roboski katliamı

entry 371 galeri 14 video 8 ses 1 iyilertrends
 1. 1.
  ister (bkz: 29 aralık 2011 uludere de köylülerin bombalanması) diyin, ister (bkz: 29 aralık 2011 kaçakçı pkklı grubun imhası) diyin 30 civarı insanın öldürüldüğü ve türk silahlı kuvvetlerinin belki bilerek, belki de yanlış istihbarat sonucu türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına yaptığı katliamdır.
  benim fikrime gelirsek oradaki insanların pkklı olmadıkları gün gibi ortada. pkk son zamanlarda verdiği kayıplardan sonra o kadar kalabalık bir grubu göz göre göre göndermez o saatte sınıra. belki sempatizandır bilemezsin ama fransa'da soykırım yok diyenlere verilen cezayı eleştiriyorsan, bağımsız kürdistan isteyen herkesin öldürülmesini de eleştirmelisin. bazı kaynaklar amerika'nın verdiği istihbarat sonucu olan bir olay diyor, bazı kaynaklarda ise gülyazı alay komutanlığının "vurmayın onları onlar pkk’li değil kaçakçıdırılar." diye uyarmasına rağmen uçakların bölgeyi bombaladığı haberi veriliyor. şimdi bütün siyasi düşüncelerinizden ve milliyetçi kafalarınızdan kurtularak kendinize şunu sorun: "aç kalmamak için, ailesine bakabilmek için, gecenin bir yarısı o soğukta mazot kaçıran o insanlar (ki çoğu lise öğrencisi deniyor) ölmeyi haketti mi?"
  #14090501 :)
 2. 2.
  hayatını kaybedenlerin büyük bir kısmının da 18 yaşından küçük olduğu katliamdır. ayrıca devlet bahçeli ölen kişilerin "fırsat düşkünü ganiment avcıları" olduğunu belirtmiştir. sonra da bu adam fransa'da ermeni soykırımını reddetti diye tüm mallar "sonunda dürüst bir politikacı" diye konuşurlar. lan ben bu milleti valla anlamıyorum. nasıl bu kadar vicdansız ve unutkansınız siz ya?
  #15133119 :)
 3. 3.
  mezopotamya eşeklerinin uydurmuş olduğu sözde katliam.

  kaynaklarda böyle bir katliam geçmez, zira böyle bir yer yoktur.
  #15133208 :)
 4. 4.
  isme bakarsak polonyada gerçekleşmiş olabilecek katliam.
  #15133266 :)
 5. 5.
  sırf adının kürtçeleştirildiği için yok sayılmak istenen katliamdır. O bombalar "yanlışlıkla" Muğla'ya, Manisa'ya düşmüş olsaydı ismi sırf Türkçe diye daha mı çok ses çıkarılacaktı? Orada ölenler devletin "göz yumduğu" kaçakçılardır.
  #15159589 :)
 6. 6.
  çocuklarımızı öldürdüler ve bundan büyük zülmü tanımlayamıyorum. hafzalam izin vermiyor buna. ancak ağıt yakabiliyoruz. mevlana'nın ağıtı gibi;

  padişah bu acıyı duysaydı;
  göz gece demez gündüz demez ağlardı,
  gökler yıldızlara, güneşle, ayla
  gece demez gündüz demez ağlardı.
  padişah bakardı ününe,
  tacına, tahtına, tolgasına, kemerine,
  gece demez gündüz demez ağlardı.

  Zaloğlu bu zülmü görseydi,
  ecel bu çığlığı duysaydı,
  cellâdın yüreği olsaydı;
  Zaloğlu savaşa, yiğitliğe ağlardı,
  ecel bakardı kendine ağlardı,
  cellât, yüreği taş olsa, ağlardı.
  #15780844 :)
 7. 7.
  konu çoğu daha çocuk 34 masum insanın savaş uçaklarıyla katledilmesi... hükümetin anlı şanlı bakanları ve apoletleri büyük beyni küçük generaller, haberciler "ama onlar kaçakçıydı, yargılanacaklardı zaten" demeye getirdiler.yaramıza bir de aşağılanmayı eklemek istediler zahir.
  (bkz: yaraya aşağılanmayı eklemek)
  #15780894 :)
 8. 8.
  katliamdır. vahşettir. insanlık tarihinde kapkara harflerle yazılmış bir utanç vesilesidir.

  hatırlanacaklar.

  katlettikleri çocuklarımızı suçlayanları, onlar kaçakçıydı diyenleri hatırlayacağız.
  en büyük erdemleri padişahlara keşmerlik edenleri hatırlayacağız.

  tıpkı "çırak" sevicilerin dillerine pelesenk ettikleri "ama asıl suçlu başkalarıdır" temalı cümlerlerini hatırlayacağımız gibi...
  #15780948 :)
 9. 9.
  vahşileşen insanların neler yapabileceklerinin kanıtıdır. bu vesileyle hatırladım:

  albert camus demişti; "insanların geleceğe kapalı yaşamaları ilk kez bugün olmuyor elbet. Ama, insanlar eskiden konuşarak bağrışarak bu duvarı aşarlardı. Kendilerine umut veren başka değerleri yardıma çağırırlardı. Bugün kimse konuşmuyor (eski söylediklerini yineleyenlerden başka), çünkü, dünyayı sürükleyen kör ve sağır güçler, öğütleri, haber vermeleri, yalvarıp yakarmaları dinleyeceğe benzemiyor. Şu son yıllarda gördüklerimiz bizde bir şeyi kırdı. Bu şey, insanın güvenidir; o güven ki, insanlığın dilini konuştuk mu bir başkasından insanca karşılık göreceğimize inandırırdı bizi. Gözlerimizin önünde yalan söylediler, insanı küçülttüler, öldürdüler, sürdüler, işkencelere soktular. Ve hiç bir kez, bunu yapanlar, yaptıklarının kötü olduğuna inandırılamadı. Çünkü, kendilerine güveniyorlardı. Çünkü, soyut bir kafa, yani bir ideolojinin adamı başka bir şeye inandırılamaz."
  #15780975 :)
 10. 10.
  PKK nın yeni mücadele yönteminin işbirlikliçileri tarafından hayata geçirilmesini hızlandırma senaryosunun adıdır Roboski yada Uludere katliyamı.Neden özür dilemediler çünkü emir öyle almışlardı asla da dilemezler.Dünya kamuoyu ''bakın işte katliam yapıyorlar' diyecek PKK ona malzeme lazım şimdi oda hergün kaçmadan saldırıyor kim verdi onlara bu desteği bu silahları?
  #17006807 :)
 11. 11.
  tarihe, 30 kaçakçının infazı diye geçecek olan, sınır tecavüzü karşısında etkiye tepkidir.

  etkiye tepki anladın mı?
  #17006819 :)
 12. 12.
  memleketin her yerinde sanki kullanilan malzeme bakkalda satiliyormuscasina cogalan bombalama ve terör eylemlerinde kullanilan cephanenin katir sirtinda pkklilarca huduttan sokuldugunu bilen lakin isine bunu söylemek gelmeyen götverenin katliam yaftasi yapistirdigi hadise. Maksat belki azalan milli müdafaayi tamamen sabote etmek. Peki pezevenk evladi devlete roboski (roboskini sikeyim lan ne roboskisi uludere) olayinda hesap ver diyorsun da ayni iradeyi tuncelide bomba patlatip sivil de öldüren kahpe kasiginda yatmislara sizin yarattiginiz güvenlik meselesi yüzünüzden uluderede insanlar öldü diye hesap sormaya niye yeltenmiyorsun. e haklisin ben de orospu evladiyim onlar gibi demek orospu evladi da olsa bir nebze gücüne gidiyor haliyle.
  #17006892 :)
 13. 13.
  ''katliam sonrası yapılan 'araştıracağız.' açıklamaları ne alemde?'' diye merak ettiğim katliamdır.

  bugün hiçbir devlet yetkilisi olayla ilgili bir adım atmıyorsa şunu açıkça belirtebiliriz ki katliamcılar akp'lilerin ta kendileridir. ha öyle değilse ispatlasınlar efendim, aylardır bir açıklama bekliyoruz.

  ayrıca;

  ihd'nin ocak aylarında yapmış olduğu 'Şırnak ili Uludere (Qıleban) ilçesi Gülyazı (Bujeh) ve Ortasu (Roboski) Köylülerinin Katledilmesi ile ilgili Araştırma-inceleme Raporu'nda yer alan 'aydınlatılması gereken noktalar' da madde madde gündeme gelmelidir.

  AYDINLATILMASI GEREKEN NOKTALAR:

  1. Olay sonrası Karakol ve gözetleme kuleleri yakın olduğu ve haber verilmesine rağmen ve yakın bir mesafede olmasına rağmen ve özellikle korucuların ve diğer kişilerin olaydan hemen sonra askeri birimlere haber verdiği kesin olduğu dikkate alındığında neden olay yerine hiçbir görevli, yetkili gitmemiştir.

  2. Olay sonrasında Şırnak ve diğer yerlerden gelen ambulanslar ile sağlık görevlilerine neden izin verilmemiştir.

  3. Ağır yaralı bazı kişilerin tıbbi müdahalesizlikten ve soğuktan öldükleri iddiası karşısında ilgililerin olay yerine gitmeyişinin ve bu ölümlerin sebebi tek tek ve ayrıntılı olarak ortaya çıkarılmalıdır.

  4. Köylülerin uzun yıllardır bu işi yaptığı dikkate alındığında geçmişte yaşanmış benzer olaylar olup olmadığı yönünde özel bir araştırma yapılmalıdır. Bu olayların meydana gelmesinde köyün bağlı olduğu karakolun bir kastı veya ihmali olup olmadığı araştırılmalıdır.

  5. Köyde bulunan korucular ve muhtara daha önce operasyon yapılacağında “kaçağa gitmeme” hususunun bildirildiği, bu olayda askerlerin gündüzün kaçağa gidenleri gördüğü halde bu hususun bildirilmediği yönündeki iddialar araştırılıp aydınlatılmalıdır.

  6. Kaçakçı toptancı ve dağıtıcılarına mal veren kaçakçıların kulağına giden “bu son kaçak olacak” yönündeki iddialar ve bilgilerden amaçlananın ne olduğu, bu bombalamanın yapılacağının önceden bilinip bilinmediği hususu araştırılmalıdır.

  7. insansız hava araçlarının (Heron) çektiği görüntülerden yükün şekli nedeni ile yükün mahiyeti hakkında bilgi verebildikleri ve silah olup olmadığını tespit ettikleri iddiası nedeni ile bu olayda Heron görüntülerinin bu grubun yükü ve silah durumu hakkında bilgi verip vermediği ve bu grubun sivil olduğu yönünde bir rapor verip vermediği araştırılıp aydınlatılmalıdır.

  8. Olayda kullanılan mühimmat ve patlayıcıların miktar, hedef ve amacının ne olduğu ve ne kadar süre bombaladığı, iddia edildiği gibi öncesinde bir aydınlatma fişeği ve karadan top atışının yapılıp yapılmadığı hususlarının, uçaklar tarafından kullanılan bombaların niteliğinin tespit edilmesi gerekir.

  9. Olay sonrası, saldırıyı düzenleyen uçaklarla hava komuta merkezi arasındaki telsiz görüşmeleri, köy korucuları, köy muhtarı ile karakol arasında veya 3. kişiler arasında yapılan telefon ve telsiz görüşmelerinin kayıtları/görüşme nokta ve mesafelerinin aydınlatılması gerekmektedir.

  10. Olay sonrası köyden giden grupların yolda askerlerle karşılaştığı ve köylüler gittikten sonra yoldan ayrıldıkları/çekildikleri yönündeki bilgiler araştırılmalıdır.

  11. Genel Kurmay’ın basın açıklamasına göre iHA’lara ilk görüntü 18:39 ‘da rastlanılmış, bombardıman 21:37 ‘de yapılmıştır. Aradan geçen 3 saat zarfında yerel unsurlardan herhangi bir istihbarı bilgiler teyit ettirilmiş/ek bilgi alınmış mıdır? Alınmamış ise neden gerek duyulmamıştır.

  12. Resmi makamların “örgüt üyesi zannedilip vuruldular” şeklindeki açıklamaları dikkate alındığında “Velev ki sözü edilen grup “örgüt üyelerinden müteşekkil bir grup” olsa herhangi bir uyarı yapılmadan bu şekilde savaş uçakları ile tahrip gücü yüksek bombalar ile yargısız bir şekilde infaz edilmelerini meşru ve haklı bir gerekçe olabilir mi?

  13. Bazı cenazelerin yanmış ve kömürleşmiş olması karşısında bombardımanda kullanılan silahlar arasında kimyasal bileşik kullanılmış mıdır?

  14. Şimdiye kadar olayın meydana geldiği bölgede hava veya kara operasyonu yapılmış mıdır? Yapılmış ise hangi tarihlerde yapıldığı ve sonucu ne olduğunun açıklanması gerekmektedir.

  15. Katliamın yaşandığı gecenin sabahında köylüler kendi imkânları ile cenazeleri çıkardıkları esnada havada dolaşan helikopterin uçuş amcanın ne olduğu ve hangi gerekçeler ile yardım için inmediği aydınlatılmalıdır.

  16. Yerel askeri ve sivil yetkililerin yaşamını yitirenlerin ailelerini arayarak cenazeleri ayrı ayrı gömmeleri konusunda telkinde bulunup bulunmadığının aydınlatılması gerekir.

  17. Yerel yetkililer ile Hükümet yetkilileri olayı bilmelerine rağmen ilk gün niçin kamuoyuna aydınlatıcı açıklamalar yapmamışlardır.

  http://www.ihd.org.tr/ind...-baslamalar&Itemid=80
  #17258871 :)
 14. 14.
  göç eden çakal kuşların, kartal sürüsüne yakalandığı katliamdır. güzel bir olaydır katliam değildir. sadece malum kişilerin olayları abartmasıdır.
  #17258900 :)
 15. 15.
  http://video.uludagsozluk.com/v/roboski-katliamı-56140/+&feature=watch-vrec
  #17572288 :)
 16. 16.
  --spoiler--
  12. Resmi makamların "örgüt üyesi zannedilip vuruldular" şeklindeki açıklamaları dikkate alındığında "Velev ki sözü edilen grup, örgüt üyelerinden müteşekkil bir grup" olsa herhangi bir uyarı yapılmadan bu şekilde savaş uçakları ile tahrip gücü yüksek bombalar ile yargısız bir şekilde infaz edilmelerini meşru ve haklı bir gerekçe olabilir mi?
  --spoiler--

  evet.
  #17572353 :)
 17. 17.
  Şakşakçılarının "roboski katliamı" diye osuruk sesinin yazıyla ifadesi gibi uyduruk bir şekilde anıyor olmaları bile, ne kadar yerinde bir iş yapıldığının göstergesidir. Tabutlarının hangi paçavraya sarılı olduğunu unutmadık.
  #17572456 :)
 18. 18.
  mazlum-der'in hazırladıyıp youtube'ye koyduğu video konuyu kilitlemiştir. insan,gözlerinden süzülen iki damla yaşa engel olamamaktadır. ilgili video için (bkz: (vid #57583))
  #17702029 :)
 19. 19.
  http://video.uludagsozluk.com/v/roboski-katliamı-57919/+
  #17738684 :)
 20. 20.
  Ömür boyu unutulmayacak en acı katliamdır.
  #17738708 :)
 21. 21.
  bugün yıldönümü olan katliamdır.

  mesleği, politik görüşü her ne olursa olsun, savaş bölgesinde silah gölgesinde yaşayan 'kaçakçıya çıkmış adımızdan' öte anlamlı bir sıfatı olmayan* 34 bedenin üstüne bombalar yağıyor, 34 beden yüzlerce parçaya ayrılıyor, binlerce parçada can buluyor. devlet milyonlarca lirayı tazminat diye yatırıyor, paralar tek kuruşuna dokunulmadan hala bankada yatıyor. encü'ler razı tanesi 50 liradan günde bir bidon mazot satarak geçinmeye. istedikleri şey cevap, neden yaptınız, kime yaptırdınız, nasıl yapabildiniz? çünkü korkuyorlar orda yaşayan her bi insanı yoketmeye niyetlenmiş binlerce kurşunun namluya tırmanıyor olmasından, her an her an...
  #18035837 :)
 22. 22.
  başbakanın gerekirse özür dilerim dediği ama dilemediği, soruşturma açılan ama sorumlusu bulunamayan, kaçakçı gibiler ama aslında teröristler denilip mazur görülen katliamdır.
  #18035891 :)
 23. 23.
  memleket ırkçılarını gün yüzüne çıkarmış devlet katliamını gözlerimizin önüne sermiştir!

  34 insan katledilmiş ama katiller devlet tarafından saklanmaktadır! Elbette her şeyi bir bedeli var ve bu bedel gerçekler ortaya çıktığında ödetilecektir.

  Üstüne üstelik katleden devlet, anmayı da yasaklıyor!

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/366343/+
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/366346/+
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/366345/+
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/366347/+
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/366348/+
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/366344/+

  memleket toprakları dediğiniz topraklarda insanlar göz göre göre katlediliyor ve birileri kalkıp iyi olmuş kaçakçılar diyor! Yaklaşımı bu! Bu insanlardan öğrenilecek bir şey olabilir mi? Bu kan emici pisliklerden bir şey öğrenilebilir mi?

  Ölenlerin toprağı bol olsun, hesabı er ya da geç sorulacaktır!
  #18035901 :)
 24. 24.
  kürt kaçakçılarla teröristlerin bombalarla pişti olduğu saldırı.

  kürtler ve kürt aşıkları dışında katliam olarak niteleyen yoktur.

  bunlar dışındaki insanlar, ya oh çekmiştir, ya siklememiştir.

  katliam diyen haindir.

  bu kadar açık, net.
  #18035905 :)
 25. 25.
  katliam kelimesini bir tarafa bırakalım önce, roboski ne amk? *

  uludere nin tam olarak nesini beğenmediniz. lan şöyle bir savunma mı var, - son kez yapıyolardı bi daha yapmyacaklardı öhüühüühü -

  bu adamların pkk lı olduğu gün gibi ortada. özür dilerse başbakanın da.. neyse.

  bazı totoşlara göre katliam olabilir. şahsen ben bu şekilde olacaksa nicelerini diliyorum. *
  #18036037 :)