım yaptım. nasıl yanlış geçirebilirim?
Günümüzde bilinenin aksine torunlarının yunanlar olmadığı kavimdir/millettir/halktır

Yunanlar da tıpkı tarihte türkler,ruslar,bulgarlar,sırplar,almanlar gibi roma mirasına sahip çıkmaya çalışmıştır

Neyse gerçek torunları sardin,italyan,portekiz,ispanyol,katalon,fransız ve korksikalılardır.
bir imparatorluğu kurmak ve sürdürmek genellikle büyük nüfusların katledilmesini ve geriye kalanların da zalimce bastırılmasını gerektirir. imparatorlukların standart uygulamaları arasında savaşlar, köle alma, zorunlu sürgün ve soykırım vardı. romalılar ms 83'te iskoçya'yı işgal ettiğinde , kaledonya kabile konfederasyonunun çok ciddi direnişiyle karşılaştılar ve buna tüm ülkeyi yakıp yıkarak cevap verdiler. romalıların barış girişimlerine karşı kaledonya şefi calgacus, romalıları "dünyanın kabadayıları" diye adlandırarak ve "yağmalamak, kesip biçmek ve çalmak için kurdukları şeye imparatorluk diyerek yalan söylüyorlar, sonra ortalığı harabeye çevirip bunun adına da barış diyorlar" diyerek cevap vermişti.

hayvanlardan tanrılara: sapiens

yuval noah harari

Bazı evropa sever gencoların aksine anadolu yaşayıp türkçe konuşan herkesin bu halk ile tek ilişkisi atasının bir dönem bir romalının kafasını kazığa geçirmesidir aynısı zazalar,tatarlar,farslar vs. Için de geçerli.
kartacalı komutan hannibal barca'yı iyi tanırlar *
Türklerden önce anadolu’da at koşturan toplum.
imparator neron’un askerleriyiz!
atalarımızdır. saygılar sunarız.
Roma tarihine ilgi duyoyorsanız başlanıç için bu kitabı kesinlikle öneririm okuması çok zevkli harika bir kitap.
görsel
Ataları hititler, yada yunanlılar değildir.
Ne hitit ne de yunan olan halk tarafından kurulmamış devlettir

insan araştırma özürlü olmayıversin italik halklar diye yazıp aratmayan yaratıklar var şu dünyada.
güncel Önemli Başlıklar